Zelená destrukce měst se řítí Evropou
Sdílet článek:

MICHAL JANDA

Green deal, neboli zelený úděl, je každodenně skloňované sousloví, za které se dnes lze schovat regulace snad úplně všeho. Od výstavby obydlí až po zpracování potravin. Někde na začátku této ideologie jistě i byla snaha o dobrou věc. Dnes je to jen o „musíme a musíme“ jinak se naplní nějaký katastrofický scénář, který se za posledních cca 50 let změnil, od tvrzení nastane doba ledová až po všichni tady uhoříme. A současná řešení jsou jen čirý aktivismus, nebo lobby, které tvoří penězovody do kapes, na všech úrovních nadnárodní politiky a byznysu. Doba a požadavky lidí se mění, ovšem některé principy jsou staletími prověřeny a velmi dobře fungují dodnes.

Jsem stavař a nemovitostem se věnuji dodnes. „Každá doba má právo na siluetě města zanechat svůj otisk.“ To prý kdysi pravil Ludwig Mies van der Rohe. Je proto hloupost nedovolit městům rozvíjet se a modernizovat. Navíc jednu moc krásnou a nadčasovou stavbu od tohoto architekta v Brně máme, a to vilu Tugendhat, pojďme se tedy inspirovat, jak stavěli města naši předci po staletí. V zahradách tohoto funkcionalistického skvostu se dokonce rozhodlo o rozdělení Česka a Slovenska. Zahrada, uprostřed města. Oáza klidu v ruchu velkoměsta. Ne vždy jsou města jen o ulicích plných aut, ruchu a shonu. Jsou to také parky a zeleň v ulicích. To je to, co vidíme, když se po lecjaké ulici procházíme.

Ovšem ty opravdové oázy klidu bývají ukryty za zdmi domů, v blocích, které mnohdy tvoří uzavřené celky. Plné okrasné zeleně, ale i malých políček s rajčaty nebo ovocnými stromy či dětskými hřišti. Ne každý takový vnitroblok je takovou oázou klidu. Já měl možnost u babičky v jednom krásně kultivovaném vnitrobloku vyrůstat, uprostřed města a přeci jen v bezpečí a zeleni. Bohužel, mnohdy jsou vnitrobloky zarostlá a zpustošená houšť, zanedbávaná někdy i desítky let, vyvolávající spíše žalostný pohled.

To, co obdivuji na práci našich předků, je to, jak si dokázali příkladně poradit s klimatizováním svých obydlí a únikem do klidu. Takový vnitroblok dokáže přirozeně ochladit rozpálený dům o jednotky stupňů, a ještě potěšit pohledem do zeleně. A je jen na nás, jestli dokážeme tento promyšlený chod věcí udržet.

Dnes by se ovšem takovýto komplex, již nedal realizovat. Jednoduše by každý dům nebyl schopen splnit požadavky na osvětlení a mnohá další kritéria vyplývající z norem a zákonů. To, čemu ovšem vůbec nerozumím je moderní snaha z ulice vyhnat auta, pod záminkou zklidnění měst v místech, kde klid leží jen za hradbou z domů. Malování jakýchsi zón klidu na ulicích? To je naprosté nepochopení řádu věcí. Ano souhlasím, ve městech je hodně aut a zplodin. Ovšem, ne každý řidič potřebuje projíždět centrem města, mnohdy jen prostě nemá jinou možnost. Protože nám chybí dálková infrastruktura. Infrastruktura, která byla navržena již před skoro sto lety v době kdy auta teprve začínala. Dálkový tranzit v několika úrovních ze severu na jih, z východu na západ. Dodnes je v České republice postaven jen zlomek z této dálkové dálniční sítě.

A co samotná města? Těm chybí městské okruhy anebo přesun tranzitu do tunelů pod zem kde to jen jde. Což je další uvolnění měst od dopravy. A co hůř, vidím, jak jsou města v rukou neumětelů a aktivistů, kteří bez pochopení urbanismu a principů výstavby, realizují svůj hon za lepšími zítřky jen omezeními a likvidací parkovacích míst, nebo vystrnaděním aut zcela. Kdo by chtěl bydlet v místě kde máte problém vyložit nákup, opravář nemá kde zaparkovat či rozvozce který nemá kde vyložit zboží.

Řád věcí je třeba dělat koncepčně, nikoliv aktivisticky! Neodborný zásah do jednoho likviduje další a další úrovně infrastruktury a logistiky, na které aktivista nedohlédne. Proto je třeba dostavět konečně po sto letech dálkovou infrastrukturu, a městské okruhy či tunely. A města a obce rázem procitnou a budou volnější a čistší.

Politici tu nejsou, aby nás vychovávali, ale aby věci zpravovali a zvelebovali. Je třeba zastavit hrůzu zeleného aktivismu! Jakési prapodivné moderní klimatické sekty soudného dne, bez boha. Jak pravil Nietzsche: „Bůh je mrtev!“ tyto nové sekty nepotřebují boha jim stačí jen ďábel CO₂.

Michal Janda, Svobodní

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (19 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*