Dvě věci jsou nepopiratelné: Žijeme v časech ohromných změn a Bitcoin je jejich součástí.
Žijeme v časech ohromných změn zvaném „čtvrtý obrat“. Kniha „Čtvrtý obran“ od Strausse a Howa se zabývá staletími historie a ukazuje, jak demografické a další faktory vedou asi tak každých 100 let k ohromným změnám společností.
Generační změna konkrétně v 60. letech byla odlišná od té v 50. letech a v 80. letech. Ale čtvrtý obrat, to už je úplně jiná úroveň změny. Jsou-li zde nějaké náznaky z historie, tak v tomto čtvrtém obratu zažijeme změny map, společností, náboženství, systémů víry a můžeme zažít i změnu samotné povahy ekonomie a peněz.
Bitcoin přišel na svět ve správnou dobu.
Kdykoliv v předchozích dobách by se Bitcoin prakticky nemohl používat kvůli počtu uživatelů internetu. Je zajímavé, že Bitcoin se tu objevil zrovna, když se globální ekonomika potýká s ohromnými změnami oproti systému nadekretovaných peněz staré školy, který to tu vedl v posledním půlstoletí a táhl náš svět ke dnu. Starý systém nadekretovaných peněz je neudržitelný. Bitcoin představuje nejzazší pojistku proti prohnilým politikám centrálních bank.
Je kriticky důležité připomenout, že centrální banky nejenže znehodnocují občanům peníze, ale už jejich samotná existence představuje zlo, které je v moderní společnosti jedno z nejhorších. Ve světě zdravých peněz by si lidé svých tvrdě vydělaných penízku cenili více. Lidé by také měli nad svými vlastními penězi správu a kontrolu. Kdyby politici lidi přesvědčovali, aby platili za války, zisková vězení a tvrdé regulační předpisy, tak by občané důkladněji přezkoumávali, jak se jejich peníze utrácejí.
Jestli věříte povídání o Bitcoinu, že jsou to lepší peníze, nebo nevěříte, na tom nezáleží. Těžko lze popírat, že jsme právě teď ve čtvrtém obratu. V posledním roce a půl jsme viděli jedny z nejdramatičtějších změn, jaké lidé zažili v posledních 50 letech či více. Takže není pochyb, že se nacházíme v době ohromných změn. Otázkou jenom je, jakou v tom Bitcoin sehraje roli.
Bitcon je tu už 12 let a vytvořil bohatství a vybudoval kolem sebe celý průmysl. Bitcoin dnes drží desítky milionů lidí a stal se z něj globální fenomén. Bitcoin sledují ve světě všichni, od nejchudších po nejbohatší, od majestátných mocenských sálů až po stánky na rohu.
Nikdy se nedovíme, jak by si Bitcoin vedl bez mimořádných ekonomických událostí posledních několika let. To ohromné utrácení, které se spustilo před více než 20 lety a začalo dosahovat neudržitelné úrovně kolem roku 2008 s vládními výkupy bank z dluhů, považovali mnozí za neudržitelné už řadu let. Tento poslední rok jsme zažili větší tisk peněz, než jaký jsme kdy zažili v historii.
Ten masivní tisk peněz zvyšuje přitažlivost Bitcoinu. Z Bitcoinu je už normálnější část globálního finančního systému, než si většina lidí uvědomuje. V tržní kapitalizaci se to ale zrovna teď neprojevuje. Bitcoin je pořád ještě menší než Apple, ale jeho dopad, důležitost a jím vysílané poselství je daleko větší. Máme už i zemi, která Bitcoin přijala za zákonné platidlo. Vidíme významné banky a brokerské společnosti, které nabízí denominaci v bitcoinech a s bitcoiny spojené produkty. Máme celý průmysl v různých úrovních kvality, který kolem Bitcoinu a v návaznosti na něj vyrostl.
Když pomyslíte na Bitcoin ve vztahu k současnému světu a na pozadí slabosti systému centrálního bankovnictví, tak není tak moc nadnesené říci, že Bitcoin zrovna dost možná zachraňuje lidstvo. Vzpomeňte jen, že problém s centrálním bankovnictvím nezačal jen se znehodnocováním peněz lidí. Skutečným problémem je to, že si centralizovalo moc a vytváří ohromný peněžní medový plástev, po kterém dodavatelé prahnou. Samotná Afghánská válka stála daňové poplatníky – konkrétně děti, které budou tento dluh roky splácet – 2 biliony $. Nejefektivnějším způsobem, jakým vládní dodavatelé dostanou státní dávky ve výši desítek miliard, je vyvolávání strachu. Takže teď tu máme společnosti, které investovaly své prostředky do šíření strachu tak, aby daňoví poplatníci podporovali rozdávání svých peněz zase těmto společnostem. Tak končí impérium se zvráceným myšlením a vede to ke zlu a smrti. A napravuje to Bitcoin.
V současném systému je toho už tolik prohnilého, že je velice těžké proti tomu bojovat. Alternativou k boji s tím, je mírumilovné používání jiné formy peněz.
Když odmítnete peníze pocházející od politiků, tak jim odepřete tyranii jejich peněz. Peníze lidí jsou mírumilovnější. Peníze lidí jsou oproštěné od donucení. Jsou dobrovolné. To může být jednou z nejsmysluplnějších revolucí, jakou svět kdy viděl, v níž není třeba, aby někdo střílel.
Dobrou zprávou je, že máme Bitcoin. Dobrou zprávou je, že vidíme světlo na konci tunelu. Můžeme tu bestii války a agrese vyhladovět, neboť tu živí ty procesy tisku falešných nadekretovaných peněz. Můžeme vybudovat společnost založenou na dobrovolné obchodní směně a na základě solidních, zdravých peněz. Takového druhu peněz, v jakých lidé měří bohatství. Jako bylo v minulých staletích zlato. Zdravé peníze inspirují k úsporám, inspirují k moudrým investicím, inspirují lidi, aby se vyhýbali rizikům, a podněcují inovace.
Někteří vyznavači čtvrtého obratu, to vnímají tak, že v této epoše dochází k ještě významnějším posuvům, jako když byl vytvořen tiskařský stroj. Ta technologická revoluce, kterou tu právě teď máme, a jejíž je Bitcoin centrální součástí, přivodí radikální změny našeho globálního ekonomického a monetárních systému.
Celkově to bude k lepšímu. Zrovna tak, jako jsme před staletími zažili oddělení církve od státu, můžeme dnes zažít zrovna tak oddělení peněz od státu. Lidé dobrovolně používající decentralizované peníze budou svobodnými lidmi a centralizovaná moc se značně omezí.
Staré pořekadlo „peníze jsou kořenem všeho zla,“ je špatně. Ve skutečnosti je možno tuto chybu snadno udělat – neboť peníze a ekonomika hrají ústřední roli ve většině potíží dnešního světa. Velká zla jako otroctví, války i velké věci jako obchodní trasy, umění, jazyky a kultury ovlivnily peníze. Peníze byly jedním z kriticky nejdůležitějších nástrojů pro růst lidstva. Peníze jsou způsobem, jak se lidé dělí o hodnotu na základě zboží a služeb jim poskytnutých.
Nejenže můžeme pomocí zdravých peněz omezit moc tyranů a zla, můžeme s nimi zvýšit i moc lidí. Napravte peníze, napravíte svět.
TYLER DURDEN
“Skutečným problémem je to, že si centralizovalo moc a vytváří ohromný peněžní medový plástev, po kterém dodavatelé prahnou.”
GoogleTranslate?