EU je pro válku a chce pokračování Ukrajinského konfliktu, říká maďarský státní tajemník
Sdílet článek:

JOHN CODY

Maďarsko v Bruselu tlačilo na zastavení palby, EU ale nemá o skončení války zájem, tvrdí vysoký maďarský činitel.

Evropská unie nemá žádný zájem o zastavení palby, protože chtějí, aby válka na Ukrajině pokračovala, řekl ve středu při vystoupení na Kosuth Radio Tamás Menczer, státní tajemník na maďarském ministerstvu zahraničí a obchodu odpovědný za bilaterální vztahy.

„Dali jasně najevo, že zastavení palby je červenou linií; nepřijmou ho, protože válka musí pokračovat,“ řekl na tomto programu Menczer.

Tento státní tajemník řekl, že Maďarsko vyzývalo k okamžitému zastavení palby a k zahrnutí mírových jednání do dokumentů EU připravovaných k prvnímu výročí této války, Brusel to ale zavrhl. Státní tajemník zdůraznil, že Maďarsko zastává postoj, že ta válka se musí okamžitě zastavit.

V posledních měsících se rétorika evropských mocností posunula od opatrného přístupu k tvrzením, že Rusko musí být poraženo a Ukrajina musí zvítězit.

„Ukrajina může při vítězství v této válce počítat s Francií, se svými evropskými partnery a svými spojenci. Rusko nemůže a nesmí zvítězit,“ řekl tento měsíc francouzský prezident Emmanuel Macron.

Západní mocnosti jsou teď čím dál více ochotné na Ukrajinu posílat pokročilé zbraně, jako jsou tanky Západní výroby, a teď se uvažuje i o tryskových bitevnících.

Maďarský ministerský předseda Vitkor Orbán udělal ze záležitosti míru na sousední Ukrajině jednu z vrcholných priorit, varoval ale, že to vypadá, že Evropa je rozhodnuta do toho konfliktu zabřednout ještě více, když říkal:

Evropa je nakloněna sklouznutí do války. Balancuje na tenkém laně. Ve skutečnosti už jsou s Ruskem v nepřímé válce. Když dodáváte zbraně, když poskytujete satelitní informace potřebné k vojenským operacím, když cvičíte vojáky jedné z válčících stran, když jim financujete celý státní aparát a uvalujete sankce na stranu druhou, tak je jedno, co říkáte. Jste v té době nepřímo ve válce. Nebezpečí uváznutí trvá. Začalo to helmami a pokročovalo to posíláním smrtící techniky.

Orbán rovněž řekl, že Maďarsko mělo kdysi v táboře míru evropské spojence, jako Německo, ale všechny tyto země s výjimkou Vatikánu přešly do válečného tábora, k čemuž říkal: „A ty další země si myslely, že když ani Němci neustáli takový vnější tlak tak, jak bychom to mohli zvládnout my? Takže sklouzli z tábora míru do válečného tábora. Takže jsme zůstali jen dva: Maďarsko a Vatikán. Nemůžeme si na tuto společnost stěžovat, má to ale závažné důsledky.“

Ukrajinští vojáci vzdávají na městském hřbitově v Kyjevě poslední poctu svému kamarádovi Juriji Prychokovi, který padl u Bachmutu v Doněckém regionu, Ukrajina, úterý 21. února 2022. (AP Photo/Efrem Lukatsky)

Menczer rovněž řekl, že účelem sankcí EU je odvracen ruský plyn a ropu mimo Evropu, takže na kontinent bude proudit méně energie a ta bude dražší. Maďarsko však tento přístup odmítlo a udělalo vše, aby si pro zemi zajistilo dodávky energií a zajistilo si budoucnost.

„Říkáme tedy, že sankce jsou špatné, neúčinné a že politika sankcí selhala,“ řekl Menczer.

JOHN CODY

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 4,27 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Od doby, kdy se za Petra Velikého mocensky zvedlo, má západní Evropa nutkavou potřebu vytvářet obraz permanentní hrozby z Ruska. Paradoxně k tomu však Rusko na západní Evropu nikdy nezaútočilo, naopak samo čelilo invazím Napoleona, intervenčních vojsk za občanské války 1918-22 a nakonec Hitlera. Za hybridní útok ze strany Západu pak Rusové považují i rozšíření hranic NATO až k ruským hranicím (slovy papeže Františka “zbraně NATO začaly štěkat před branami Ruska”). Z toho všeho se jeví účelovost současné politiky Západu vůči Rusku. Je to jen pokračování snah vytlačovat Rusko z Evropy. V rámci této účelovosti je pak Západ ochoten adorovat i současný oligarchicko banderovský ukrajinský režim.

 2. Minulost je minulost a soucasnost v 21 stoleti kdy staty mezi sebou obchodovali(nordstream1,2) a Evropa nezbrojila(coz je nejvetsi chyba dneška) doslo k brutalnimu napadeni RF statu Ukrajina,ktera se vzdala svych jadernych zbrani a RF se zarucila jeji bezpecností.No a vysledek vzdani se jadernych zbraní vidim on- line v primem prenosu barbarskeho napadeni.Svet se z te falešnosti pouci a zvlaste Evropa.Madarsko na vlastni kuzi poznalo v roce 1956 tu svobodu kterou chteli a ktera jim byla odepřena.Presto maji svobodu a muzou svobodne z EU i NATO vystoupit misto rečí jejich politiků, ze jim tyto instituce nevyhovují.

