A co my?
Sdílet článek:

PETR HANNIG

Můj dlouholetý kamarád, architekt z Berlína, mi zatelefonoval a ptal se, kolik že stojí pronájem menšího bytu v centru Prahy. Sám bydlí v centru Berlína, je mu lehce přes sedmdesát a začíná se ve svém městě bát.

Povídá mi do telefonu: »Jak jsem byl na tvých narozeninách v Praze, tak jsem se zase jednou cítil bezpečně. Vaše policie má ještě respekt.« A notně mě překvapil. On, pravý Berlíňan, který si nedokázal vůbec představit, že by mohl žít někde jinde, ten, který aktivně boural berlínskou zeď, ten, který vždy lehce přezíravě pohlížel na toho Čecha s komickým pražským přízvukem v němčině, právě ten by se chtěl na stará kolena přestěhovat do Prahy? V Německu se prý už necítí bezpečně.Dalo by se říct, se vším svým dosavadním viděním světa, politickým zaměřením spíše do zelena, avantgardní umělec, uznávaný fotograf (v našich současných podmínkách, kdy ještě nemáme skoro žádné nelegální migranty, by se dal nazvat »sluníčkářem«), ten, se kterým jsme chodili dřív v Berlíně do multikulturních restaurací a kaváren, už se v Německu bojí.Obrázek z bývalé NDR. Na severu v malebném okresním přístavním městečku Ückermünde, na břehu zálivu, do sídliště nastěhovaly úřady přes tisíc migrantů, kterým platí ubytování, stravování a vůbec všechno. Někteří němečtí obyvatelé se z toho sídliště ještě stačili předtím rychle odstěhovat do podnájmů v okolních vesnicích. Nezaměstnanost je tam obrovská a všichni pozorují, jak ze sociálního pojištění, které si po celý život platili, žije někdo jiný a co hlavně, bez sebemenšího vděku, neboť oni migranti jsou též nespokojení, že bydlí kdesi »v úplném zapadákově« a ne v městských aglomeracích, kam mířili.

Pěstuje se frustrace na obou stranách. A uprostřed frustrace klíčí nenávist.

V bývalém východním Německu je díky nezaměstnanosti spoustu volných bytů ve středních a malých městech. Například ve Zhořelci – Görlitz je 17 tisíc volných bytů. A obyvatelé, kteří ještě ve městě zůstali, trnou, že jim vláda přidělí do města 17 tisíc migrantských rodin. Ve velkých městech, zvláště v bývalé NSR (ale i ve velkých městech bývalé NDR) je problém opačný, byty nejsou. A ty volné dostávají přednostně migranti.

Němci byli velice tolerantní a k orientálním cizincům vstřícní. Nálada se však prudce mění. Trochu mi to připomíná stav před nástupem fašismu. Vítězné mocnosti první světové války naordinovaly meziválečnému Německu podmínky, které uvrhly obyvatelstvo do takové bídy, že bylo téměř stoprocentní, že se zmocní vlády nějaký diktátor. A jak to dopadlo, to všichni víme. Němci dlouho snášeli útrapy ve formě obří devalvace měny, hladu a strádání v období krize.

Současná Evropa má štěstí, že v Německu není zatím nikdo, žádná taková osobnost, která by na sebe strhla davy. Ale pokud se do Německa nahrnou další miliony migrantů a ekonomika to neunese, tak to všechno může nabrat rychlý spád. Nakonec ještě pouze několik roků před nástupem fašismu byla NSDAP bezvýznamnou stranou.

Nelogická vstřícnost k porušování všech dosavadních zákonů týkajících se vstupu na území EU se mi jeví jako záměrné budování nenávisti. Vždyť zcela logickou by byla větší razance a ne otevřená náruč. Stačilo by vyhlásit, že ilegální migranti nemají vůbec žádné nároky na jakékoliv zdroje z veřejných financí a sociálních fondů.

Nevím, kdo má na rozvrácení Německa zájem. Držím však Německu i v našem českém státním zájmu palce, aby se do čela Německa postavil někdo, kdo uvažuje ve shodě se zdravým rozumem.

A co my nyní? Vít Rakušan ze STAN podepsal migrační pakt, ke kterému má nyní výhrady. Ty jsou mu na nic, když Europarlament ten migrační pakt schválil.

Volte už konečně ty strany či koalice, které jsou tvrdě proti migraci. A hlavně přijďte k volbám do EU. V Bruselu se totiž všechno rozhoduje. Tady už jenom klopíme hlavy a vše musíme tak zvaně implementovat do našeho zákonodárství. Volte ALIANCI, má šanci.

FB

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 4,68 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

12 Comments

 1. První bych se kamaráda zeptal, koho volil ty roky, když se teď cítí v Berlíně méně bezpečně… Protože za ten Západní multikulti svrab a bordel, který tam panuje, mohou voliči !!! Aneb argumentem proti demokracii je 5 minutový rozhovor s průměrným voličem.

 2. Nestačí volit “strany a koalice”. Je jich jako smetí a jsou příliš malé. Jejich hlasy propadnou. Chcete zopakovat debakl parlamentních voleb? Tehdy propadlo přes milión hlasů. To umožnilo vznik Fialovy vítačské vlády.

