Rusko stupňuje útoky na ukrajinské železniční spoje, aby zhatilo dodávky zbraní od NATO
Sdílet článek:

Ruská vojska vystupňovala úsilí o zmaření Západních dodávek zbraní na Ukrajinu, kdy v pondělí udeřila na nejméně šest nádraží a přepravních uzlů. Ruské ministerstvo obrany (MoD) v prohlášení později toho dne potvrdilo, že útočilo na takovéto lokality včetně ničení kolejí a dopravních spojů, jelikož se tyto využívají „k dodávkám cizích zbraní ukrajinským silám,“ uvádí státní RIA.

Předtím toho dne šéf ukrajinského železničního úřadu Oleksander Kamyshin potvrdil, že bylo zasaženo pět nádraží, kdy říkal, že v tomto okamžiku je počet obětí ještě neznámý, přičemž útoky popsal jako „neobvykle dlouhé“ nepřetržité nálety, které údajně v pondělí ráno trvaly dvě hodiny.

Ukrajinské vojenské velitelství v tom vidí součást probíhajícího ruského úsilí naprosto ochromit vojenskou dopravní infrastrukturu země konkrétně s ohledem na dovozy zahraničních zbraní, které předtím Kreml označil za „legitimní cíle“. Kyjev a OSN rovněž odsoudily útoky na civilisty a na životně důležitou civilní dopravu v době bezprecedentního počtu uvnitř země vyhnaných válečných uprchlíků.

Podle The Guardian:

Kamyshin řekl, že jeden z těch útoků proběhl asi v 8:30 h v Krasne u Lvova na západní Ukrajině, kdy guvernér oblasti ho popsal jako útočící na „kritickou dopravní trakci“, která zařizuje elektrické rozvody do ostatních linek. Řekl, že v dějišti jsou pracovníci nouzových zásahů.

Šéf oblastní správy ve Lvově Maksym Kozytskyi řekl, že ukrajinské protiletecké systémy během tohoto útoku zničily další raketu vypálenou na tento region.

Následné prohlášení ukrajinských ozbrojených sil vystavené na sociálních médiích varovalo obyvatelstvo, že Ruskové „se pokouší zničit zásobovací trasy vojensko-technické pomoci z partnerských států. Aby toho dosáhli, zaměřují útoky na železniční uzly.“

Během prvních dnů tohoto měsíce už také docházelo k útokům Ruska na nádraží, ale také na další infrastruktury, na které se pohlíželo, že mají dvojí civilní i vojenské využití, včetně elektráren a ropných rafinerií.

Toto úsilí rozvrátit a zničit dodávky zbraní velice pravděpodobně vystupňuje situaci a potenciálně přivede Rusko a NATO do přímější konfrontace. V pondělí se široce referovalo o ohromně provokativních slovech ministra obrany Lloyda Austina, kdy ten hned po své cestě do Kyjeva, kde se spolu s ministrem zahraničí Blinkenem tváří v tvář setkali prezidentem Zelenskym, že řekl cílem Washingtonu je oslabovat Rusko.

Neověřená fotografie na sociálních médiích ukazuje vlakové nádraží u Lvova po útoku.

„Chceme se dočkat, že Rusko zeslábne do té míry, že nebude moci dělat takové věci, které při invazi na Ukrajinu dělávalo,“ řekl šéf Pentagonu. „To už napřímo řečeno ztratilo spoustu vojenských kapacit a spoustu svých vojáků,“ dodal, když mluvil o Ruských ozbrojených silách.

TYLER DURDEN

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (5 votes, average: 2,60 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. S těmi útoky na trakční stanice a kolejové tratě už bylo načase už jenom,že díky dodávaným vojenským,válečným,moderním systémům na frontu umírali vojáci bojující za Rusko,kteří možná bez dodávek těchto zbraní umřít nemuseli.
    jak dlouho budou jezdit extrémně dlouhé vlaky s palivem z Rumunska přes Moldavsko na Ukrajinu ?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*