Cherson vzdali?
Sdílet článek:

Ruská armáda se včera začala stahovat z pravobřežní části Chersonštiny, asi je to ze strategických důvodů nezbytné, ale ve válce strategické důvody jsou jenom jednou z příčinných kategorií, a možná vůbec ne nejdůležitější. Ukázalo se, s čímž nikdo nepočítal, zbraně NATO jsou lepší nebo ruská armáda z neznámých důvodů nenasazuje své trumfy ve zbraních. Ruská strana by to mohla kompenzovat kvalitnějším velením, určitě se v Rusku najdou schopní generálové, velkým problémem je ministr obrany samotný, který není na výši událostí, od ryze vojenských záležitostí až po velmi vadný způsob informování. O ústupu z Chersonu a pravého břehu Dněpru referuje propaganda ministerstva úplně stejným způsobem jako CNN: hluboká několikastupňová obrana levého břehu, bezpečné zásobování, Ukrajinci jen za cenu velkých obětí mohou překročit Dněpr, Rusko bude mít dál pod kontrolou oblast Azovského moře. Ovšem na jak dlouho? Na ruském serveru Topwar mají poněkud odlišný náhled na ústup: Veřejné bičování generálů s ministrem obrany Šojgu před kamerami, kde se společně snažili vydávat skutečné za žádoucí, tedy předstírat, že to bylo jejich rozhodnutí, ačkoliv rozhodnutí o opuštění Chersonu bylo provedeno mnohem dřív, a ne armádou, ale politickými silami Ruska. Včera večer opustila na příkaz velení ruská vojska např. Snigirjevku, kde se před pár dny vedly tvrdé boje a ruská armáda byla úspěšná.

Stalin v jednačtyřicátém okamžitě vyměnil kamarády ministry za kvalitnější personál. V diskuzích na různých ruských neoficiálních serverech se dočteme, že v generálním štábu skupiny generálů intrikují mezi sebou o přízeň vůdce. Generál Muradov za cenu velkých obětí na životech vlastních vojáků dobyl jednu dědinu v doněcké oblasti, vojáky hnal na smrt, aby dostal nejvyšší státní vyznamenání, po pár týdnech se ukázalo, že to byla velká strategická chyba, ústupové cesty mají pod kontrolou Ukrajinci. Generál musí mít strach z kulky stejně jako voják v zákopech, samozřejmě generálův strach jde z kulky popravní čety nebo aspoň strach z doživotního vězení, nestačí strach z předčasného penzionování. Druhou možností, jak kompenzovat převahu ve vojenské technice, je nadšení vojáků pro boj a to se taky na ruské straně moc neobjevuje, navíc když ruské vojenské velení a ministerstvo obrany dělají všechno možné proto, aby se to neobjevilo. Občan, aby začal bojovat, musí vědět, že Rusko je ve válce, která má vždy stejná pravidla a neřídí se nějakými pravidly vymyšlenými nebo kamuflovanými politickou mocí. Ruský voják má obětovat život a zdraví v zákopech a málo schopná generalita bude pobírat enormní důchody a oligarchové dál parazitovat na nerostném bohatství, a to i za války. Idea Ruska je trochu málo vyvážená.

