SYRZDARMA
Změny ve vedení amerického Kongresu, změny ve vojenské taktice na bojišti, Evropa tápe a Rusko v klidu vyčkává.
Ukrajina ve světle událostí posledních dní včetně informací z ruských zdrojů. Důležitou otázkou současnosti je, zda může existovat kritika současné strategie Západu vůči konfliktu na Ukrajině, která zároveň není ruskou propagandou. Je taková situace vůbec možná? Protože pokud ne, platí z definice, že cokoli Západ udělá, je správně. Druhou otázkou je, zda si může svéprávný člověk přečíst, co řekli v Rusku bez toho, aniž by mu kontrolor informací řekl, jak to má chápat.
Kompletní zdrojová informace na konci článku.
(1) Změny v americkém Kongresu
Na počátku října byl odvolán předseda amerického Kongresu, republikán Kevin McCarthy. Kdo bude jeho následníkem není zatím jasné a volby se mohou protáhnout. Sám Kevin McCarthy byl zvolen až v patnáctém kole. Jedním z kandidátů na nového předsedu je Jim Jordan z Ohia. Jeho postoj k pomoci Ukrajině vyjádřil v rozhovoru pro média:
„Nejdůležitější věcí pro Američany není Ukrajina. Je to situace na jižní hranici a kriminalita v ulicích. Proč bychom měli posílat americké dolary na Ukrajinu, když ani nevíme, co je cílem? Je to nějaká mírová dohoda? Je to vytlačení Rusů z východní Ukrajiny?”
„A za druhé jak byly utraceny již poslané peníze? To jsou dvě základní otázky, na něž chce americký daňový poplatník znát odpověď.”
(2) Vojenská taktika se mění
Množství výzvědných dronů spolu s další technikou poskytuje okamžité informace o umístění nepřátelských jednotek a jejich obrázky v reálném čase. Podle jednoho z velitelů ukrajinské armády může být postupující jednotka detekována během tří až pěti minut a zasažena během dalších tří minut. Přežitelnost postupují jednotky tak není vyšší než deset minut, napsal Wall Street Journal.
Druhým aspektem je použití levných útočných dronů místo dělostřelecké munice. Americký veterán války v Iráku uvedl, že masivní útoky obrněnou technikou jsou taktikou minulosti.
Z tohoto důvodu má být budoucí ukrajinská ofenziva postavena na jednotkách pěšáků, kteří útočí v malých skupinkách bez obrněné techniky.
Britský ministr tento měsíc vyzval k masivním odvodům do ukrajinské armády. Ve svém článku píše, že rozumí Zelenského snaze ušetřit mladé lidi pro budoucnost, ale že by Ukrajina měla upravit svoje mobilizační plány.
(3) Evropa tápe
Na počátku října proběhlo ve španělské Granadě setkání evropských lídrů. Deník Politico to uvedl takto: „49 lídrů, 700 novinářů, desítky bilaterálních jednání a žádné rozhodnutí ”. Hlavní tisková konference na závěr byla zrušena. Otřesený prezident Zelenskyj nebyl schopen jasně odpovědět na otázky novinářů, co dál vzhledem k situaci v americkém Kongresu.
Západní politici se obávají eskalace konfliktu. Německý Bild píše, že Německo nedá Ukrajině střely dlouhého doletu Taurus.
Britský premiér Rishi Sunak oznámil, že Británie nepošle svoje vojáky na území Ukrajiny. Řekl to poté, co jeho ministr obrany vydal prohlášení v opačném duchu a ruský předseda bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv poslal agresivní vzkaz: „Počet idiotů u moci v NATO roste. Nový imbecil, britský ministr obrany, se rozhodl, že začne trénovat ukrajinské vojáky na Ukrajině. To dělá z britských vojenských instruktorů legitimní cíle. Opravdu nás tito idioti aktivně postrkují ke třetí světové válce.”
(4) Rusko vyčkává
Rusko pravděpodobně počítá s ukončením konfliktu v roce 2025. Ministr obrany Sergej Shojgu řekl na posledním jednání velitelského sboru: „Cynické kroky Západu a jejich následovníků v Kyjevě vedou Ukrajinu k sebedestrukci. Za těchto podmínek pokračujeme v posilování bojové síly armády. Zejména dodávkami moderních zbraní a lepším výcvikem vojsk s přihlédnutím k novým zkušenostem. Konsistentní implementace akčního plánu do roku 2025 umožní dosáhnout plánovaných cílů.”
A prezident Putin: „To se týká obranných systémů. Představte si, že dodávky zítra skončí. Vydrží týden, když jim dojde munice.”
(5) Zmizí z očí, zmizí z mysli
Po víkendových událostech v Izraeli se Ukrajina vytratí z hlavních zpráv. Média hrají ve válečných konflitech relativně zásadní roli. Historický příklad ze španělsko-americké války zde.
Pozn. redakce: Existuje taková metoda plánování v podstatě čehokoli. Marketingové kampaně nebo eskalace vztahů s jadernou velmocí. Ta metoda se jmenuje „co se stane, když…”
Buďte první kdo přidá komentář