Zlevňování potravin?
Sdílet článek:

ŠTĚPÁN KŘEČEK

„Výkupní ceny zemědělských komodit jsou často nižší než před začátkem války na Ukrajině. Megawatthodina elektrické energie se na burze obchoduje za méně než 100 eur. K tomu navíc již sedm měsíců klesají ceny zemědělských výrobců a od Nového roku dojde ke snížení DPH na potraviny. To vše by mělo nevyhnutelně vést ke zlevňování potravin v supermarketech,” říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziročně snížily o 16,2 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 19,4 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 35,8 procenta a obilovin o 36,3 procenta. Narostly však ceny ovoce o 40,1 procenta a brambor o 31,6 procenta. V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 10,5 procenta. Například ceny mléka klesly o 18,5 procenta a ceny drůbeže o 4,0 procenta.

V listopadu došlo k mírnému meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 0,8 procenta. Obavy energeticky náročných firem zmírnila dohoda, v rámci které vláda uvolní 3,5 miliardy korun na pomoc s úhradou regulované složky ceny elektrické energie. Pomoc se zaměří na firmy připojené na hladině vysokého a velmi vysokého napětí a bude se týkat přibližně 25 tisíc odběrných míst. Podle odhadu Energetického regulačního úřadu sníží tento krok platby firem za rezervovaný měsíční příkon z původně vyměřených 365 tisíc korun za každou rezervovanou megawattu na 115 tisíc korun, což představuje snížení přibližně o dvě třetiny.

Ceny stavebních prací v listopadu meziročně vzrostly o 3,3 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,5 procenta, což bylo způsobeno útlumem ve stavebnictví. Oživení stavební produkce čeká na výraznější snížení úrokových sazeb, které by mělo přijít v průběhu roku 2024.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (3 votes, average: 3,67 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*