  Jediná volitelná strana je SPD. Protože chce czexit, je proti všem zrůdnostem Eurosvazu, včetně vnucované migrace. Hlavně je největší z opozičních stran. Je třeba vše házet na jednu hromadu, jinak se hlasy rozkutálejí do kanálu.

  Nepodpoujte pidistrany, které škodí všemu co slovně prosazují. Jde jim jen o peníze za volby a možná i od neziskovek a tajných služeb. Stahují opoziční hlasy do kanálu a je jedno zda to dělají záměrně, nebo z hlouposti. Je to škodná.

 3. T.Jedina volitelná strana by po cz exitu konkurovala bez surovin,moře a zisků z benzínu a aut které končí tak akorát dřinou za polívku.Ovšem ta dřina pro Vás,nikoliv pro Vašeho obdivovaného.Turecko tříská na vrata do EU desítky let.Tak si to s ním vyměnte.Oni vstupem do EU zkrachujou a Vy se zachráníte s konkurencí BRICS,kde miliardy lidí dělají skoro zadarmo.A Anglie na Vás taky čeká.

  • Auta končí leda ve vypláchnuté mysli eurofila. Jsou řádově lepší než elektrokřápy prosazované uhnijí a zeleným šmejdem. Netvrdím, že to tak bude navždy, ale stávající akumulátory jsou ubohé. Drahé, těžké, rychle degradující, citlivé na mráz, s bídnou energetickou hustotou a s pomalým nabíjením. Každý měsíc někde je článek o zázračných bateriích, ale reálně kde nic, tu nic.

   Turecko tříská, protože chce dotace. Tedy chce … Oligarchové je chtějí, protože smyslem eurodotací je uplácet vlivné lidi. takové, jako je náš Babiš nebo sponzoři vládních stran. Běžní lidé tomu fandí, protože si naivně myslí, že si pomohou … stejné to bylo u nás. Až dostanou vypínání elektráren, sebepoškozující sankce, zelenou buzeraci na každém kroku, vnucování migrantů a likvidaci automobilismu, tak je to rychle přejde. Ti si to nenechají líbit jako my. Ani nevíte, jak bych to Turecko té prašivé zločinné uhniji přál… tedy pokud se nám podaří vystoupit.

   Anglie přece už dávno neexistuje. Nebo že by všechny katastrofické vize z předbrexitových článků byly tak trochu vylhané?

   Záchrana, to je to správné slovo. Uhnije má důvod zatáhnout nás do války. Aby nám chystanou zelenou bídu prezentovala jako výsledek války a nikoli výsledek svých klimatických reforem. Takže ano, czexit je záchrana.

   • Ano, czexit by byla záchrana. Ovšem pravděpodobnost se blíží nule. Z RVHP se taky dalo vystoupit dost těžko. Musíme si počkat na krach EU.

    • RVHP nám ale zasahovala do života mnohem méně. Tehdy to byla taková pomalá stagnace. Dalo se čekat, o nic nešlo. Nyní nám ale hrozí sešup do klimatické bídy, válka s Ruskem a výhledově občanské války s muslimy.

     Británie vystoupila aby ji uhnije nevyssávala. Ale nás už Eurosvaz ohrožuje existenčně. Čekání to zhoršuje. Eurosvaz může trvat jako ten Sovětský. A i kdybychom to vydrželi až do krachu, budeme to my, kdo si zláme nohu nejvíc.

     Je na místě vzít Kolemjdoucího za slovo a spolu s Maďary a Slováky vystoupit. Ať se raději vystěhují eurohujeři. Třeba do Molenbeeku, nebo jiného multikulturního ráje.

     • Souhlas. Ale podle mě nemá SPD šanci. Kdyby mohla něco ovlivnit, vrhnou se na ni jako na AfD v Německu.

 4. V.Tak se můžete klidně soukromě zachránit třeba v Jižní Americe cz exitem.Vystoupit můžete naprosto soukromě a nikdo už Vás nezastřelí(jako ve Vaší zřejmě oblíbené době) při pochodu do světového obchodu levné pracovní síly.A třeba Slovensko nebo Maďarsko nikdo v EU nedrží.Klidně můžou pro levnou ropu za panem dobyvatelem.Proč to neudělají je ta pravda.No a krach EU si přejete spolu se svým vůdcem,který nás označil za nepřítele.Ne my jeho,on nás.Právě v jednotě Evropy je síla aby neskončila jak Ukrajina proti dobyvateům,kteří si troufají jenom na slabší jak ekonomicky tak vojnsky.

 5. Kolemjdoucí, nevysírej a vem si už ty léky co ti předepsali! Takového jelimana by neubytoval ani Chocholoušek ve svém ústavu.

 6. D.Copak pane copak? Kdopak a copak Vám zase ta ideologie udělala?.Ta politika je prevít co? A ten svêt se ne ane točit podle Vás źe? No tak musíte počkat do voleb,a pak tradáá ten Váš to zachrání.No ale Vy by jste to rád pohnal klackem źe? No ale tak to v demokratické naši krásné svobodné zemičce nefunguje.To by jste se musel poohlídnout jinde,tam ty klacky mají zelenou a všichni jsou spokojeni.Byl by jste určitě i Vy a psal na vládu samou chválu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*