S tím, jak se 16letá vláda kancléřky Angely Merkelové po víkendových německých spolkových volbách ukončí, chystá se v Německu změnit poprvé po dvou desetiletích celkové politické prostředí.
A spolu s dynastií Merkelové se v průzkumech dále propadá i CDU/CSU, kdy tuto situaci jsme poprvé popisovali před čtyřmi týdny, takže to nejspíš bude tak, že ta strana, co Německu vládla po 50 z posledních 70 let, a začala vidět v kancléřství něco jako své přirozené právo, teď reálně stojí před výhledem, že bude vypískána od moci.
Zdroj: the Guardian
Ale Reuters tvrdí, že Armin Lascet kandidát CDU kandidující na nástupce Merkelové z její vlastní strany už donutil Sociální demokraty a jejich kandidáta Olafa Scholze, aby slíbili, že nevytvoří koaliční vládu s Linke, k nimž má SPD politicky asi blíže než k Svobodným demokratům zastávajícím business.
Podle další zprávy od Reuters, moc lidí nečeká, že k tomu dojde, když Linke má průzkumy jen na 6%, tj. polovina 11% liberálů, což by Scholzovi nejspíš nestačilo, aby získal parlamentní většinu. Ale pro některé investory je to riziko, které se nedá přehlížet. „Zapojení Linke do vládní koalice by podle nás představovalo tu nejdivočejší kartu pro finanční trhy, jaká může od německých voleb přijít,“ řekl Sassan Ghahramani, generální ředitel v USA sídlící SGH Macro Advisors, která radí spekulativním fondům.
Kvůli tomu podle Reuters tisíce bohatých Němců honem před 26. zářím odlévá své bohatství do Švýcarska.
Jestli se k moci dostanou středo-levicoví Sociální demokraté, skalně levicová Linke a ekologičtí Zelení, tak by v politické agendě mohlo být nové zavedení daně z bohatství a přitvrzení dědické daně. „Pro super-bohaté je to rudý hadr,“ řekl v Německu sídlící daňový právník s rozsáhlými švýcarskými operacemi. „Podnikatelské rodiny jsou velice vyplašené.“ Navíc politiky Linke jako zastropení rent a daně z majetku pro milionáře stačí, aby mnohé z německé podnikatelské třídy vyděsily.
Konkrétně SPD chce znovu zavést daň z bohatství a zvýšit dědické daně, přičemž Zelení (jejich nejpravděpodobnější potenciální koaliční partner) doufají, že zdaní velké majetky daleko více. Ač obě vize zvednou daně z příjmu pro ty nejvíce vydělávající, tak z daně z majetku vyberou ještě více peněz, řekl tento právník.
Většina předpokládá, že vítězný Scholz – puritánský ministr financí a bývalý starosta Hamburgu – do své koalice začlení Svobodné demokraty jako zmírňující sílu. Jak SPD, tak Zelení vyloučili spolupráci s jakoukoliv stranou odmítající plnit závazky Německa v rámci vojenské aliance NATO nebo německého členství v EU, kdy Linke obojí zpochybňuje.
Ale každopádně strach z levicové vlády, dost možná s vazbami na německou komunistickou minulost ukazuje, jak pořád spousta bohatých Evropanů pohlíží na Švýcarsko jako na útočiště pro bohatství, i přes snahy země zbavit se své image jako útočiště pro miliardáře.
Žádná jiná země nemá tolik zahraničních aktiv jako Švýcarsko. Příliv se roku 2020 zrychlil ve prospěch UBS, Credit Suisse a Julius Baer, ukazují data BIS o vkladech německých domácností a společností ve Švýcarsku, které narostly o skoro 5 miliard $ na 37,5 miliardy $ během jediného čtvrtletí roku 2021. Všimněte si, že v tom nejsou akcie, obligace nebo finanční produkty. Kdybychom měli hádat, tak ten trend bude pokračovat, jelikož CDU se v průzkumech propadá.
Podle Reuters nejsou čerstvější data k dispozici, ale zasvěcenci říkají, že ten příliv bohatství pořád pokračoval: „Zaregistroval jsem v posledních třech měsících nadprůměrné množství nových peněz,“ řekl veterán poradenství klientům u velké švýcarské banky, který pracuje především s Němci.
Jeden manažer bohatství popsal tento trend ležérně: „Spousta bohatých lidí, zvláště podnikatelů, se děsí, že ať dopadnout volby jakkoliv, tak Německo stejně postihla úchylnost doleva.“ Další dodal: „Znám spoustu německých podnikatelů, kteří chtějí mít základnu mimo Německo pro případ, že zrudne.“
TYLER DURDEN
Buďte první kdo přidá komentář