Reportáž o idylickém počasí před klimatickou změnou




Sdílet článek:

G. SITAŘ

Média nepřetržitě informují o klimatické změně, která údajně přináší jeden extrém za druhým. Dříve tak zjevně musela panovat extrémů prostá idylka. Historické prameny nabízejí mírně odlišný obrázek.

Dříve bylo průměrné počasí od rána do večera, jasné nebe s několika obláčky střídal vlahý deštík, který ustal v okamžiku, kdy se říční toky naplnily svěží vodou po okraj. Když mělo být teplo, bylo teplo, a když zima, byla zima. V pravidelně zavlažovaných lesích ani jiskřička a mírný vítr si v Karibiku pohrával s listy palem. Ustal, když začaly padat kokosy.

Kompletní zdroj informace na konci článku.

(1) Jak nebylo možné kousek od polárního kruhu přes poledne pracovat

V roce 1922 panovalo na severu Norska nesnesitelné vedro. Noviny z tehdejší doby psaly: „Venkovní práce jsou nyní vykonávány v noci. Tromso zažilo po dobu šesti týdnů teploty, které se pohybovaly mezi 32 až 35 stupni Celsia. Přitom průměrná teplota v červenci je 10 stupňů.”

Pozn. autora: Tromso leží mezi od 69. a 70. rovnoběžkou. Pro představu je to zhruba 1 100 km severně od Osla ve stejné zeměpisné šířce jako severní cíp Aljašky. 

(2) Jak obrovská povodeň málem spláchla nejen Kalifornii

V lednu roku 1862 zaplavila státy Kalifornie, Oregon a Nevada historicky největší povodeň, která zaplavila západ Spojených států včetně části Kanady a Mexika. Předcházely jí nekončící deště a sněžení, které začaly v prosinci. Poté spadlo rekordní množství vody v polovině ledna. Celkem spadl v Kalifornii z nebe ekvivalent 3 metrů vodního sloupce.

Při povodních zahynulo přes 4 tisíce lidí a materiální škody byly obrovské. Povodně přišly po suchém období, které trvalo 20 let. V Kalifornii v centrálním údolí bylo zaplaveno zhruba 15 tisíc kilometrů čtverečních. Voda dosahovala až 8 metrů a nově vybudované telegrafní sloupy, které spojovaly San Francisco a New York, se ocitly pod vodou. Na některých místech stála voda až do léta.

V Idahu odřízla rozvodněná řeka horníky v nově otevřeném dole, kteří tak téměř zemřeli hlady. Povodeň na řece Boise byla podle historiků možná čtyřikrát větší než nejhorší zaznamenaná povodeň v roce 1943.

(3) Jak tropický hurikán zpustošil Karibik

Nejničivější hurikán v Atlantiku řádil v roce 1780. Detaily o jeho síle a trase, po které putoval, nejsou známé, neboť oficiální databáze hurikánů je vedena teprve od roku 1851. Hurikán v roce 1870 zasáhl Barbados a další ostrovy a způsobil smrt tisíců lidí. Podle historických odhadů jich zahynulo zhruba 25 tisíc.

Hurikán zasáhl Ameriku v průběhu amerického boje za nezávislost proti britským kolonizátorům. Britské flotile způsobil rozsáhlé škody a oslabil námořní nadvládu Británie v Atlantiku.

Na ostrově Svatý Vincent vrhlo moře zvednuté silným větrem jednu z lodí v přístavu na střechu nemocnice, kterou loď zcela zničila.

(4) Jak hurikán dvakrát vymazal ostrov Svatý Vincent z mapy

Listopad 1898: Zprávy z ostrova Svatý Vincent jsou horší než původní informace. Celý ostrov byl devastován. Utrpení lidí je popisováno jako větší než to způsobené velkým hladomorem v Indii. Celý ostrov byl doslova zbaven veškeré vegetace a opakovala se historie z roku 1780.

(5) Jak hořelo kažké 3 minuty

V průměru každé 3 minuty vznikl v roce 1937 v USA lesní požár, ale škody z roku 1937 budou výrazně nižší než škody z roku 1936. Ministerstvo zemědělství uvedlo, že tehdy 185 tisíc požárů spálilo téměř 9 milionů hektarů lesa.

Počet požárů v roce 1937 byl o 18% nižší než v předcházejícím roce, ale spálená plocha byla pouze o něco málo větší než polovina plochy spálené v roce 1936.

Pozn. autora: Pro srovnání byla spálená plocha v USA v posledních dvaceti letech průměrně na úrovni 3 milionů hektarů lesa, tedy třetinová v porovnání s rokem 1936.

(6) Jak v Kalifornii panovala megasucha

Podle studie kalifornské univerzity zažila Kalifornie v minulosti dvě velká sucha, která trvala dlouhé desítky let. Relativně vlhká období, která panovala v Kalifornii celé minulé století, byla spíše výjimkou. První velké sucho začalo v roce 892 našeho letopočtu a trvalo 220 let, druhé trvalo od roku 1209 celých 140 let. New York Times je ve svém článku označil jako megasucha.

Pozn. autora: Kdyby bylo letošní léto v Tromso 30 stupňů několik týdnů v kuse, museli by občané odevzdat svoje auta ještě do vánoc?

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (31 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*