REINHARD WERNER
Navzdory válce sílí na Ukrajině kritika prezidenta Zelenského a jeho vlády. Organizace Freedom House, která je považována za silně prozápadní, potvrzuje, že demokracie v zemi má velký potenciál k optimalizaci.
Je „prostě zklamán, že lidé v dnešním světě jsou spíše pragmatičtí a nezasáhnou okamžitě do té či oné výzvy“. To řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s moderátorem ARD Carenem Miosgou. Televizní stanice rozhovor odvysílala v neděli 28. ledna večer.
Nevzdal se naděje, že Západ dodá ještě těžší a smrtonosnější zbraně pro válku proti Rusku. Víra ve vítězství Ukrajiny a znovudobytí všech území ovládaných Ruskem však na Západě upadá. Podle reportáže n-tv v Německu ve vítězství stále věří jen deset procent lidí.
Bývalý poradce Zelenského kritizuje nacionalismus
Kromě toho je stále více zpochybňován západní narativ. V podrobném rozhovoru pro britské internetové médium unherd bývalý Zelenského poradce Oleksij Arestovyč jasně kritizoval situaci v zemi.
Ukrajinský nacionalismus, který od roku 1991 nabývá v politice na síle, označil za „nejnebezpečnější myšlenku a horší nebezpečí než vojenská agrese Ruska“. „Idea méně než 20 % Ukrajinců“ se snaží vnutit monokulturu polykulturní zemi.
Arestovyč, který v ukrajinské televizi nějakou dobu prezentoval vývoj na frontách války, v tom vidí jeden z důvodů rostoucího odmítání. Vojenské službě se snaží vyhnout asi 4,5 milionu Ukrajinců mužského pohlaví ve vojenském věku, tedy téměř polovina z nich. Nechtějí „umírat za systém, v němž jsou občany druhé kategorie“.
Kličko kritizuje příklon Ukrajiny k autoritářství za vlády Zelenského
Od Zelenského se však distancují i kdysi blízcí spolubojovníci, jako je starosta Kyjeva Vitalij Kličko. Kličko v časopise Der Spiegel vysvětlil, že Ukrajině hrozí „autoritářství“. V určitém okamžiku „se již nebudeme lišit od Ruska, kde vše závisí na rozmaru jediného člověka“.
Mezitím si bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko v deníku Die Welt postěžoval na dalekosáhlé pravomoci Zelenského. V rozhovoru vysvětlil, že vládne „jako autoritářský jedinec, který rozhoduje“.
Organizace Freedom House je o něco milosrdnější. Skutečnost, že loňské parlamentní volby byly zrušeny a letos se nebudou konat ani volby prezidentské, je kryta stanným právem. Existuje také několik důvodů, proč by řádné volby nebyly možné.
Například Rusko v současné době kontroluje 20 % území země. Bylo by obtížné zorganizovat hlasování pro uprchlíky v samotné zemi i v zahraničí a také pro vojáky na frontě. Volební místnosti by také mohly být vtaženy do bojů.
Zákazy a marginalizace opozičních stran a médií
Prozápadní pozorovatelská organizace nicméně dává jasně najevo, že Ukrajina není liberální demokracií, ale „hybridním režimem“. Ze 100 možných bodů získala pouhých 39, přičemž i před válkou měla jen o jeden bod více. Západní demokracie, kterou Ukrajina podle svých zastánců brání před Ruskem, tu před válkou nebyla.
Freedom House také zachoval nebo snížil hodnocení Ukrajiny v oblasti dělby moci a v oblasti svobody médií. Neexistují zde předem zveřejněné pořady ani živé vysílání. Analytik Mike Smeltzer z této nevládní organizace hovoří v deníku Die Welt o „legislativním turbo režimu“.
Opozice je odsunuta na okraj společnosti. Řada stran byla zakázána. Komunistická strana byla zakázána v roce 2015 a aliance „Pro život“ po zahájení války v roce 2022. Jako zdůvodnění se vždy používala „blízkost k Rusku“. Organizace Freedom House dává Ukrajině v oblasti dělby moci 2,5 bodu ze 7 možných. Podle Smeltzera se nejedná o „žádnou ztrátu demokratických standardů“ ve srovnání s obdobím před pěti lety.
K dalšímu zhoršení však došlo v oblasti svobody tisku, kde všechny televizní stanice musely vysílat standardizovaný zpravodajský program. Dozorový orgán navíc získal další pravomoci, které mu umožňují zablokovat neregistrované publikace na 14 dní bez rozhodnutí soudu. Ukrajina zde ztratila 0,5 bodu a nyní získala pouze 3,25. Vzhledem k zásahům proti údajně či skutečně proruským médiím od roku 2014 se toto hodnocení jeví jako příznivé.
