Nová německá vláda chce zatraktivnit Německo pro migranty




Sdílet článek:

Němečtí sociální demokraté (SPD), Zelení a Svobodní (FDP), tedy „semaforová“ koalice, která včera podepsala koaliční smlouvu, plánuje dalekosáhlou novelizaci naturalizačního zákona. Už by neměl být nutností ani doklad o znalosti německého jazyka, zejména v „případech nouze“. Kromě toho bude „zrušen zákaz práce pro ty, kteří již žijí v Německu“.


Německo je dlouhodobě nejoblíbenější destinací imigrantů v Evropě. Jak vyplývá ze společné koaliční smlouvy, SPD, Zelení a FDP chtějí opět zvýšit atraktivitu Spolkové republiky pro migranty. Ve smlouvě stojí: „Vytvoříme moderní zákon o státní příslušnosti. K tomu umožníme vícenásobné občanství a zjednodušíme proces nabývání německého občanství. Naturalizace by měla být možná po pěti letech, se zvláštními integračními úspěchy po třech letech.“ „Pokud bude tento plán realizován, bude Německo brzy západní zemí, která udělá z imigrantů občany nejrychleji.

V roce 2000 byla za tehdejší červeno-zelené vlády (SPD, Zelení) zkrácena minimální délka pobytu pro naturalizaci z 15 let na osm let. I dnes lze lhůtu pro právní nárok na udělení státního občanství zkrátit na sedm let po úspěšném integračním kurzu, nebo na šest, pokud je migrant „zvláště angažovaný“. Nová koalice chce proces nyní ještě urychlit: Naturalizovaní by si pak měli většinou ponechat svůj starý pas. Dříve platný německý zákon o státní příslušnosti se chtěl vzniku vícenásobného občanství vyhnout a povolil ho jen ve výjimečných případech, tyto výjimky se však stále častěji stávají pravidlem. Například občané EU nebo uprchlíci se staré pasy neodevzdávají.

.

„Semaforové“ strany chtějí také rozšířit naturalizaci zde narozených dětí. I v tomto bodě se SPD a Zelení navazují na svou společnou vládu (vyjma FDP) na přelomu tisíciletí. Zajistili tehdy, aby německý pas dostaly i děti dvou cizinců, kteří se zde narodili – pokud jeden z rodičů žije v zemi legálně osm let. Podle jejich koaliční smlouvy „semafor“ nyní vydá německý pas, pokud „jeden rodič zde žije legálně pět let“.

Semaforová koalice chce umožnit i výjimky z povinné jazykové zkoušky. Dnes zpravidla každý, kdo chce německý pas, musí umět německy. Imigrační úřady se od toho mohou podle svého uvážení odchýlit, například v případě nemocných lidí nebo osob s poruchami učení. Červeno-Zeleno-Žlutí nyní oznamují „všeobecnou obtížnost pro požadovaný jazykový certifikát“. Kromě toho koalice „sníží jazykovou úroveň, kterou je třeba prokázat“ pro generaci gastarbeiterů, protože jejich integrace je prý málo podporována.

Budoucí spolková vláda také oznamuje: „Srovnáme podmínky sloučení rodin s těmi, kteří mají doplňkovou ochranu, na úroveň rodin uprchlíků.“ Držitelé doplňkové ochrany doposud mají povinnost se po skončení předpokládané bojové situace v zemi původu rychle vrátit domů.

Teprve v roce 2015 tehdejší černo-rudá koalice zavedla pro pro rodinné příslušníky azylantů a držitelů doplňkové ochrany zákonné právo na scelení rodin – aby bylo znovu pozastaveno o pouhých osm měsíců později, když vrcholila migrační krize. V roce 2018 bylo po dlouhých tahanicích mezi CDU a SPD opět umožněno scelování rodin, ale pouze pro zhruba 1000 členů těchto uprchlíků z občanské války měsíčně. „Semafo“r chce nyní rozšířit scelování na všechny rodinné příslušníky bez ohledu na jejich počet.
Semaforové strany plánují další rozšíření integrace osob, kterým nebyl udělen azyl. „Rušíme zákazy práce pro ty, kteří již v Německu žijí,“ píše se v něm. Téměř všichni azyloví imigranti mohou pracovat již dnes, výjimky platí pro žadatele ze zemí s nízkou šancí na uznání během azylového řízení a pro odmítnuté žadatele o azyl, kteří jsou povinni zemi opustit. Pro odmítnuté žadatele o azyl nabízela již stávající vláda SPD a CDU možnost vyučení nebo nástup do práce. Tato nabídka byla několikrát rozšířena. „Semafor“ nyní chce pracovní povolení pro všechny.

Budoucí vláda také plánuje další integrační opatření pro nepracující tolerované osoby – tedy osoby povinně opustit zemi, které ale v zemi zůstávají. Ve své koaliční smlouvě to nazývá „Šance na pobyt“. To znamená, že „lidé, kteří k 1. lednu 2022 žijí pět let v Německu, nespáchali trestný čin a dodržují základní demokratický řád“, by měli mít možnost získat „povolení k pobytu na jeden rok ve zkušební době za účelem splnění dalších požadavků na právo pobytu po tuto dobu splnit, zejména zajištění živobytí a prokázání totožnosti“.

Dovedu si představit, jakou radost způsobí nová německá vláda všem okolním zemím touto rozšířenou nabídkou pro migranty. Ještě včera postoval rakouský ministr vnitra Karl Nehammer na svém fb, že EU musí vytvořit společně podmínky pro ukončení nelegální migrace. Kdo by ale do Evropy nešel, když ho zvou? Pracovat, jak jinak. Pracovních sil je málo! Jestli tato taktika povede ke zlepšení situace, to nechť posoudí laskavý čtenář sám, zvláště po ne tak dávných zkušenostech se zavřením pracovního trhu pro tzv. východoevropské občany po vstupu jejich zemí do EU. Tehdy byl pracovních sil zjevně nadbytek.

 

MUDr. Ivan David

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*