HSP
Vláda konečně po půl roce vládnutí přistoupila ke změnám v RTVS, protože tato radio-televize už dlouhodobě neplní svou veřejnoprávní funkci. Zejména, pod vedením Ľuboše Machaje se tento problém stal vypouklý, když redaktoři se politického zpravodajství stali aktivisty současné opozice.
Zaměstnanci a externí spolupracovníci RTVS se bouří. Vidí v tom nástroj pro politické ovládnutí RTVS. Samozřejmě, že o politické ovládnutí také jde. K čemu je Slovákům televize a rozhlas, který vůbec neplní svou veřejnoprávní funkci? Taková instituce je naprosto zbytečná.
Zaměstnanci ve chvíli, kdy píšu tento komentář, je jich už 800, podepsali petici, ve které žádají ministryni Martinu Šimkovičovou, aby svůj návrh vzala zpět.
Vytvořil se tak jakýsi seznam zaměstnanců, které po změně vedení je třeba určitě propustit (pokud tedy k podpisu nebyli nuceni současným vedením – což je však třeba se pokusit zdokumentovat). Přesně kvůli těmto zaměstnancům televize a rozhlas neplní svou roli veřejné služby.
Tito zaměstnanci si totiž myslí, že když oni volí srdcem Progresivní Slovensko, že je nadmíru demokratické, pokud to neustále omílají v éteru a potlačují každý jiný názor. Absolutně nechápou, že tyto instituce mají sloužit všem občanům a rozložení politických preferencí, názorů na válku na Ukrajině, na všelijaké zvrhlé extremistické ideologie je mezi obyvatelstvem úplně jiný, než je tento poměr v obsazenosti RTVS.
Kdyby byli tito lidé při smyslech, tak by chápali, že většinu lidí na Slovensku nezajímá Progresivní Slovensko, že většina lidí si zvolila úplně jiné strany. Absolutně jim to ukázaly volby, ale místo toho, aby se přizpůsobily, uvědomily si, že jsou ve veřejnoprávní instituci a nevnášely do zpravodajství své osobní preference, ale snažily se, aby jejich zpravodajství odráželo rozložení preferencí obyvatel, tak dělají přesný opak. Dělají kampaň stranám, které ve volbách prohrály a toto vydávají za svobodné vyjadřování názoru a svobodu novinářské profese. Absolutní nepochopení.
Když budou mít vlastní soukromé médium, tak si tam mohou prezentovat názory jaké chtějí, ale ne ve veřejnoprávních institucích, které mají sloužit všem.
Opakuji, všechny tyto lidi, kteří podepsali petici, je třeba propustit, protože nechápou v jaké instituci pracují. Oni sami zničili její vyváženost, objektivnost, nezaujatost a přetvořili je v pravý opak, nyní musí zasáhnout vláda.
Veřejnoprávní televize nemůže přece sloužit Progresivnímu Slovensku a nazývat to nezávislostí. RTVS nemá být nezávislá. RTVS má odrážet názory a postoje celé společnosti, ne jen úzkého politického, a ještě k tomu extremistického kruhu.
Opakuji, že všechny je třeba propustit, a to i kdyby na nějaký čas některé pořady vůbec neměly vyjít. I kdyby večerní zpravodajství televize i několik měsíců vůbec nevyšlo. I tak je třeba je propustit a přijmout nové, kteří si lépe budou uvědomovat, jaké funkce plní tyto organizace a jak má novinář v takových institucích vystupovat, pracovat a působit.
To, že některé pořady nebudou nějaký čas vycházet, ať nás vůbec netrápí. Protože v takové podobě, jak vycházejí dnes, nemají pro většinu společnosti i tak žádný význam.
Propustit je třeba i proto, že v RTVS vládne ohromná přezaměstnanost a pokud 800 lidí odejde, tak stačí na stejnou práci přijmout 400, i to bude hodně.
Novému vedení se zde naskytne vynikající neopakovatelná příležitost přetransformovat RTVS na moderní, mnohem štíhlejší organizaci, což mu umožní ušetřit značnou část mzdových prostředků.
Před novým vedením, které ještě není známo, bude stát velmi náročný úkol. Role náročná psychicky. Všechno co k jejímu realizaci potřebují je odvaha a podpora radikálního kroku, které jsou velmi potřebné, ze strany vlády. Naši podporu, podporu obyvatel, kteří máme na politické dění jiný názor a nevolíme ani Progresivní Slovensko, ani Korčoka, už mají – raději žádné politické pořady jako takové, jaké se v těchto médiích produkují dnes.
Věřme spolu, že všech 800 zaměstnanců, kteří podepsali petici, a tím prokázali, že nechápou funkci RTVS, a že ani nejsou ochotni absolutně vzít v úvahu, že tato instituce se musí zobjektivizovat, se v dohledné době ocitne na trhu práce.
Třeba také říci, že ve stejné situaci jako RTVS, se nachází i státní tisková agentura TASR. Ta je zatím jakoby v závětří mimo pozornost vlády. To ovšem neznamená, že její působení je v pořádku. Právě naopak. Její působení je stejně nevyvážené a neobjektivní, jak to vidíme v RTVS.
Jednostrannost je pro produkci TASR typickou. Současnému vedení se absolutně nedaří reflektovat změny ve společnosti ani změny v rozložení politických preferencí Slováků. Stejně jako RTVS slouží zájmům úzké politické skupině a vláda by měla zaměřit pozornost i na tuto instituci.
Změna vedení je zde nezbytná, aby se zpravodajství agentury mohlo zobjektivnit, vyvážit podle preferencí obyvatelstva a rozložení sil, politických i hodnotových preferencí společnosti.
Přitom zde platí totéž jako v RTVS. Pokud si nějakou dobu agentura nebude umět splnit svůj úkol v rozsahu, jak by měla, kvůli propouštění novinářů, kteří nechápou, kde pracují a odmítají vykonávat svou práci objektivně, je to velmi přijatelná daň za to, že se toto zpravodajství následně vyváží.
Držme proto palce ministryni kultury, aby vytrvala a nezalekla se vlády, aby jí poskytla potřebnou podporu a hlavně novému vedení, které se bude muset popasovat se zaujatými redaktory a tvůrci.
Diskurz ve veřejném prostoru musí být zobjektivizován a k tomu určitě připravované změny pomohou. Instituce, které neslouží občanům, ale pouze k prosazování názorů a zájmů úzké části personálu názorově napojené na extremistické politické síly, jsou Slovensku i tak k ničemu.
Kdo je HSP a proč neumí česky? Proč jsou tu publikovány takovéhle slátaniny? To prostě nejde číst, nejen kvůli hrubkám, ale mnohé věty postrádají smysl.
Pokud má alternativa něčeho dosáhnout, tak takovéhle paskvily nesmí poštět. Buď na to sežeňte korektora, nebo článek odmítněte. Tohle prošlo buď proto, že to nikdo z redakce nečetl, nebo proto, že v redakci jsou absolventi zvláštní školy. Obojí je velmi špatně a bohužel se to na svobodném světě podobnými skvosty hemží víc a víc.
Důsledkem je medvědí služba, je snadné ukázat na pitomce a neřešit obsah.
Alebo je to blbý preklad zo slovenčiny…
Odhliadnuc od gramatiky, celé je to hovadina skrz-naskrz. Autor je hlupák!