Glosa MM: Ukrajinci se vrací na Ukrajinu
Sdílet článek:
Jen pro informaci ohledně plnění zásobníků plynu na našem území:
„Zásobníky plynu fungují odlišným způsobem nežli například zásobníky ropy – jejich vlastník vzhledem k evropské legislativě nemůže plyn nakupovat ani s ním obchodovat a nemůže ani dle svého uvážení rozhodovat, kdo by měl plyn v jeho zásobníku uskladňovat,“ sdělil Právu David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu.
V souladu s legislativou musí vlastník zásobníku podle jeho slov volnou uskladňovací kapacitu nabízet prostřednictvím elektronických aukcí všem zákazníkům, kteří se na takovouto aukci přihlásí. „Z tohoto základu ministerstvo vychází i v rámci možného zvažování eventuality odkoupit zásobníky od společnosti RWE Gas Storage,“ dodal.

***
Během posledních dvou týdnů se z Česka vrátily zpět na Ukrajinu stovky lidí, potvrzují data přepravních společností. Část lidí se vydala za zbytkem rodiny oslavit pravoslavné Velikonoce.
Autobusy na Ukrajinu teď odjíždějí plné téměř každý den. Spoje, které míří z autobusového nádraží v Praze na Florenci nebo z brněnského nádraží naproti hotelu Grand, se v posledních dnech zaplňují do posledního místa.
Velký zájem byl o Velikonocích o linku do Lvova, teď už prodlouženou do dalších ukrajinských měst Tarnopol, Chmelnického, Vinnice a Umaně, potvrzuje mluvčí Flixbusu Tomáš Beránek. Nově otevřeli linku Praha–Kyjev se zastávkami ve Lvově, Rivném a Žitomíru.
Tolik zpráva. Dobří holubi se ovšem vracejí…
***

Fungování veřejnoprávní Česká televize je dlouhodobě pod drobnohledem veřejnosti, zní začátek jedné zprávy Parlamentních listů o možných finančních potížích České televize. Což je ovšem desinformace, neboť jak si „hoši a děvčata, co spolu mluví“, rozdělují peníze koncesionářů a daňových poplatníků je stále hlubokým tajemstvím, neboť jinak by zřejmě došlo k defenestraci.

***

Z komentáře CNN:
Jaký to rozdíl během několika týdnů. Ještě minulý měsíc byla Indie za svoje vztahy s Ruskem silně kritizována. Jihoasijská země totiž nejen odmítala odsoudit brutální napadení Ukrajiny Ruskem, ale její nákupy levné ruské ropy byly podle kritiků políčkem do tváře sankcí, které měly podlomit ruské finance.
Bílý dům svoji nevoli vyjadřoval zcela otevřeně, nazýval Nové Delhi „zbabělým“ a mluvil o „znechucení“.
Pak se tón Západu náhle změnil. Když tento měsíc navštívil Biden indického ministerského předsedu Narendra Modiho, nastalo diplomatické poplácávání po zádech a zazněla slova o „hlubokých vztazích našich národů“ a „společných hodnotách“. V pátek přiletěl do Delhi britský premiér Boris Johnson, aby jednal o obchodních vztazích a nechal se naaranžovaně fotografovat, zatímco se zmiňoval o „rozdílných postojích“, týkajících se Ruska.
Indický postoj k Ukrajině ovšem zůstává nadále stejný. Stále nakupuje levnou ruskou ropu – podle agentury Reuters jí nakoupila za první měsíce letošního roku více, než za celý loňský rok – a k ruské invazi se též nevyjadřuje. A 7. dubna se zdržela při hlasování v OSN o vyloučení Ruska z Rady pro lidská práva.
Indie, jak říkají analytici, vyučuje Západ, co je to mezinárodní diplomacie. Indie je totiž životně důležitá pro úsilí USA postavit se vzrůstající Číně, která je v očích Spojených států ještě větší hrozbou pro světový mír, než Rusko – takže Západ musí držet jazyk za zuby.
Neboli, jak poznamenal Harsh V. Pant, profesor mezinárodních vztahů londýnské King´s College, Spojené státy si uvědomují, že se k Indii musí chovat jako k „partnerovi, o kterého se musí ucházet“.

***

Čtenář glos P. Z. mi napsal:
Včera někdo v Praze provedl dobrou partyzánskou akci. V některých novinách METRO byl vložen letáček s citátem Václava Havla: „V zemi s cenzurou může věřit oficiálním zprávám jen blbec.“

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (13 votes, average: 4,69 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Dopis starostky Hana Bustová – starostka obce Litohoř u Moravských Budějovic premiérovi
  Publikováno: 26.04.2022

  z dopisu starostky:…Vyzývám Vás, starejte se o svůj národ, který si Vás zvolil ! Svými postoji a názory nás zatahujete do konfliktu, se kterým nemá Česká republika nic společného. Každý národ si nese svoji karmickou zátěž, nebo, chcete –li neutíkat do ezoteriky, svoji nesmazatelnou historii a situace na ni navazující. Bohužel je to tak, vztahy mezi Ruskem a Ukrajinou jsou problematické již dlouho a najednou se všichni probudili a máte pocit, že máte právo se do tohoto vměšovat a omlouvat to tím, že Putin bude pokračovat směrem do Evropy. Tím jen lidi zastrašujete, abyste omluvili své postoje a kroky v současné situaci. Jistotu, že tomu tak je však nemáte vůbec žádnou. Měli byste mít na paměti i skutečnost, že astrologické postavení planet je totožné jako v roce 1938 a být o to opatrnější. Navíc věštby uznávaných astrologů také nic dobrého nenesou. Pokud moudřejší neustoupí – tedy pokud Ukrajina neustoupí, nemá tato situace mnoho řešení.

