Co nového v případu Päivi Räsänenové?
Sdílet článek:
Päivi Räsänenová je asi neznámější poslankyní finského parlamentu. Jako křesťanka (luteránka) hájí veřejně biblické učení týkající se homosexuálních praktik a to ji přivedlo k soudu. Obviněna byla z „etnické agitace“.

 

Možná srozumitelněji: z nenávistného podněcování proti skupině obyvatel. Spolu s ní byl souzen luterský biskup Juhana Pohjola, neboť vydal brožuru, v nímž Räsänenová vysvětluje svůj pohled na dané téma.

Ve středu 30. dubna, po předchozích dvou stáních, byli oba distriktním soudem v Helsinkách osvobozeni v plném rozsahu obžaloby.

Konec (ve svobodné společnosti) absurdní kauzy? V článku týkajícího se tohoto příběhu jsem 30. března napsal: „Možná ano, možná ne. Záleží na tom, zda se státní zástupkyně odvolá. Má na to týden.“

A po týdnu, 6. dubna, jsme se dozvěděli, že kauza bude před finským soudem pokračovat. Státní zástupkyně se odvolala; čas na vypracování textu odvolání má do konce dubna. Informaci o odvolání přinesl web ADF International (Prosecutor to continue “campaign” against Finnish MP after major free speech victory/6. 4. 2022).

Po formální stránce je jistě vše v pořádku. Nelze mít obžalobě za zlé, že hodlá využít svého práva na odvolání – kdyby byli Räsanenová s Pohjolou odsouzeni (hrozila pokuta, nikoli vězení, i když …), také bychom (my, kdo stojíme na jejich straně) považovali právo na odvolání za samozřejmé.

Lze snad jen podotknout, že každá kauza má i svoji lidskou stránku – a pokud se případ, v němž jde v zásadě o svobodu slova (právo na vyjádření názoru) táhne tři roky, pak se lze jen podivit urputnosti obžaloby. Mimo jiné také proto, že osvobozující jednomyslný verdikt zněl naprosto srozumitelně a logicky: není na soudu, aby vykládal biblické koncepty.

Případ tedy nekončí – a bude autorem tohoto článku i nadále sledován.

Päivi Räsänenová v soudní budově s Biblí v ruce a v zajetí reportérů

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (2 votes, average: 0,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*