ŠTĚPÁN KŘEČEK
„Výkupní ceny zemědělských komodit jsou často nižší než před začátkem války na Ukrajině. Megawatthodina elektrické energie se na burze obchoduje za méně než 100 eur. K tomu navíc již sedm měsíců klesají ceny zemědělských výrobců a od Nového roku dojde ke snížení DPH na potraviny. To vše by mělo nevyhnutelně vést ke zlevňování potravin v supermarketech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.
Ceny zemědělských výrobců se v listopadu meziročně snížily o 16,2 procenta. V rostlinné výrobě došlo k poklesu cen o 19,4 procenta, když se výrazně snížily ceny olejnin o 35,8 procenta a obilovin o 36,3 procenta. Narostly však ceny ovoce o 40,1 procenta a brambor o 31,6 procenta. V živočišné výrobě se ceny meziročně snížily o 10,5 procenta. Například ceny mléka klesly o 18,5 procenta a ceny drůbeže o 4,0 procenta.
V listopadu došlo k mírnému meziročnímu růstu cen průmyslových výrobců o 0,8 procenta. Obavy energeticky náročných firem zmírnila dohoda, v rámci které vláda uvolní 3,5 miliardy korun na pomoc s úhradou regulované složky ceny elektrické energie. Pomoc se zaměří na firmy připojené na hladině vysokého a velmi vysokého napětí a bude se týkat přibližně 25 tisíc odběrných míst. Podle odhadu Energetického regulačního úřadu sníží tento krok platby firem za rezervovaný měsíční příkon z původně vyměřených 365 tisíc korun za každou rezervovanou megawattu na 115 tisíc korun, což představuje snížení přibližně o dvě třetiny.
Ceny stavebních prací v listopadu meziročně vzrostly o 3,3 procenta. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,5 procenta, což bylo způsobeno útlumem ve stavebnictví. Oživení stavební produkce čeká na výraznější snížení úrokových sazeb, které by mělo přijít v průběhu roku 2024.
Buďte první kdo přidá komentář