Firmy z Číny a Ruska budou vyloučeny z tendru na dostavbu Dukovan
Sdílet článek:

Vláda ustoupila opozici a dohodla se na vyloučení firem z Ruska a Číny na dostavbě nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Senát na návrh opozice k předloze zákona o Dukovanech (tzv. nízkouhlíkový zákon) připojí pozměňovací návrh, který posílí bezpečnostní garance, že se Rusko a Čína nebudou moci zúčastnit tendru.

Vládní zákonodárci pak zákon s touto změnou podpoří, slíbil vicepremiér Karel Havlíček. Větší část opozice schválení zákona půl roku blokovala, ale po dohodě o pozměňovacím návrhu na jeho přijetí kývnou.

„Oceňuji, že vláda konečně přistoupila na naše argumenty. Dlouhodobě říkáme, že zapojení firem z Ruska a Číny by bylo neúnosné bezpečnostní riziko, což potvrdily i nedávné události okolo kauzy Vrbětice. Věřím, že teď už nic nebrání přijetí potřebné legislativy a jsem ráda, že se nám podařilo zabránit tomu, aby Dukovany dostavěly firmy ze zemí, které prokazatelně ohrožují bezpečnost aliančních zemí NATO,“uvedla ve středu 16. června v tiskovém prohlášení poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Proti vyřazení ruských nebo čínských firem byli pouze komunisté.

Nový zákon, který má platit od ledna 2022, má podle návrhu vlády řešit hlavně zavedení způsobu určování výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 2,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*