V Emirátech experimentují s oséváním mraků i laserovými drony. Můžou mít spojitost s nedávnými povodněmi?
Sdílet článek:

RADOVAN DLUHÝ

Povodně, které minulý týden zasáhly Spojené arabské emiráty (SAE), zaplavily dálnice, zničily tisíce domů a zastavily provoz jednoho z nejrušnějších letišť světa. Během pár dnů na některých místech SAE spadlo až 25 cm dešťových srážek. Přitom roční úhrn srážek je v této zemi v průměru do 20 cm.

Někteří odborníci přičítají extrémní deště záměrnému ovlivňování počasí.

Dlouhá historie osévání mraků a možné souvislosti s dalšími záplavami

Nebylo by to poprvé, kdy se osévání mraků mohlo stát příčinou katastrofických povodní. Vzpomeňme záplavy v anglickém městečku Lynmouth v roce 1952 či v australské Tasmánii v roce 2016. Podle oficiálních dokumentů se v obou případech prokázalo, že byly mraky před povodněmi opravdu letadly ‚očkovány‘.

Osévání mraků má dlouhou historii. Irving Langmuir, laureát Nobelovy ceny za chemii, již koncem 30. let minulého století doporučil americké vládě se touto metodou zabývat, protože má podle jeho slov obrovský potenciál.

„Co se týče uvolněné energie, 30 miligramů jodidu stříbrného může za optimálních podmínek vyvolat energii, která se rovná výbuchu jedné atomové bomby,“ vzpomínal na ono doporučení plátek Charleston Daily Mail v článku z roku 1950.

Langmuir se v roce 1947 stal členem vědeckého týmu, který ve spolupráci s americkou společností General Electric zahájil vládní Projekt Cirrus. Záměrem tohoto projektu bylo manipulovat s počasím právě pomocí osévání mraků.

A je obecně známo, že SAE tuto metodu s cílem vyvolat pravidelné srážky používají.

Osévání mraků v Emirátech

Podle nedávno zveřejněné reportáže na internetovém serveru idnes.cz, Spojené arabské emiráty od roku 2001 věnují osévání mraků kolem tisíc hodin ročně. Z letadel vypouštějí jodid stříbrný či chlorid sodný potažený oxidem titaničitým.

Oxid titaničitý podle Světové zdravotnické organizace patří mimochodem do skupiny možných karcinogenů.

Chemické částice, které se vpraví do mraků, kondenzují vodní páru v podobě ledových krystalků a na zem dopadají jako dešťové kapky.

Samozřejmě se nabízí otázka, jestli k osévání mraků došlo i v období bouře, která v SAE napáchala tolik škod.

Úřady nejprve osévání mraků potvrdily, později ho popřely

Dr. Ahmed Habib, meteorolog z Národního centra pro meteorologii ve SAE (NCM), pro agenturu Bloomberg sdělil, že v pondělí a úterý letadla opravdu vzlétla s cílem využít příznivé mrakové útvary. Ve středu pak NCM informovalo, že k osévání mraků došlo jen v neděli a v pondělí.

Pro CNBC ale NCM uvedlo, že „k žádnému osévání mraků před či během bouře nedošlo“.

Odborníci se neshodují

Maarten Ambaum, profesor z University of Reading si nemyslí, že by osévání mraků v Emirátech způsobilo povodně.

„Osévání mraků, určitě v Emirátech, se používá pro mraky, které normálně nevyprodukují déšť… Za normálních podmínek byste tímto způsobem nezpůsobili takovou bouři,“ uvedl Ambaum.

Na druhou stranu Johan Jaques, hlavní meteorolog u společnosti Kisters zaměřující se na environmentální technologie, sdělil pro časopis Newsweek, že „kdykoli zasahujeme do přírodních srážkových procesů, vyvoláme řetězec události, nad kterými nemáme úplnou kontrolu.“

Jaques pokračoval: „Povodně v Dubaji jsou velkým varováním, k jakým nepředvídatelným důsledkům může dojít, když používáme technologie, které mění počasí.“

V této souvislosti je důležité zdůraznit, že SAE v rámci ovlivňování počasí nevyužívají jen metodu osévání mraků. Povodně mohly způsobit také laserové drony.

Laserové drony a možnost výskytu povodní

Laserové drony se v SAE podle agentur CBS News a Forbes používají již několik let. Drony vypouští do mraků elektrický výboj, který shlukuje kapénky deště. Ty se za optimálních atmosférických podmínek mohou transformovat na déšť.

NCM v roce 2021 zveřejnil dvě videa s vydatnými dešti (zde a zde), která měla podle Business Insider prokázat a předvést účinnost laserových dronů při vyvolání srážek.

Ve vyjádřeních pro Business Insider kritici varují, že by tato technologie, která využívá pro ovlivňování počasí laserové drony, mohla způsobit v budoucnu masivní povodně.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 4,70 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. US Air Force 1995: Owning the weather by 2025. Veřejně dostupný dokument, v němž americké letectvo střízlivě shrnuje aktuální možnosti a plány do roku 2025. Motivace je jednoduchá a vůbec nejde o nějaké klima pro občany: vojenské prosazování amerických zájmů je nákladné a má negativní dopad na mezinárodní kredit USA. Naopak pomoc po živelné katastrofě umožňuje jejich prosazení úplně stejně snadno, ale je to laciné a mezinárodní kredit stoupne…Pamatujete hurikán na Haiti a Clintonovic sociální exeriment, který rozbil desetitisíce rodin? Všichni sirotci dostanou náhradní rodinu v USA!!! No, bylo jich pár desítek a protože byla situace zoufalá, mnohé rodiny sebraly úspory a poslaly své děti do hlavního města. Tam ty děti zůstaly na ulicích.

    Cílem do roku 2025 je dlouhodobá kontrola počasí nad územím velikosti Iránu. Představa, že by v takové věci chtěli zůstat pozadu státy jako Rusko, Indie, Čína je absurdní. I kdyby to bylo dopočítatelné a poctivě dopočítané, stejně by nikdo nedokázal odhadnou důsledky kolizí více experimentů současně.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*