Memoriál a MDR




Sdílet článek:

V roce 2017 přijala ruská Duma zákon o označení “zahraniční agent”  pro fyzické i právní osoby, které rozšiřují materiály zahraničních informačních center a jsou za to financovány, zákon míří hlavně na neziskovky v cizím žoldu, mezi zahraniční agenty řadí zákon osoby působící v mediální sféře, které jsou placeny zahraničními granty. Zahraniční agent musí tento fakt uvádět v záhlaví svých publikací. Ruský zákon byl odvetou za podobný americký zákon, který omezil možnosti ruských médií v Americe. Komisařka lidských práv v Radě Evropy Dunja Mijatovič  považuje ruský zákon za velkého škůdce světových lidských práv, podstatně striktnější americký zákon nikdy nezmínila, když projdeme ve wiki seznam amerických zákonů a regulací omezujících cizí propagandu jsou jich desítky, např. podle zákona z roku 1912 nesmí mít americké médium zahraničního vlastníka. Američané považují za normální, že jim patří média všude po světě včetně naší republiky, šířící nejvulgárnější propagandu americké ideologie. Americký zákon z roku 2013 považuje za zahraničního agenta médium, které jedná v zájmu zahraničního principála,  informačně objektivní a poučná ruská televize RT emitující v několika jazykových verzích má podle amerického výkladu kremelského principála a je tedy zahraničním agentem č.1. V Rusku jsou dostupné zahraniční televizní sítě a mimoto řada ruských západem sponzorovaných médií, které jsou velmi negativně vyhraněné proti ruské moci. Problémem je jejich poloha absolutní negace politické struktury země, např. z mediálně vlivného centra Carnegie nebo Nové Gazety vyplývá, že jedinou přijatelnou ruskou cestou je zhroucení systému a nový politicky model nejlépe postavený pod dozorem americké ambasády. Tedy totální revoluce  méně smířlivá než bolševická v roce 2017.

Kvůli financování padl do registru zahraničních agentů  i Sacharovův Memoriál mapující zločiny v bývalém SSSR, dnes v západních médiích vlna protestů proti možnému soudnímu zrušení Memoriálu. Litanie západních médií o definitivním vítězství totalitarismu v Rusku, totiž moskevský prokurátor požádal soud o zrušení Memoriálu kvůli dlouhodobému neplacení pokut za dluhy finančnímu úřadu. Případem se začal zabývat soud. Před pár dny oznámila ředitelka Memoriálu Elena Žemkova, že urychleně uhradili všechny pokuty a dluhy vůči státu, Žemková samotná na tiskové konferenci prohlásila, že prokurátorovy připomínky jsou administrativního a technického charakteru. Dnes se bude žádostí prokurátora zabývat moskevský soud, Memoriál bude zastupovat víceprezident moskevské advokátní komory Reznikov. Rada pro občanskou společnost a lidská práva při prezidentovi Ruské federace  uvedla, že situaci monitoruje a podniká kroky pro vyřešení konfliktu.
.
Evropskounijní struktury a jejich národní přisluhovači jsou velmi znepokojeni, lidé, kterým  leží na srdci demokracie mohou být znepokojeni jinými fakty. Mediální sféra je v Evropské unii svázána větší mocenskou a ideologickou knutou než v Rusku. Nakonec se nepotvrzuje, že existence sociálních sítí vede k demokratizaci a objektivizaci informace, televize je stále klíčovým médiem, které ovládá veřejné mínění. Proto se v Česku vedou takové boje o členství v televizní radě, i když ani ta nedokáže zvrátit styl ideologizovaného informování, média má pevně v rukou “pokrokový” žurnalismus, který zpětně kádruje složení vlastní dozorčí rady. V pátek saský landtag rozhodl, že dozorčí rada veřejnoprávní MDR (středoněmecké rádio a televize) se nebude obsazovat podle parlamentního klíče, jak bylo zvykem, ale dvoutřetinovou většinou. Proč ne tříčtvrtinovou? Opoziční AfD má totiž 27% mandátů, musel by se dojednat kompromis s de facto jedinou opozicí ve sněmu. Landtag rozšířil počet členů rady o sedm na padesát, volná místa v radě si rozdělily CDU, SPD, levicoví (post komunistická SED) a.. zástupci místních imigračních organizací a homosexuálově, jediného kandidáta opozice AfD dvoutřetinová většina do dozorčí rady klíčového středoněmeckého média nezvolila. Termín antidemokratický akt není v tomto případě moc adekvátní, příhodnější je zakroucení krkem zbytkové německé demokracii, opozice nemá ani minimální vliv na veřejnoprávní média.  O to víc saské noviny hořekují nad osudem ruského Memoriálu.
.
Libor Číhal
Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (7 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*