Na protiofenzivu nemáme zdroje, říká ukrajinský činitel
Sdílet článek:

TYLER DURDEN

Vysoký činitel ukrajinské vlády řekl Washington Post, že Kyjev na rozběh velké protiofenzivy nebude mít v nadcházejících měsících zdroje, jelikož Ukrajina už nemá ani vycvičené vojáky, ani munici, ani další techniku.

„Máte-li více zdrojů, aktivněji útočíte,“ řekl tento činitel mluvící s Postem pod podmínkou anonymity. „Máte-li méně zdrojů, více se bráníte. My se budeme bránit. Proto, zeptáte-li se mě osobně, tak nevěřím na naši velkou protiofenzivu. Rád bych v to sice věřil, hledám ale další zdroje a ptám se: ‚S čím?‘ Možná dosáhneme určité místní průlomy.“

Tento činitel řekl, že Ukrajina už nemá „ani lidi, ani zbraně,“ aby protiofenzivu rozběhla. „A je vám jasný poměr: Když útočíte, ztrácíte dvakrát nebo třikrát tolik lidí. Ztratit tolik lidí si nemůžeme dovolit,“ řekl tento činitel.

Post rovněž mluvil s velitelem ukrajinského praporu, který vystupoval pod jménem Kupol a popisoval chmurnou situaci na frontě. Kupol řekl, že jeho prapor se předtím stáhl z obce Soledar, která je u města Bachmut a v lednu padla pod kontrolu Rusů.

Kupol řekl, že z jeho praporu 500 vojáků bylo 100 zabitých a asi 400 zraněných, což vedlo k naprostému obratu. Teď mu poslali vojáky bez jakékoliv bojové zkušenosti a jen velmi málo vycvičené. „Dostal jsem 100 nových vojáků,“ řekl Kupol. „Nedali mi žádný čas, abych je připravil. Říkají: ‚Nasaď je do boje.‘ Oni ale jen všechno zahodí a utečou. Tak to je.“

A víte proč? Protože ten voják nestřílí. Zeptal jsem se ho proč a on mi řekl: ‚Bojím se zvuku toho výstřelu‘,“ dodal. Post hlásí, že Ukrajina vyslala příliv odvedenců, aby nahradili zkušenější vojáky, kteří padli nebo jsou zraněni. Uváděl, že jelikož přibývají ukrajinští muži, kteří nejsou dobrovolníci a bojí se, že je povolají do boje, tak ukrajinské bezpečnostní služby zrušily účty na Telegramu, které Ukrajincům pomáhají vyhnout se místům, kde úřady doručují povolávací rozkazy.

Kupol řekl, že ukrajinské síly se také potýkají s velkým nedostatkem munice. „Jste na frontě,“ řekl. „Jdou po vás, vy ale nemáte čím střílet.“ Kyiv Independent také nedávno mluvil s ukrajinskými vojáky, kteří říkali, že bojují, ač nemají moc munice, výcviku a podpory.

V Bachmutu zjevně obě strany čekají na tu druhou, zatímco oběti rostou…

Ukrajina při obraně Bachmutu trpí ohromnými ztrátami, čísla o svých ztrátách drží ale tvrdě pod pokličkou. Jistý německý činitel řekl, že Ukrajina utrpěla ztráty 120 000 mrtvých nebo zraněných vojáků, tato čísla však mohou být daleko vyšší.

Kyjev ale přes chmurný stav ukrajinský vojsk pořád posílá nevycvičené vojáky do toho, o čem se povídá jako o „mlýnku na maso“ v Bachmutu. Šéf ruské Wagnerovy skupiny Jevgenyj Prigožin v neděli řekl, že Ukrajina „dodává nekonečné rezervy“ a boje se s pokusy ruských sil dostat se do západní části města přiostřují.

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,29 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. UKR je v ….Už i Amerika od nich dává ruce pryč, mají své problémy, UKR nikoho nezajímá. Je mi jen líto těch lidí a to na obou stranách….

  2. D.Ale kdepak pane.To je jenom Vaše a Vaseho vůdce přání tak jak přani ze EU zmrzne a s prosíkem na kolenou pro plyn k agresorovi se připlazí.No a vidite,nikdo nedáva ruce pryc od trpiciho naroda,to je zas jenom Vase přaní.Ukrajina se vzdala jadernych zbrani a RF slibila bezpecnost.No a vidite tu bezpecnost.No a ted si nejsem tak jist,zda se Severni Korea vzda svych atomovek.Co myslite?Udělejte prognozu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*