Když ruská armádá vzdá Cherson, jak bude bránit Krym, přes úžinu je to na Krym pár desítek kilometrů, musí to napadnou i absolutního laika. Dnes ráno se dočteme na sociálních sítích udivující zvěst, ze sputnikových snímků z Planet Lab se dá vyčíst, že ruská armáda buduje na pobřeží Krymu linie zákopů a valů. Podobně fortifikuje ruská armáda celou levobřežní část Dněpru. Ústup je málokdy snadný, dnes v noci nanesli Ukrajinci na Antonovský most silný úder z amerických raketových systémů HIMARS, který zablokoval přechod na levý břeh nejen ruské armádě, ale i tisícům obyvatel, kteří chtějí Cherson opustit. Totiž velká část obyvatel Chersonu se domnívala, že oznámení o odchodu ruské armády je léčka a nehodlala město opustit, včera večer začalo být jasné, že nejde o léčku, a tak Chersonci začali houfně prchat před ukrajinskými osvoboditeli. Pokud se ruské velení domnívalo, že po oznámení o stažení, dá na pár dní ukrajinská armáda pokoj, pak šlo o iluzi, Ukrajinci nebudou čekat, až Rusové odejdou na levý břeh a zaujmou zde výhodné obranné pozice. Kadyrov, který vystupuje velmi aktivně v ukrajinské válce, k informaci o odchodu prohlásil, že ze strategických důvodů je to nezbytné, ale též řekl směrem k nejvyšším, nebojte se revoluce, ale prohrané války. Kadyrov, aniž to zamýšlel, svým počínáním otevřel i jiné možnosti, jako je “nebojte se islámu”.

V některých ruských i západních analýzách (i v CNN) se mluví o možnosti léčky ruského vedení, armáda úplně neodejde z pravého břehu a připraví v Chersonu Ukrajincům past. Proti této verzi jednoznačně mluví velmi chabý způsob vedení války ruskou generalitou, bez grupy Wagner a Pišilinových domobranců by to ruská armáda musela už dávno zabalit. Na levý břeh už mělo přejít přes sto dvacet tisíc obyvatel města, v ruských médiích se píše, že se mohou usadit v Rusku, kde chtějí. Ruská strana se k nim zachovala podle, nejdřív je řadu měsíců přesvědčovali, že město patří Rusku a to se ho nikdy nevzdá, když tomu uvěřili, se všemi důsledky možné msty z ukrajinské strany, hodilo je Rusko přes palubu. Z lidí se stali uprchlíci, kteří ztratili úplně všechno, na serveru Topwar se píše, být uprchlíkem v Rusku, to je něco?! Nyní budeme několik dní poslouchat nesmyslnou propagandu s cílem zdůvodnit odchod z města, budou tvrdit, že se nedalo nic dělat, že Ukrajina ztrácí 1000 lidí za den, že Cherson se nám nehodí, budou tvrdit, že v čtyřicátém prvém jsme taky museli opustit ruská území atd. Kam se poděla ruská armáda, která na všech armádních hrách vyhrává zlaté medaile, druhá armáda světa pokračuje ve svém hrdinném útěku. Soudruhu Surovikinovi budíž dík, vyhnul se srážkám pod Chersonem, ušetřil nás mnohého krveprolití, přivítat nepřátele z celé Evropy pod Chersonem nebylo možné, protože po “dlouhých těžkých” bojích jsme město vzdali.

 

LIBOR ČÍHAL

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,18 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

24 Comments

 1. Je zcela zřejmé,kdo to celé řídí,vždyť je plno důkazů. Dnešní státy a jejich vlády vůbec nic neřídí. Ale oligarchie nejbohatších miliardářů,včetně sionu a židozednářů.Jen slepý a hluchý to nevidí.Kdyby současní nadnárodní miliardáři v Rusku chtěli a plně spolupracovali s vládou V.V.Putina, Rusko by během několika týdnů ůplně,zcela převálcovalo celou ukrajinu a byl by pokoj,svatý klid.Největší překážkou denacifikace ukrajiny a ukronacistů jsou spolu s NATO miliardáři-oligarchie v Rusku i se všemi pindaly a parazity ůředníky od časů Gorbačova až podnes. Oligarchie se sionem a zednáři až po posledního ůředníka parazita. Je nutné,aby byl v Rusku vyhlášen ,,Válečný Stav ” a taky znárodnění majetků,očista.Vše musí řídit vlastenci.Pak nastane obrat a vítězství. Vítězství dobra nad zlem.

