Glosa MM: Mezilidská komunikace
Sdílet článek:
Z rozhovoru Martina Jana Stráského s Parlamentními listy:
Narážíme na třetí fenomén, který se týká nás všech, a to je dnešní forma mezilidské komunikace. V globalizaci hraje centrální roli internet a s ním sociální sítě, kde má každý možnost neomezeně troubit své vlastní moudrosti a pitomosti do světa a zároveň vymazává jakékoli oponentní názory. Výsledkem je, že lidé ztrácejí schopnost vůbec diskutovat mezi sebou a dělat kompromisy. Vše řeší holými větami přes SMS, které mají pět slov. K tomu přidejme obrovský nárůst propagandy a falešných zpráv. Paradoxem je, že právě tahle možnost komunikovat neomezeně naprosto atomizuje naši společnost – ve skutečnosti se jeden člověk odděluje od druhého, cítí se sám, nikoliv část národa či větší kultury, pouze částí klanu jeho tzv. přátel na Facebooku. Nehledají se dlouhodobé perspektivy, komunální řešení. Místo pravdy se novým bohem stala slova „data“ a „víc“. Čím víc toho máte, hlavně dat, tím líp. Obecně řečeno, už dávno máme víc než dost. Naší prioritou má být udržitelnost a redistribuce, nikoliv stále rostoucí blaho.

Politolog Zdeněk Zbořil:
Tentokrát se musím přiznat, že si nejsem jistý, zda nehoří jen v Českosaském Švýcarsku, ale zda také nepopadl tropický amok zpravodajské agentury v nejrůznějších koutech světa. U nás jsme se dozvěděli, že Donald Trump pohřbil Ivanku na golfovém hřišti, aby se vyhnul placení daní za zřejmě luxusní pozemek, že nějaký saúdský princ ‚uvalil osobní sankce‘ na amerického prezidenta Joea Bidena, který mezitím chytil druhý nezničitelný covid a musí úřadovat z domova, nevíme ovšem ze kterého, má jich dnes přece několik, včetně velkoletadla Air Force One. Mezitím prý Nancy Pelosi v tichosti upustila od své návštěvy Tchaj-wanu, ale nikdo zatím nedokáže citovat, odkud se ta informace vzala, stejně jako ta, že její letadlo, pravděpodobně jen dočasně, zmizelo z evidence radarů. Na Ukrajině buď Ukrajinci, nebo Rusové trefili budovu, která byla zajateckým táborem pro členy AZOV z Azovstalu, kterých se jedna nebo druhá strana prý chtěla zbavit nebo je umlčet a v Bulharsku se zřejmě objevili z Vrbětic nám dobře známí Čuk a Gek a stejnému bulharskému skladníkovi vyhodili něco do povětří.

 MACEK Miroslav

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 4,73 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*