Skončí válka na Ukrajině ještě před 16. říjnem?
Sdílet článek:
Na Putina zřejmě tlačí čínský prezident, který má před sebou životní událost, a napomoci by mohl i Kissinger.

Válka na Ukrajině by mohla skončit letos před 16. říjnem. Vyplývá to z rozhovoru Deutsche Welle s ruským ekonomem Andrejem Illarionovem, poradcem ruského prezidenta Vladimira Putina z let 2000 až 2005. Podle Illarionova Putin v posledních dnech znatelně změnil svoji dosavadní strategii. Zatímco ještě donedávna se zdálo, že na Ukrajině upřednostní dlouhou opotřebovávací válku, nyní náhle velmi pospíchá, vyhlašuje v zabraných ukrajinských regionech referenda, částečně mobilizuje a chřestí jadernými zbraněmi.

Za výraznou změnou Putinova postupu není podle Illarionova úspěch ukrajinské protiofenzivy na bojišti. Mnohem důležitější prý byl nedávný summit Šanghajské organizace pro spolupráci v Samarkandu, druhém největším městě Uzbekistánu. Tam se Putin poprvé od zahájení ruské invaze na Ukrajině setkal tvář v tváří se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem.

Illarionov míní, že Si v Samarkandu na Putina zatlačil. Čínský prezident má totiž před sebou životní událost: 20. sjezd Komunistické strany Číny. Ten začíná už 16. října. Si chce, aby mu sjezd potvrdil setrvání u moci i přes letošní konec původního desetiletého funkčního období. Čínský prezident by se tak totiž vydal vstříc doživotnímu vládnutí a dále upevnil svoji moc. Aby se jeho plán zdařil, odstraňuje všemožné překážky, jež mohou potenciálně stát v cestě.

Takže například čínský ministr spravedlnosti z let 2018 až 2020 Fu Čeng-chu si tento týden u soudu vyslechl rozsudek trestu smrti. Bude sice změněn na doživotí, ale i tak je zřejmé že Si si jde tvrdě za svým. Slíbil vymýcení korupce a Fua odsoudili právě za ni. Dost možná, že to byl ale mnohem spíše hlavně stranický rival současného prezidenta…

Kromě partajních soudruhů je Si Ťin-pchingovi překážkou na cestě k doživotnímu vládnutí nyní i Putin, resp. jeho válka na Ukrajině, která ani po sedmi měsících nekončí vítězně. Si si podle Illarionova nepřeje před klíčovým sjezdem čínských komunistů působit tak, že stojí na prohrávající straně. To by oslabilo jeho vnitropolitickou a vnitrostranickou pozici. Některý z dalších rivalů z řad stranických soudruhů, jichž se dosud nezbavil, by toho mohl využít.

Proto právě měl Si na Putina v Samarkandu zatlačit, aby boje na Ukrajině ukončil. Samozřejmě tak, aby se jejich ukončení stále dalo vyložit jako vítězství. Nebo alespoň „neprohra“.

Putin Čínu potřebuje, neboť kvůli západním sankcím je na ní nyní celé Rusko ekonomicky závislejší než kdykoli v minulosti. Jestliže si tedy možný doživotní čínský vládce ukrajinskou opotřebovávací válku a její nejednoznačná vyústění nepřeje, musel konat.

Proto tedy, zdá se, Putin svolal referenda, spíše tedy pseudoreferenda. Vlastně jde jen o divadélko, aby na jejich základě mohl k Rusku anektovat samozvanou Doněckou lidovou republiku a taktéž samozvanou Luhanskou lidovou republiku, které už od roku 2014 ovládají proruští separatisté. A rovněž aby anektoval nyní Ruskem okupované Záporožskou a Chersonskou oblast na jihu Ukrajiny.

Po anexi zmíněných území by tak ruský prezident mohl deklarovat alespoň částečný úspěch. Čerstvě mobilizovaní záložníci by v takovém případě „vystužili“ vojenskou přítomnost v anketovaných oblastech, což má minimálně psychologický efekt. Harašení jadernými zbraněmi má pak pomoci odrazovat Západ a také Kyjev od toho, aby se anektovaná území snažil získat zpět.

Je to samozřejmě i tak Putinova hra vabank a úplné ukončení bojů už před 16. říjnem opravdu nečekejme. Jisté zásadní jejich zmírnění ale vyloučit nelze.

Nic jiného než taková sázka vabank nyní Putinovi – pod čínským tlakem – vlastně ani asi nezbývá. S Ukrajinou se přepočítal. A nemůže si dovolit zcela ztratit tvář. Alespoň tedy tam, kde ji dosud jakž takž ještě má, tedy u podstatné části ruské veřejnosti a také – a vlastně zejména – právě u zemí v čele s Čínou. Ta společně s Indií nebo Tureckem dosud vystupovaly spíše neutrálně, pokoušely se hrát na obě strany konfliktu, ale nyní je takový postoj stále hůře udržitelný. Což nejvýrazněji, zdá se, demonstruje právě postoj Si Ťin-pchinga, jemuž jde v těchto dnech opravdu o hodně.

