Rizika humanity
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Excelentní francouzský ekonom Philippe Murer nazval svůj článek ve Front Populaire: “Robotizace a automatizace nesou velká rizika humanitě.” V časech, kdy se podílel na formulování politiky Národní fronty (dnes RN) suverenista Florian Philippot, zodpovídal Murer za ekonomickou politiku strany. Vývoj umělé inteligence, automatizace a robotizace akcelerují, Murer upozorňuje na reálná rizika, která tento vývoj přinese. Automatizace a robotizace jsou velkou hrozbou pro všechny národy. Každý národ si může vybrat vlastní cestu a je škodlivé tvrdit, že neexistují alternativy. Dnes supermarkety a velké obchody rychle automatizují: pomalu se objevují automatizované pokladny a pokladní vymizí, ve Francii supermarket Casino v neděli už nepotřebuje pokladní, stačí jeden dozorce nad spoustou automatů. Minulou neděli úder z nebe: světová jednička Wallmart s 1,6 miliony zaměstnanci v USA se hodlá transformovat v kompletně automatizovaný podnik. Stovky tisíc zaměstnanců přijdou o job, jejich činnost nahradí roboti. Wallmartu naroste zisk a umožní to snížit ceny, tím přinutí konkurenty, aby ho následovaly. Nebudou mít jinou možnost: podniky, které neautomatizují v konkurenci neobstojí. S umělou inteligencí se problém stává všeobecným, řidiči taxi, donášková služba a informační služby budou první na řadě. Tento fenomén se dotkne i policie, což může být problematické.

Bez otevřené debaty a politického zásahu se robotizace z konkurenčních důvodů nevyhnutně nastolí v každém podniku. Pokud do procesu nevstoupí politická rozhodnutí, pak jsme hlasovali pro robotizaci a automatizaci. Žádná země nemůže brzdit automatizaci průmyslu, neobstála by ve světové konkurenci, a pokud země neexportuje, nemůže importovat. Procento pracovních míst v průmyslu ve srovnání s celkovou zaměstnaností není vysoké a většinou jde o velmi namáhavá pracovní místa. Automatizace a robotizace v průmyslu je nevyhnutelná a nepředstavuje zásadní problém. Zcela jiné je to ve službách, pracovní místa zde reprezentují 80 % všech pracovních míst, ekonomika nenajde oblast, do níž by se mohli stávající zaměstnanci přeškolit. Kde v automatizované službě bude potřeba personál? Je třeba se obávat snížení kvalifikace a masové nezaměstnanosti. Aby se tomu čelilo a lidé bez profese mohli přežít, bude nutné zavést něco jako univerzální příjem. Nese to dva problémy. Nejlepším prostředkem, jak zabít člověka, je zaplatit mu nicnedělání; lenost je pro většinu lidí nebezpečná. Jaká může být reakce lidí, kteří budou pracovat a na druhé straně dvacet let univerzálního příjmu vykolejí velkou část populace (závislosti, drogy atd.)? Budou se ptát proč platit daně, aby zajistili přežití části populace, která je úplně mimo pracující nebo je i ruší (noční hluk, oslavy, drogy..). Dalším problémem je dehumanizace společnosti, kde služby budou vykonávat mašiny (pokladní, taxi, transport, call centra atd.). Chceme žít ve společnosti strojů, kde lidský kontakt téměř neexistuje?

Je to vůbec nutné? Analyzujme racionálně celý problém: může země bez automatizace služeb ekonomicky přežít? Neautomatizovat služby znamená mírné zvednutí nákladů v životě společnosti, ale přinese to i benefit: ušetří se zavedení univerzálního příjmu a s tím související daně, negativní ekonomika spojená se všeobecnou zahálkou a nečinností. Stačí, aby obyvatelstvo akceptovalo životní úroveň a směnný kurs o něco málo nižší než země, které se rozhodly automatizovat služby a problém je vyřešen. Mezinárodní výměna průmyslových, zemědělských a vytěžených produktů je nezbytná, služby nejdou do mezinárodní směny. Ochrana služeb v zemi je poměrně jednoduchá. Naopak je velmi pravděpodobné, že plně robotizovaná společnost bude čelit jistým formám vnitřní destrukce.

Ve společnosti plně robotizovaných služeb bariéra mezi občany žijícími z univerzálního příjmu a občany, kteří pracují, povede ke společensky nebezpečnému chaosu. Občané se zaměstnáním, unaveni z problémů spojených se zahálkou části populace pobírající univerzální příjem a z daní, které musí platit, mohou být vedeni k úvahám o extrémním řešení situace. Pokud se služby přenechají automatům, dehumanizace společnosti dosáhne vysokého stupně. Jaké mohou být patologie spojené s minimálními lidskými kontakty? Jak to ovlivní celou společnost? Těžko se na to hledá odpověď, ale následky budou velmi významné. Neomezená automatizace a robotizace služeb bude znamenat smrtelné nebezpečí pro celou společnost a to ještě nediskutujeme etické problémy spojené s umělou inteligencí. V každém případě by se debata na tato témata měla otevřít, nabízí se podstatně odlišná řešení a rozhodnout o nich by měli v referendu všichni Francouzi.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 4,86 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*