Největším spekulantem byl, je a bude stát
Sdílet článek:
Poslední ekonomické zprávy okolo zdanění mimořádného zisku zahýbaly žlučí majitelům akcií ČEZu.Občana co potřebuje ČEZ jako dodavatele energie a ne peněz by to tak žrát nemuselo.

A já se tomu nedivím,že se v jisté skupině lidí zvedla vlna nevole, když se uvažuje, že se bude zdaňovat mimořádný zisk, tak to asi nebude extra mimořádná dividenda. Myslím dva blogy zpět jsem na téma energií něco psal a diskutéry pod blogem jsem byl poučen, že ČEZ je jistota a jeden dokonce spekuluje jen s akciemi ČEZu, protože všude jinde vždy prodělal. I jsem se tam dozvěděl, že v roce 2020 byla cena akcie ČEZ 321,- Kč a dnes klesla na „tragických“ necelých 1100,- Kč. Takže asi se ta jistota trochu snížila, ale pořád to asi bude dost balík, pokud teď prodáte a nekupovali jste včera.

Takže o co jde. Jde o to, že vláda, když zjistila, že minoritní akcionáře asi nevykoupí, protože je to ranec co by je to stálo a mnozí jistě do ČEZu investovali, jak ten pán co se mnou diskutoval o způsobu úpravy ceny energií, se rozhodla na to jít jinak. Neříkám, že je to zcela tradiční cesta, ale cesty většinových akcionářů tradiční nebývají a když je tím většinovým akcionářem stát, tak pak se netřeba divit ničemu.

Rozeberme si ten růst akcií nikoliv z pohledu akcionáře vlastnící akcie, ale z pohledu občana – spotřebitele. V jistém úhlu pohledu také však akcionáře, pokud mám občanku či rodný list vydaný pro občana České republiky. Proč by na mne měl někdo vydělávat z důvodu spekulace, protože o nic jiného než spekulaci nejde. V čem spatřuji spekulaci ? V tom, že ČEZ vyrábí energie vesměs ve stejných elektrárnách jako když stále akcie těch 321,- Kč. Ano souhlasím, že energie je jistě zbožím a to zbožím strategickým. Strategickým proč ? No protože v dnešní době bez ní nemohu existovat a to i z důvodu toho, že musím plnit povinnosti vůči státu ať je to třeba povinná datová schránka právnické osoby či další komunikace s úřady pokud jste podnikatelem a dnes i mnohé žádosti občanů nejdou podat jinak než elektronicky. To pomíjím tu strategii vojenskou praktikovanou Putinem. Je to něco jako voda, prostě bez ní jste ztraceni. Tedy je to jistým způsobem nároková složka, kterou stát pro své občany by měl garantovat. Jistě by to neměl být nástroj k většímu zisku a být tak jen nástrojem pro blaho majitelů akcií a v době války už vůbec ne.

Já být nyní v pozici premiéra, tak sleduji pád akcií ČEZu a nakupuji co to jen jde. Pokud vláda slíbila půjčku 74 mld ČEZu na garanci budoucích nákupů, tak bych ty prostředky použil na nákup akcií. Tedy bych ty peníze do ČEZu, když je tak potřebuje dostat jinak. Víte sklenice je zpola prázdná nebo zpola plná. Nebo vlk se nažral a koza zůstala celá .

No a pokud se malí akcionáři začnou bouřit, jistě mohou vyvolat jednání valné hromady a tam si i třeba vyměnit představenstvo. To ale asi půjde těžko, protože se domnívám, že to asi je ve akcionářské smlouvě ošetřeno, aby malí toto nemohli učinit. No a tak zbude jen zjištění, že jsem něco prodělal, pokud jsem začal nakupovat v momentě, když přiletěly rakety na Ukrajinu a možná prozření, nejen spekulantů na akcie státních firem, že i tam je možno se spálit, extra když je válka.

Už jsem velice nedočkavý, jak mi to zas diskutující nandají. Jelikož to však budou vesměs ti, kteří mají nějaké akcie doma, tak to bude z jejich pohledu s dolary v očích strýce Skrblíka, tak věřím, že člověk který potřebuje ČEZ aby mu doma šly spotřebiče mne a můj pohled pochopí.

Přeji všem do se živí spekulací na burze ať se jim daří a rada – státu nevěřte, to je špekulant nad spekulanty…

Prima dny a sny.

Oto Kaděrka

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

 1. 2. srpen 2022Brusel
  Zdravotní unie: Komise podepsala smlouvu o společném zadávacím řízení na očkovací látky proti COVID-19 se společností HIPRA
  Celkem 14 členských států a zemí se účastní tohoto společného zadávacího řízení, v jehož rámci mohou nakoupit až 250 milionů dávek. Vzhledem k tomu, že počet případů tohoto onemocnění je v Evropě opět na vzestupu, tato dohoda zúčastněným zemím rychle zpřístupní vakcínu HIPRA, jakmile vakcína obdrží kladné hodnocení ze strany Evropské agentury pro léčivé přípravky.

  bla bla
  a je to tady
  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/ip_22_4782

  — PODZIM 2022 PROBUZENÍ?

 2. Chtěl bych jen upozornit, že u nás (zatím určitě ne) žádná válka není. Je to jako “protože covid”. Nyní “protože válka”. Příště to bude “protože vesmír”.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*