Jde mu tak moc o hodně, že svého ministra zahraničí vyslal tento týden za stále vlivným doyenem americké diplomacie Henry Kissingerem. Oficiálně mu měl Wang I blahopřát k blížícím se stým narozeninám. Pekingu ovšem jistě neuniklo, že někdejší americký ministr zahraničí se letos na jaře vyslovil pro to, aby se Ukrajina smířila se ztrátou části svého území a umožnila tak válku ukončit. Tento výrok mnohé politiky Západu pobouřil, nicméně Kissinger míní, že z hlediska dlouhodobé stability Evropy je důležité, aby Rusko neutrpělo zničující porážku.

Čínský ministr zahraničí tak nyní mohl u Kissingera lobovat za to, aby ten využil svého vlivu ve Washingtonu, a umožnil tudíž v důsledku právě to, aby Putin nečelil vyhlídce zničující porážky. Tedy mohl lobovat za to, aby Západ nakonec přivřel oči nad tím, že Rusku anektovaná území zůstanou, přičemž Čína „na oplátku“ učiní, co potřebuje a co může být nakonec přijatelné i z hlediska Západu, tedy dotlačí Putina k ukončení války. Putinovi by tak umožnila zachovat si tvář v jinak vlastně bezvýchodné situaci.

LUKÁŠ KOVANDA

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 2,15 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

9 Comments

 1. Nemám rád názvy kterou západní média nazývají jakosamozvanou Doněckou lidovou republiku a taktéž samozvanou Luhanskou lidovou republiku. Pokrytectví tkví v tom, že takto není nazýváno samozvané Kosovo. Referenndum je správně a hlavně měli zde být mezinárodní pozorovatelé a dohližitelé na procesní správnost. To ale “demokratický” západ nechce! Pak může stále dokola referendum zpochybňovat. A taky bude.

 2. Tak především tam nemá co pohledávat.A pokud táhne srdce a jazyk těchto oblastí k Ruské federaci,mají dveře otevřené.Je to samé,jako bych já chtěl svoje město připojit k USA,protože mluvím anglicky,tak ať to město je americke.A co na to naše vláda?To me vůbec nezajímá.Vezmu vzduchovku a budu střílet po policii,když se mi bude snažit vysvětlit,že je to nezákonné.

  • Nastudujte si vznik Ukrajiny! Slepenec z Novorussie,Krymu,Zakarpatské Ukrajiny (nebyla jejich)kus Rumunska a Maďarska; z tomu puvodní Ukrajina,která do konce I.světové nebyla samostatným státem. Splácána Leninem a Stalinem!

 3. To co piste s dnesni situaci nema nic spolecneho.Realitu dnesnich hranic odsouhlasil cely svet i Ruska federace.A odsouhlasili,ze uzemni celistvost statů je nedotknutelna.Nejde za par roku si rict,ze nekam vlitnu s tanky a bude po mém,to by jsme to na svete mohli zabalit,anebo zbabele fandit ruznym Hitlerům.

  • Ale prosím tě, kam vlezl Američan a byl vítán? Maximálně v Plzni a nebo pár blbců, kteří je vítají na českých dálnicích. Jinak po celým světě těch chamtivejch šmejdů mají všichni plné zuby.

 4. Chápu madam Vaše rozhořčení.USA taky nejsou žádní beránci,ale všude kde byli mimo jiné osvobodili otroky od otrokářů,viz Afghánistán,kde muži mohli zenam vybojovat svobodu,a sotva USA vypadli,udělali z nich nesvéprávný dobytek.Chtela by jste tam žít? A Lybie,Irák atd. tam se začli navzájem zabíjet v kmenových válkách.USA nebo Afghánistán? Vybírejte pečlivě.

  • Já jsem myslela, že si otroky do Ameriky naopak vozili z Afriky. A to díky pomoci Arabů a Židů. Asi mám informace z jiné planety. Jinak do všech vámi jmenovaných a nejmenovaných zemí vždy přinesli nestabilitu. Ono se lépe vládne a navíc, když jsou tam zdroje. Vůbec nejde o rovnopprávnost žen či lidských práv. To jsou jenom kecy v kleci.

 5. To co pisete je historie otrokarstvi a feudalismu.Bavime se o modernim kapitalismu 21stoleti,a vsichni lide v tech zemich nestability by Vam libali ruce,kdyby jste jim umoznila zit v USA.Vcetne vetsiny obyvatel evropy,Asie,Afriky,atd.Proc myslite,ze se vsichni klani americkym turistum a jejich dolarum? Vam a korunam vubec nebudou duverovat vsude ve svete.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*