 2. No pane s vasim pohledem na svet by ten svet teda vypadal.Jeste ze nejste u vesla,to by byla pak jedina zachrana pred Vami na Marsu.

 3. Řekl bych že ve válce Ukrajina-Rusko probíhá třetí fáze…Ta první byla naivní v tom, že si ruské vedení myslelo, že se většina ukrajinců chce zbavit Zelenského vlády a že rusy vlastně podpoří….,to se nakonec nestalo…

  Druhá fáze bylo stažení od Kyjeva a jakési vyrovnání fronty a pomaličký postup u Donbasu a podobně….,jinak vojensky nic moc…Jinak generál Surovec nebo Surovkin je znám tím,že se snaží maximálně šetřit živou sílu…

  Třetí fáze ústup od Chersonu, který je těžko hajitelný pro špatný přístup se zásobováním a taky ústup na severu a srovnání a zkrácení fronty…Teď se rusáci zakopávají a vyztužují linie kari sítěmi s betonovými prvky po celé styčné frontě…..Jde to pomalu, ale bude to účinné…Jakási ruská maginotova linie a protože přes ni ukrajinci budou jít muset, tak ztráty budou obrovské. Vojensští odborníci uvádějí ztráty až 1:8 ….,což je fakt masakr…,a navíc na ostřelování zabetonované pozice je nutná silnější a dražší munice…

  Měli by obě strany začít jednat a hlavně zastavit boje…,a jednáním zachránit co se ještě dá…

 4. Chápu, že možná Zelenskému jde i o život, pokud by prohrál a nebo vyjednal poraženecký mír…

  Ale proč třeba nevyhlásí referendum, třeba jen v Kyjevě, zda válčit dál a nebo začít jednat? A byl by vlastně z obliga….,ano, vy lidé jste to tak chtěli….howgh..

  • drží ho za koule a mají i jeho manželku.
   Musí to dohrát podle daných not a pak doufat, že dostane prachy a novu identitu někde.
   Možná taky zmizí, to by bylo levnější.
   Ale to byl byl zase špatný signál pro ostatní loutky, které by nebylo jak motivovat k žádoucí činnosti.

 5. Sice tu howgujete jak indian,ale uplne by stacilo ctenarum rict,ze tam RF nema co delat a menit hranice silou a anektovat cizi uzemi.Celemu svetu tvrdili,ze na svem uzemi muzou poradat vojenske manevry jak chteji,aby svet pak videl ze muzou i na cizim.Ze by ztratili orientaci?Nebo azimut?Poradte.A Vase obhajoba okupace Ukrajiny(zrejme placena kdyz se tak snazite) a obhajovani na tom nic nezmeni.Snazite se presvedcit demokraticky svet,ze zabijeni lidi lze omluvit.Tak tam poudravujte a ze u nas na to mame jiny nahled.

  • ” ………že zabíjení lidí lze omluvit”,,,, kde jste byl, posledních 20 let?
   Fašistický převrat a svržení legálně zvoleného presidenta, zabíjení a upalování odpůrců – stále NIC?

 6. ” ………že zabíjení lidí lze omluvit”,,,, kde jste byl, posledních 20 let?
  Fašistický převrat a svržení legálně zvoleného presidenta, zabíjení a upalování odpůrců – stále NIC?

 7. Sledujeme situaci napadeni jednoho velkeho statu stat slabsi,ktery si na svem uzemi muze delat co chce.Nebo mate jiny nazor?Muzete ho jit prezentovat na valne shromazdeni OSN,kde svymi argumenty muzete zkusit presvedcit 134 statu sveta ze mate lepsi informace a oni se mýlí.

 8. Kolemjdoucí už víme že ses naučil počítat do 134…,tedy bravo..Ovšem z těch 134 zemí nejméně polovina s Ruskem dál obchoduje a také mnozí z nich sankce nedrží. Takže to je jen takový výkřik do tmy…

  A škoda soudruhu Kolemjdoucí, že nevidíte a neslyšíte a nevěříte, že Zelí předtím nechal 8 let střílet na rusky mluvící obyvatele Ukrajiny, kterých tam údajně padlo 14 000 což je síla. A co čekal?…,že bude masakrovat lidi a všechno mu projde?

