The Telegraph: Ukrajině zbývá pouhých šest měsíců
Sdílet článek:

PETR VLK

Plk.  Richarda  Kempa  ani  britský The  Telegraph  rozhodně  nikdo nemůže  podezírat  ze  sebemenších  sympatií  k Rusku  a Putinovi. Nicméně  jeho  komentáře  vždycky  vynikaly  věcností a  reálně  kritickým pohledem.  Jsou takové  dlouhodobě  A  to včetně  okamžiku , kdy  startovala  ta  úžasná  ukrajinská  protiofenziva před  rokem. Kdy  „duševní  velikáni“  typu  Lipavského, napříč  kolektivním Západem vydávali  prohlášení  o  tom, jak se  těší  na  dovolenou  na Krymu a  jak se  Rusko co nevidět  pod  údery  ukrajinských herojů  a sankcí kolektivního Západu  zhroutí.

Nyní,  ti samí, co  si  u Zelenského rezervovali  tu  dovolenou na  Krymu  jásají,  že  Kongres  nakonec,  jak  každý  trochu  soudný  člověk předpokládal – schválil  balík  pomoci  pro Ukrajinu. S tím, že jde o přelomové  rozhodnutí, které  vychýlí  kyvadlo dějin opět na  ukrajinskou stranu. Podávejme se,  co  si  o tom myslí  hlavní  vojenský  komentátor tak  prominentního   jako  velkobritsko  koloniální  media  The  Telegraph!

Ukraine has only six months left

podle  překladače

Ukrajině zbývá pouhých šest měsíců

Vypadá to, že stejně jako v předchozích válkách Rusko začalo špatně, ale skončilo dobře díky pouhému odhodlání

oni v létě byla velká očekávání, že se velké ukrajinské protiofenzivě podaří zahnat ruské síly zpět a připravit půdu pro vítězství. To se nestalo; místo toho ofenzíva zakolísala a získala jen malou půdu pod nohama. Toto selhání lze přímo položit k nohám západního odmítnutí poskytnout adekvátní vojenskou pomoc. Výsledkem byla tichá reakce v domácí politice na obou stranách Atlantiku, která nepochybně přispěla k tomu, že se americkému prezidentovi nepodařilo dostat další balíček pomoci přes Kongres včas, a také k neochotě evropských zemí zvýšit vlastní pomoc.

Kombinace obrovských ukrajinských ztrát a hladovění munice umožnila ruským silám vrátit se do ofenzívy a chopit se strategické iniciativy napříč válečnou zónou. V postupných postupech dosáhli na frontě omezených, ale konkrétních zisků, což donutilo Ukrajinu vzdát se území a rovněž způsobilo vážné poškození ukrajinské infrastruktury prostřednictvím leteckých útoků.

Nyní USA a Velká Británie oznámily rozsáhlé balíčky pomoci , včetně systémů protivzdušné obrany, střel dlouhého doletu a munice. Pokud bude dodávka této munice rychlá, mohla by Ukrajině umožnit stabilizovat frontovou linii a zároveň chránit infrastrukturu na domácí frontě. To se může ukázat kritické tváří v tvář velké ruské ofenzívě v létě.

I když nové balíčky pomoci mohou umožnit, aby to bylo otupeno, neumožní Ukrajině chopit se iniciativy a vrátit se do ofenzívy. Jedním z důvodů je, že Rusko dosáhlo vzdušné nadvlády v mnoha oblastech, zatímco pozemní protivzdušná obrana zůstane nedostatečná. Další je, že válkou unavená Ukrajina prostě nemá dostatek vojáků a po více než dvou letech tvrdých bojů se zdá, že se zdráhá zahájit velkou mobilizaci, kterou potřebuje.

Výzvy před námi jsou téměř nepřekonatelné. Rusko má rychle rostoucí válečnou ekonomiku a nyní si vybudovalo obrovské síly, které je ochotno obětovat, aby dosáhlo Putinových cílů. Pokud se Moskvě podaří dosáhnout významného úspěchu v létě, možná včetně dobytí Charkova, druhého ukrajinského města, nebude mít v zimě chuť na další západní výdaje.

Tyto pochmurné vyhlídky zhorší další nejistota kolem všeobecných voleb v USA i Spojeném království. Vypadá to, že stejně jako v předchozích válkách Rusko začalo špatně, ale skončilo dobře, a to díky míře odhodlání, která tak silně postrádá ukrajinské spojence na Západě.

Autor: Plukovník Richard Kemp je bývalý velitel britské pěchoty a  dnes  hlavní vojenský  komentátor,  The  Telegraph

******

V tuzemsku  místní  mediální  klaka  jede  opět  na  „vítězné  vlně“!  Amerika  se probudila a Ukrjaina bude nejen  zachráněna  na poslední  chvíli  ze  spárů  ruského  medvěda,  nýbrž  medvědí  kůži  přinese  nejstatečnější  hero  ze  všech  -krajinský  Volodymyr  do Bílého  baráku, aby  si  z  Joe udělal  předkožku   u  krbu v Oválné  pracovně!!!

Plk. Kemp to vidí  poněkud  jinak. Dává  Ukrajině  jen  šest měsíců a pak podle  něj  finito!  Ovšem nikoliv  s medvědem, nýbrž  s  Ukrajinou  včetně  heroje  Volodymyra!

Nesdílím  až tak  výsledek  analýzy  plk. Kempa.  Myslím, že  Kyjev  bude bojovat  déle. Zelenský  už  nemá  na  výběr. On prostě  bude  bojovat  do posledního Ukrajince. Pokud  všichni nepadnou nebo neutečou  do zahraničí. A  jeho  sponzoři na  tuhle  politiku najeli už  dávno  – od  samého začátku.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (14 votes, average: 4,21 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*