 3. Zelenský slíbil před volbami, že urovná vztahy s ruskojazyčnou částí Ukrajiny, slíbil, že bude dodržovat MINSK2, slíbil, že v případě komplikovaných rozhodnutí, že použije referendum.
  Nesplnil z toho vůbec nic a jenom a jenom lhal, až dohnal zemi do těžké konfrontace s Ruskem. Tak bych se jej zeptal: Volodymyre a stálo to za to?
  Ukrajinci si zvolili tohoto pochybného komika a teď si drbou zoufalstvím hlavu. Mluvil jsem s mnohými zdejšími ukrajinci a příliš hezky o něm nemluví. Protože jim ničí zemi a životy marnou válkou…

 4. Vite co slibil Vas diktator Ukrajine kdyz se vzda jadernych zbraní?Ze ji upře pravo na existenci?No a zeptejte se Vaseho agresora jestli mu to vsechno stalo za to.A co si dela prezident na svem uzemi je Vam a panu dobyvateli bez hranic vite co.A muzete to okecavat a omlouvat vsim moznym jak chcete.Vyzbrojit samozvane okresy pate kolony RF tezkymi zbranemi,penezi vojenskymi poradci je mezinarodni zlocin,a z nich pozdejší katastrofalni dusledky mezi obcany statu.Pripominate vzdy jen dusledky,ale nikdy pricinu toho vseho.Je jasne proč.

 5. Čína chce mír a to je větší páka než EU. Takže mír bude už na jaře, protože Rusko s čínským plánem souhlasí a nebude dál postupovat.

 6. … účelem sankcí EU je odvracen ruský plyn a ropu mimo Evropu, takže na kontinent bude proudit méně energie a ta bude dražší.”
  Nejen dražší. Specialista na energetiku uvedl, že pokud se odebírá plyn z LNG (a tím se teď zásobníky budou plnit), pak je nebezpečí škodlivého vlivu tohoto plynu (se složením odlišným od ruského) na plynová zařízení. Plyn z LNG obsahuje více síry, která pak následně koroduje měděné armatury a potrubí.

  • V.Vy tak dojemne ukazujete na tu hruzu z plynu ze kdyz tedy nezmrzneme,tak budeme muset dat nejake filtry za par halířu na hořaky,az by Vas clovek tipoval na pobocnika v te jejich tv jak hrozi znicenim lidstva jakou mate radost. Ale ze by jste odsoudil to zabijeni civilistů,posilaní stovek tisic vojaku na zbytecnou smrt tak to u Vas nehrozí.Problem jsou hořaky na plynu.

 7. Ve 21 století není možné připustit, že by kdokoli cokoli vyhrál dobyvačnou válkou. Pokud rusák prohraje, je velmi pravděpodobné, že to dlouho nikdo další nezkusí. Když cokoli získá, strhne se lavina dobyvačných válek, které se zvrhnou v další světový konflikt. Tím, že západ čelí rusku v proxy válce, brání vzniku globálního konfliktu, ne že mu jde vstříc.

  • To má být vtip? Dobyvačná válka v Afghánistánu trvala skoro celou dosavadní část 21. století. Agresor prohrál, ale že by se z toho někdo poučil? Nenechte se vysmát.

 8. Dobyvacna valka RF v Cecensku a Gruzi taky netrvala tyden a uz si delaji naroky na ta uzemí.Vzdy se vmesovaly do zaleziosti sousednich statů a pomocí patych kolon mluvicich rusky delaji vsude bordel.Co se tyce Aghanistanu s kmenovymi valkami mezi nabozenskymi frakcemi kam vlitla emerika,tak pres vsechny duvody proc tam vlitla dala tem lidem nadeji na normalni fungovani spolecnosti skokem z feudalismu do neceho humanejsiho.A jak to dopadlo vidite.Sotva se stahli,z žen udelali zase nesvepravny dobytek,a oblibili si jizdu v pikapech s kulomety kde po sobe asi ze zabavy strilejí.No a kdyz vidi tu budoucnost jejich deti,tak nafouknou dusi z traktoru a tradáá pryc pres more za lepsim kde je to tak pekne a neco se staví a ne boří.

 9. Ukrajinští uprchlíci ve Spojeném království čelí bezdomovectví, protože programy bydlení končí. Hostitelé ve Spojeném království nabízející domovy ukrajinským uprchlíkům byli požádáni, aby zaručili dostupnost minimálně šest měsíců. Mnoho z těchto hostitelů nyní nemůže pokračovat a některé ukrajinské rodiny zůstávají již bez domova.
  https://news.sky.com/story/ukrainian-refugees-staying-in-uk-facing-homelessness-as-homes-for-ukraine-placements-end-12813418

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*