  Jo, začal s tím Porošenko, abych Zelenskýmu nekřivdil…Teď nebohé ukrajince buď čeká útok na vyztužené linie rusů, kteří jsou už zakopaní a zabetonovaní a nebo dál střílet do Ruska s tím, že rusové následně rozbijí další elektrárny a tratě. Až mi je ukrajinců líto, ale vyhlídky mají víc než mizerné…sorry jako..

 9. Vy si pořád neuvědomujete, že jde o válku USA proti Rusku prostřednictvím vymytých mozků Ukrajinců.
  Ukrajinci jsou prostě cíleně vymytí ještě o trochu více než Češi Bruselem.
  V podstatě jde o použití Slovanů ve válce proti Slovanům.
  Tak kam má Putin spěchat? Vymlátit to tam bombama a podnítit nenávist na generace?
  Lepší je počkat, kdo se cítí jako Slovan, přemístí se časem na ruské území, kdo uvěří USA a Bruselu, zůstane na “západní” Ukrajině a ještě jeho pravnuci tam budou otročit ve zkrachovalém státě v kolchozích za hubičku.
  My jim tam budeme posílat humanitární balíčky ještě 100 let.
  Současně se ukrajinská mafie do Evropy navrátí s novou silou, protože Zelenskij dostal rozkaz znárodnit oligarchy.
  No a Putin bude sedět v Kremlu a tlemit se. Pokud časem zemře věkem, KGB ho nahradí stejně inteligentím absolventem.

  Jo a taky rok 1968 – myslíte si, že ty tanky snad přijely z Vladivostoku přes půl zeměkoule?
  Ne, přijely z Ukrajiny a prezidentem byl Ukrajinec Brežněv.
  Technicky nás okupovali Ukrajinci.

 10. Je to velky hrich Ukrajinskych obcanu patrit a chtit do EU?Evropa je zaplavena uprchliky,ze je neni uz skoro kam davat.Vidite ten rozdil?To je ta pravda.Nezaplavuji RF nebo Belorusko.Porad jeden smer masy lidi.Jaky dukaz jeste chcete.Ze je USA nuti bojovat?No to jsou teda frajeri,jak dalkovym ovladacem vedou valky proti jinym zemim a sami sedi v pohodli.Scifi bufoucnosti?

  • Většina uprchlíků z Ukrajiny šla do Ruska.
   Mladí dostali i stipendia na univerzitách.
   Ti, kdo chtějí uprchnout do států EU, tak ať prchají.
   Ale vzhledem k tomu, že školství na Ukrajině je ještě více zdegenerované než v Česku, myslím, že je žádné štěstí nečeká. Budou čistit hajzlíky pro černochy ze severní Afriky, kteří budou na dávkách.
   Kdyby mi teď bylo 18-20 a musel bych se rozhodovat mezi prcháním
   do USA nebo do Ruska, zvolil bych Rusko (i když mluvím anglicky).
   V Rusku je budoucnost.
   Navíc se domnívám, že Rusko přílivem mladých z Ukrajiny řeší svoji demografii.
   Frantíci a dojčlandi to řeší černochama a podle toho taky dopadnou.

 11. Ale pane to je vsechno krasne co by jste zvolil Vy.Ale je ostatni nechte na jejich volbe.Jste pro?Bude to jejich zivotni zkusenost.Zatimco Vy se pouze domnivate co je ceka.

