Proč jste ještě neodstoupil? Zeptal se nejvýše postaveného vojáka amerických ozbrojených sil v úterý, při kongresovém slyšení o situaci v Afganistánu, republikánský senátor Tom Cotton.
Mark Milley, čtyřhvězdičkový generál a předseda Sboru náčelníků štábu senátorovi odpověděl: „Mým úkolem je poskytovat rady. Poskytuji prezidentovi vojenské rady. To je má zákonná odpovědnost. Takový je zákon. Prezident s touto radou nemusí souhlasit.“
Mezi dvěma mlýnskými kameny
Můžeme si vyjádření generála vykládat různě. Tato diplomatická slova vojáka mohou znamenat např. to, že se Biden jeho radami neřídil. V každém případě, z generálova vyjádření čpí jednak vědomí nedobrého zvládnutí odchodu z Afganistánu a jednak popření vlastní odpovědnosti.
Generál Mark Milley, jako nominant prezidenta Trumpa, je především osobnost, ve které se vyznat není úplně jednoduché. Ve funkci je od září 2019, což bylo tehdy považováno za nečekané jmenování. Milley totiž nebyl ve výběru prvním v řadě. Za odcházejícího generála Josepha Dunforda, se měl novým předsedou Sboru náčelníků štábu stát generál letectva David Goldfein.
Generál Mark Milley je však především člověk mnoha tváří. Na jedné straně se v době loňských letních nepokojů objevoval často po boku prezidenta Donalda Trumpa, což mnohým signalizovalo, že se armáda chystá proti nezvládaným černošským nepokojům zasáhnout, na druhou stranu letošního června prohlásil, že neměl politickou situaci z povahy své funkce vůbec komentovat a jen čekat na rozkazy prezidenta. Jeho nezáviděníhodné politické sevření nám mohou také demonstrovat jeho rozmluvy s demokratickou předsedkyní Sněmovny reprezentantů USA, Nancy Pelosiovou, kterou měl v listopadu 2020 a poté znovu 8. ledna ubezpečovat, že použít jaderných zbraní (proti Íránu) prezidentu Trumpovi znemožní. Na výtky, že by se vlastně jednalo o zradu, generál nereagoval a dokola jen tvrdil, že se řídí zákony.
Nezaútočíme na vás…
„Chci vás ujistit, že Americká vláda je stabilní a všechno bude v pořádku … Nebudeme na vás útočit ani provádět žádné operace … Pokud zaútočíme, zavolám vám předem … Nebude to překvapení,“ řekl 30. října 2020 generál Milley svému čínskému protějšku generálovi Li Zuo-chengovi, když prý vycítil, že se Čína zdá být následkem vyjadřování Donalda Trumpa v ohrožení. Mnozí jeho vojenští kolegové byli zděšeni tímto postupem, neboť se jednalo o příslib, který generál Milley svému čínskému protějšku zkrátka dát nemohl – nemohl by informovat nepřítele o chystaném útoku. To by byla (také) zrada.
Výzva republikánského senátora Toma Cottona z Arkansasu, aby generál Milley okamžitě rezignoval, resp., proč tak dosud neučinil pod tíhou okolností v Afgánistánu, nemá představovat jen jakýsi politický apel z úst opozičního politického představitele. Jde o reakci na doslovný útěk Američanů ze země s mezinárodní ostudou, která dopadla daleko nejtíživěji na rodiny padlých amerických vojáků. A jak můžeme slyšet od mnoha generálů a admirálů ve výslužbě, Milley se měl už dávno zastřelit, protože odstoupení z funkce by bylo jen nepřiměřenou reakcí. K rezignaci ho vyzvali i jiní významní republikáni zvláště po teroristickém útoku u kábulského letiště z 28. srpna, při kterém zemřelo 13 Američanů.
Otázka Toma Cottona, proč generál Mark Milley raději nerezignoval, když mu dal Joseph Biden tak špatné rozkazy, které zavinily zbytečnou smrt amerických vojáků a největší ostudu USA od dob útěku že Saigonu, je tedy na místě.
Kritika se na generála snášela i z řad demokratických zákonodárců. Mezi nimi byla i Jeanne Shaheenová, senátorka z New Hampshire. Ta se odpovědi, co přesně radil Josephu Bidenovi, nedočkala.
Radili? Neradili?
Daleko nejvážnější zjištění kongresového slyšení však vyplynulo z prezentovaného názoru generála Milleye a velitele vojsk v Afganistánu generála Kennetha McKenzieho. Oba potvrdili, že jejich názorem, bylo ponechat v Kábulu 2 500 mariňáků, jako vojenskou podporu afgánské vládě.
Na otázku, zda to radili i Josephu Bidenovi, to oba popřeli. (?) A popřel to dokonce i permanentně nerozhodný chudák, Joseph Biden. Velitel vojsk v Afganistánu, generál McKenzie, své grilování v Kongresu ještě stačil zazdít slovy: Mým názorem bylo, že úplné stažení USA povede ke zhroucení afghánských sil a vlády… Ale to je jen můj osobní názor…
Jak vidno, nejsilnější armádě světa nevelí vojáci, nýbrž armádní byrokraté, kteří řeknou cokoliv, jen aby celému světu neprozradili, že jejich vrchním velitelem je naprosto nekompetentní člověk.
Na obrázku je generál Mark Milley (63) z Massachusetts ještě s prezidentem. Absolvoval Princeton University a v armádě slouží bezmála čtyřicet let. Je také hlavním vojenským poradcem prezidenta a je tak druhým, po Josephu Bidenovi, odpovědným za porážku Američanů hordou primitivních vousatých horských banditů z Afganistánu.
Buďte první kdo přidá komentář