Varianta lambda podle nové studie vykazuje rezistenci vůči vakcínám
Sdílet článek:

Japonští vědci zjistili, že varianta lambda covidu-19 vykazuje vyšší infekčnost a imunitní odolnost vůči vakcínám než verze viru, která se poprvé objevila v čínském Wu-chanu.

Nedávno zveřejněný preprint japonské studie, která ještě nebyla recenzována, naznačuje, že zmíněná varianta lambda, poprvé zjištěná v Peru, je schopna odolávat vakcínou vyvolaným neutralizačním protilátkám, které mohou bojovat proti koronaviru.

V laboratorních pokusech vědci zjistili, že tři mutace ve spike proteinu této varianty jí pomáhají obcházet protilátky, zatímco další dvě mutace ji činí infekčnější.

Předpokládá se, že varianta lambda, známá také jako C.37, se poprvé objevila v Peru v srpnu loňského roku, ale teprve v posledních měsících byla uznána jako potenciální celosvětová hrozba. 17. června ji Světová zdravotnická organizace (WHO) prohlásila za variantu, která je předmětem zájmu, poté, co se objevila v několika zemích současně.

WHO již dříve uvedla, že „neutralizační protilátky“ této varianty by mohly zvýšit její přenosnost nebo potenciálně zvýšit její rezistenci. Podle ní byla „spojena se značnou mírou komunitního přenosu v několika zemích“.

V Peru představuje kmen lambda zhruba 82 % nových infekcí. Chile, Argentina, Brazílie, Kolumbie, Ekvádor a Mexiko potvrdily rozsáhlé případy této varianty.

„Pozoruhodné je, že míra proočkovanosti v Chile je poměrně vysoká; procento lidí, kteří obdrželi alespoň jednu dávku vakcíny proti covidu-19, bylo [asi] 60 procent,“ píší vědci.

„Nicméně na jaře 2021 došlo v Chile k velkému nárůstu případů covdu-19, což naznačuje, že variantě lambda se daří uniknout před antivirovou imunitou vyvolanou očkováním,“ upozorňují.

Ve Spojených státech se variantou lambda dosud nakazilo necelých 1 000 lidí a někteří odborníci se domnívají, že představuje menší hrozbu než varianta delta, která v současnosti tvoří nejméně 80 % všech nových sekvenovaných případů v zemi.

Japonští vědci varují, že vzhledem k tomu, že lambda je WHO označena spíše jako varianta, která je předmětem vědeckého zájmu, než jako varianta vyvolávající obavy, lidé si nemusejí uvědomovat, že ve srovnání s ostatními kmeny představuje pokračující hrozbu.

Virolog WHO Jairo Mendez-Rico koncem minulého měsíce pro server DW uvedl, že ačkoli tento kmen může vykazovat vyšší míru infekce, nic nenasvědčuje tomu, že by byl agresivnější.

Mendez-Rico sdělil listu, že je zapotřebí více údajů, aby bylo možné porovnat nově označený kmen s dalšími existujícími kmeny, jako jsou gamma (P.1) a delta (B.1.617.2), které již WHO zařadila do kategorie variant vzbuzujících obavy.

Vedoucí výzkumný pracovník Kei Sato z Tokijské univerzity mezitím agentuře Reuters řekl, že se domnívá, že „lambda může být potenciální hrozbou pro lidskou společnost“.

řeloženo z původního článku newyorské redakce The Epoch Times

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*