  • Milý Kolemjdoucí, co myslíte, jak by Ukrajina dopadla, kdyby se začlenila do Euroatlantické struktury? Podívejte se na ČR.
   Do 10 let by z ní byla kolonie v politické správě USA a EU (t.j.Německa). Slovanský jazyk by byl nahrazen ve veřejném prostoru angličtinou, v TV a rozhlase by zněly pouze anglosaské songy, neoliberální menšinová agenda (LGBT a green) by ve společnosti převládla.
   A to je přesně to, co Putin nechce, aby se s Ruskem (a bratrským ukrajinským národem) stalo.
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Amerikanizace
   https://politickymarketing.com/glossary/amerikanizace
   https://digilib.k.utb.cz/handle/10563/12113

   a další odkazy

   • Ja si myslim,ze maji pravo se svobodne se rozhodnout jako Vy nebo ja.Vy ho mate,druhemu ho odpirate.Pisete na svobodnem svete,tak se podle toho zkuste ridit.

    • Nikomu jeho právo na svobodné rozhodnutí neupírám. Z čeho tak usuzujete?
     Na druhé straně – možnosti volby jsou vždy omezeny vnějšími okolnostmi. Zkuste se nad tím zamyslet.

     • ..také si uvědomuji, že svobodná volba je iluze. Konkrétní volbu nám ve skutečnosti navrhnou ti, co vlastní informační sítě a je to stále jen jedna volba, skrytá pod pozlátkem lží a polopravd: Odváděj daně nebo rychle umři.

  • co je čeká, ale nechci to finančně podporovat ze svých peněz ani daní.
   Vy si je ale svobodně můžete vzít domů a živit je nadosmrti.

 12. Mozna by jste zmenil nazor a byl vdecny za kazdou pomoc z ciziny,kdyby byla nicena infrastruktura ceske republiky,byl jste bez jidla,plynu,elektriny,tepla,vase manzelka se ptala co budeme jist dneska s detmi,a barak vam spadl na hlavu.Neni nad osobni praxi,teorie je teorie ve zneni syty hladovemu neveri.

  • A vy bláhový Kolemjdoucí si myslíte, že politika, kterou fialová hrůzovláda provádí, není ničení infrastruktury ČR? Co asi znamená, když krachují firmy, zdražuje se jídlo, plyn, elektřina, teplo …
   Pomoc z ciziny spočívá v nabídce demokratického zkapalněného plynu a nehorázných přirážkách na zelenou energii … opravdu úžasná pomoc.

 13. Strasite zbytecne pane agente z kdovijakeho Melnika.Nic z toho co by jste si pral(nebo Vas dohlizitel) se nedeje.Ale pokud neco trochu toho cim strasite zapadni demokracie na vsech diskuzich se bude dit,tak to je vysledkem barbarske dobyvacne valky agresora 21 stoleti,ktery kdyby sedel tam kde byl,tak je v Evrope a na svete klid.Nebojte se,budete prekvapen a mozna si poplacete,ze ten zmatek a strach nezamestnanosti,bidy,kterou by jste si tak prali se jaksi nekona.Jen si Evropa musi dat pozor na obchodovani se staty,ktere nemaji hranic.Tak pozdravujte veliciho dustojnika.A pokud to tu apokalypsu zvestujete se skodolibosti a vlastniho presvedceni tak by to chtelo mobilizovat vazeny pane do prvni linie.Na stopro se vylecite z valceni.

 14. Kolemjdoucí, milý starče, tady jste si mě s někým spletl. Velicího důstojníka nemám, ale to je obvyklé u rosofobů, že když jim brzo dojdou argumenty, tak začnou urážet a podezírat…

  Vy moc dobře víte, že Zelí vede naprosto zkorumpovanou zemi, kde se na nějakou pravdu a svobodu názoru nehledí. Západní-ukrajinské zbraně se prodávají po celém světě, jsou na to i katalogy. Západní instruktoři tam museli poslat svoje agenty, aby dohlédli, že zbraně jdou do první linie a né na prodej dál…

  To je jen jeden z mnoha dalších ukrajinských malérů….

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*