Záhady a anomálie sběru podpisů
Sdílet článek:

V pátek 25. 11. 2022 Ministerstvo vnitra na tiskové konferenci sdělilo pravděpodobný konečný počet uchazečů o účast v prezidentských volbách. Zda se počet registrovaných kandidátů sníží, nebo zvýší, uvidíme v nejbližších dvou týdnech, kdy bude možná rozhodovat Nejvyšší správní soud.


Lze očekávat, že někteří se budou domáhat, aby byli registrování (ti odmítnutí), nebo naopak budou podány žaloby na možnou nezákonnost provedené registrace u jiných.

Budu se věnovat „záhadě“ těch, kteří sbírali podpisy občanů pod petiční archy a anomálie, které v rozhodnutí Ministerstva vnitra vnímám. Nejen jako občan, který se sám snažil sesbírat podporu občanů podpisy pod petiční archy (získala jsem k 7. 11. 2022 celkem dle mého názoru očištěných podpisu 64 643 podpisů), přesto jsem registraci nepodala. Důvod byl pragmatický – požadovala jsem již na počátku silnou podporu občanu vyjádřenou minimálně 100 tis. podpisů pod petiční archy. Neobdržela jsem silnou podporu – dodržela jsem slovo a registraci jsem nepodala.

Kolegové kandidáti, kteří prošli stejnou peripetií při sběru podpisů, musí hledět „jako puk“, když slyšeli stanovisko Ministerstva vnitra, kdo registraci obdržel a kdo ne. Bylo podáno 22 přihlášek k registraci – z toho 1 po lhůtě. Zůstalo tedy 21 kandidátů. Z toho bylo 9 zaregistrováno, ostatní nesplnili podmínky. Jen část statečných zájemců o prezidentský post žádalo občany, aby je do voleb vyslali. Jen dvěma se to povedlo. Ostatní mají podpisy senátorů, nebo poslanců.

Paní Nerudová 82 413 započtené podpisy, pan Pavel 81 083 započtené podpisy. Tito dva kandidáti byli registrování s tímto počtem podpisů. Ani u jednoho z nich nezaznělo, zda se MV zabývalo škrtnutými a neúplnými řádky, zda výše uvedená čísla jsou totožná s čísly, která kandidáti odevzdali při podání žádosti o registraci, zda tyto popisy byly podrobeny testu chybovosti a s jakým výsledkem. Pokud byla již při prvním testu chybovost pod 3 % u obou výše „preferovaných“ kandidátů, tak musím z vlastní zkušenosti sdělit: „STAL SE ZÁZRAK“. Každopádně všichni máme právo vědět, jak kontrolní testy proběhly a s jakým výsledkem.

Přece i ZÁZRAK MÁ BÝT POPSÁN.

Ostatní kandidáti pan Březina odevzdal 69 511, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků započteno 64 850 podpisů – byl proveden kontrolní vzorek s chybovostí 27,224 % (více než 3 %) prováděl se druhý kontrolní vzorek 31,035 % – odsouhlaseno 45 894 relevantních popisů – kandidát vyřazen z registrace.

Pan Diviš odevzdal 63 210 řádků, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků uznáno 61 438 podpisů. První kontrolní vzorek 17,847% chybovost, druhý kontrolní vzorek 19,765% chybovost. Uznáno 49 884 validních podpisů – kandidát vyřazen z registrace.
Pan Janeček odevzdal 74 208 podpisů, po odečtení škrtnutých a neúplných řádků uznáno 71 828 podpisů, které byly podrobeny testu. První kontrolní test 33,494% chybovost, druhý kontrolní test 32,6% chybovost. Uznaných podpisů 48 091 – kandidát vyřazen z registrace.

Chce se mi věřit, že výše uvedení u Nejvyššího správního soudu zvítězí a budou do souboje o Hrad vráceni – budou dodatečně registrování. Ačkoliv se mohu domnívat, že bude vrácen jen jeden z nich, který nebude pro stávající favority voleb nebezpečný. Ať soud rozhodne jakkoliv, každého z nich poznamená pachuť tohoto neúspěchu na počátku náročného souboje.

Budou muset přemýšlet, kdo je vlastně svým neplatným podpisem podvedl. Agentura? Dobrovolník? Nebo ten, který se podepsal s vědomou chybou? Nebo je to vše úplně jinak?

 

Ing. Alena Vitásková

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*