Freedom House chválí pouze „občanskou společnost“ na Ukrajině
Freedom House hodnotí Ukrajinu pouhými 2,25 body (mínus 0,25) za právní stát. Vláda má značný vliv na soudnictví. Například brání exprezidentovi Petru Porošenkovi opustit zemi. Přestože Porošenko mobilizoval armádu proti odpůrcům puče na Majdanu v roce 2014, byl obviněn z „vlastizrady“. Je obviněn z nákupu uhlí ze separatistických oblastí.
V oblasti občanské angažovanosti však instituce uděluje Ukrajině 5,25 bodu (plus 0,25 bodu) díky „živé občanské společnosti“ – ačkoli země neuznává právo na výhradu svědomí. Transparency International dokonce oceňuje pokrok země v boji proti korupci.
Vzhledem k tomu, že obě instituce mají na mnoha místech pověst jasně prozápadně orientovaných institucí, vykazuje výsledek Ukrajiny značný potenciál pro optimalizaci.
Jak demokratická je Ukrajina: no hodněhodněhodněhooooodně moc! Úplně nejvíc! Řikali ve zprávách.
„Jak demokratická je Ukrajina?“ // Velmi…:-))) PS: A ještě je Ukrajina prosta korupce :-)))))))))))
Ježiš! korupce a na Ukrajině? Ani kopějka – nebo vlastně – teď nevím, co je halíř od hřivny.
Ukrajina na tu nesvobodu jednou dojede. Poznal jsem jednoho ukrajince, který mi říkal, že pokud bude válka tak se domů nevrátí, protože nechce natáhnout pro Zelenského krk. A to má na UA svoje děvče….
P.Možná jste měl poznat hrdinnè Ukrajince,kteří padli při bránění svojeho státu za rodinu,svè město za stát Ukrajina,aby jste poznal příkladné hrdinství pro celý svět, kdy se brání obrovské přesile hord žoldáků,zločinců a vrahů kteří se hrnou na území suverénního státu s cílem si ho přivlastnit a vše rusifikovat.
Víte, pane KolemVole, co je nejsmutnější? Že ti muži nepadli při obraně svého rodého státu ani za rodinu. Padli proto, že je zloději a vrazi poslali zemřít na frontu, kterou neotevřeli kvůli obraně země, ale kvůli opakovaným pokynům z KoZa.
Prvně v roce 2014, kdy pravidelná armáda ruku v ruce s tetovanými extremisty kanóny a raketami ostřelovali civilní zástavbu svých ruskojazyčných spoluobčanů žijících nalevo po proudu Dněpru. To by se vám asi hóóódně líbilo, kdyby vám na pokyn popučistické vlády a pak prezidenta rozstříleli panelák nebo barák a vy jste vytahoval končetiny svých blízkých zpod sutin, že ano? A víte, že Ukrops v tomto teroru pokračovali i po závazku k Minským dohodám?
Po nástupu Zeleného ňuchala bílého prášku se dle předvol(ebn)ího příslibu měli stáhnout, ale kdepak, naopak dostal Pyjanista notičky, aby znovu obnovil nejen velké pif paf, ale blouznivě fantazíroval i o NATO a jaderných ambicích. Nevíte, neználku? Nebo víte, ale nevadí, v tom případě spodino?
KoZa své věrné korupčníky vždy dožduchá až nad samotnou propast, takže všechny oběti i od února 2024 jdou na hlavu zaprodancům, zločincům, extremistům a jejich loutkovodičům. Nikdo z nich není ani Rus, ani ruský prezident.
A ještě něco je pane KolemVole smutné. Že lidé jako vy interpretují do nebe volající šméčko. Jakobyste neuměl číst. Analfabet? Jakobyste nechtěl vidět. Slepec? Zadubenec?
Asi jste hlavně KoZafil, a to patrně díky prebendám, se všemi konsekvencemi, co k tomu patří. Takový ten obětavý trouba propagandy, tendenčnosti, fakehujeronews a močky, kterou páchnete na hony daleko, zkrátka archetyp kdysi horlivého svazáka, než se vítr obrátil, a zavál vás k opačnéhu pólu lidské tuposti.
J.No Vy jste se teda rozjel pane a zřejmě z vlastních zkušeností z místa činu jste nám popsal jak to všechno bylo.Tak to jo to musíme uznat.No ale nevíte náhodou když jste tam byl,kde vzali obcané těch samozvaných oblastí děla,tanky,kulomety a pålili po vojácích z tėch paneláků? Vy máte doma tank? A oni nemuseli dodržovat zákony státu Ukrajina? A proč my musíme? To je záhada źe? Jedni musí a druzí nemusí.Tak děkujeme za vysvětlení.