  více veřejný dopis zde

  je tam i diskuse pod ním

  http://politikarina.cz/2022/04/26/dopis-starostky-hana-bustova-starostka-obce-litohor-u-moravskych-budejovic-premierovi

 2. “Během posledních dvou týdnů se z Česka vrátily zpět na Ukrajinu stovky lidí …”
  Zato v Německu je přes 400 000 školáků z Ukrajiny, pro které bude potřeba nejméně 20 000 učitelek / učitelů …

 3. Ukrajinský folklór))))–cituji- Zelenského boj s korupcí skrývá obrovský offshore majetek
  Mnozí říkají, že používá stejné záludné metody jako jeho předchůdci.

  The Guardian odhalily podivné obchody ukrajinského prezidenta, v zásadě proti jeho tvrzení o korupci a antioligarchii. Podle údajů uniklých v offshore skandálu Pandora Papers loni na podzim, zveřejnil to Mandiner.
  Jak napsal Guardian, Zelenskij v kampani slíbil, že očistí ukrajinský socioekonomický systém ovládaný oligarchy. Svou kampaň zacílil proti politikům, jako byl bohatý bývalý prezident Petro Porošenko, který v mnoha případech skrýval svůj offshore majetek. A tím prohlášením Zelenskij získal 73 procent hlasů ve volbách. Tím to skončilo. Žádné skutky.Ve skutečnosti se pak na Ukrajině nic nezměnilo.

  Dokumenty Pandora, které unikly Mezinárodním konsorciem investigativních novinářů (ICIJ) a sdílené s Guardianem v rámci globálního vyšetřování, naznačují dle Pandora’s on sám není čistý a od té doby, co se Zelenskij dostal do politiky, je také obviňován z toho, že je pod vlivem miliardáře Igora Kolomoyského, jehož televizní kanál Zelenského vysílal. a další další-pokračování citace viz zdroj maďarský tisk

  https://magyarnemzet.hu/kulfold/2022/04/a-korrupcioellenes-zelenszkij-tetemes-offshore-vagyonokat-rejteget

  z data 26.4.2022

 4. Moldavsko: Rada přijímá rozhodnutí podepsat dohodu o operační podpoře agentury Frontex s ohledem na ruskou invazi na Ukrajinu
  Rada dnes přijala rozhodnutí o podpisu dohody o statutu mezi EU a Moldavskou republikou, pokud jde o operativní činnosti prováděné agenturou Frontex. Dohoda bude podepsána dnes, aby mohla být operativní podpora agentury Frontex poskytnuta Moldavsku co nejdříve v rámci prozatímního provádění dohody.

  Rada rovněž souhlasila se zasláním návrhu rozhodnutí o uzavření dohody Evropskému parlamentu, který musí dát souhlas ke konečnému uzavření dohody.

  Dohoda o statutu umožní agentuře Frontex pomáhat Moldavsku při správě hranic prostřednictvím nasazení týmů, které mohou podpořit moldavské orgány v úkolech, jako je registrace a hraniční kontroly.

  https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2022/03/17/moldova-council-adopts-decision-to-sign-agreement-for-frontex-operational-support-in-light-of-russia-s-invasion-of-ukraine/

  …kam se jednou frontex angažuje, tak vozí a vozí …)))

 5. na ukraine je valka? kiev je bombardovan? tak jak je mozny ze kiev ted hraje fotbal s borussii dortmund??? pro fotbalisty branna povinnost neplati?

 6. Ukrajina potřebuje už 7 miliard dolarů měsíčně
  …. podle Zelenského potřebuje Ukrajina podporu ve výši sedmi miliard dolarů (kolem 6,5 miliardy eur) měsíčně, jen aby kompenzovala ekonomické ztráty.

  “A na obnovu budeme potřebovat stovky miliard dolarů,” řekl 44letý muž z Ukrajiny…

  zdroj

  https://www.krone.at/2687927

 7. Seznam Zprávy dnes: …„Bezpečnostní“ dohoda Číny a Šalomounových ostrovů nedává spát nejen Austrálii, ale i USA. Pokud tam Čína postaví vojenskou základnu, budeme jednat, varoval americký diplomat. Na otázku o vojenském zásahu odmítl reagovat… Rusové nesmí, Američané můžou. A jsme doma :-))

 8. Včera mne potěšilo video ,které mi ukazoval známý,bylo z českého jedoucího vlaku kde sedící ukrajinská občanka na klíně s dítětem byla důrazně průvodčím upozorňována ,že buď zaplatí nebo si vystoupí protože mají dopravu zdarma jen prvních 30dní od vstupu do ČR.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*