Deriskovat a deidiotizovat




Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Chudák Leyenová, máloco se jí povede, před společnou návštěvou s Macronem v Číně vymyslela hrůzu, která si lingvisticky nezadá s nejodpornějšími sankcemi, v nichž exceluje. Unie podle ní musí derisk(ovat) vztahy z Čínou, evropský lid by měl bruselská centra rychle deidiotizovat než bude pozdě. Poněkud v podivné manýře si Macron ke své státní návštěvě Číny přizval Leyenovou, Číňané se domnívají, že tuto návštěvní konstelaci zintrikovaly USA. Návštěva Macrona a Leyenové vyvolává dojem obchodní cesty dvou agentů s americkým zbožím. Dnes mají oba dva lídři nejdřív separátně jednat s prezidentem Xi a večer všichni tři dohromady. I když Macron sebou veze velkou skupinu průmyslníků, obchodní dojednání nepřinesou nic revolučního, Evropa je na jedné straně vojensky a politicky dominovaná Spojenými státy a na druhé straně ekonomicky nesoběstačná a průmyslovou produkcí velmi závislá na Číně. V této konstelaci se návštěva obou dá chápat jako pokus v americkém zadání zvrátit politiku Číny k Rusku.

Macron před návštěvou prohlásil, že Evropa se musí snažit zabránit redukování obchodních a diplomatických vztahů s Čínou, což protiřečí reáliím, předně evropské vztahy s Čínou se zredukují podle představ amerického hegemona, který EU diktuje. Čína vytváří s Ruskem spojenectví vyššího druhu a pokud EU nezačne reflektovat argumenty této strany, její vztahy s Čínou se zredukují. Vztahy EU s Čínou korodují hlavně kvůli evropským sankcím a čínskému chápání ukrajinské války. Čína nemůže akceptovat, aby nějaká skupina zemí nebo vojenský blok diktoval podle svých ideologických představ jiným zemím, velmi rychle by se to obrátilo proti Číně samotné, stejně tak důležitý je druhý bod čínské argumentace, bezpečnost jednoho státu nemůže být založena na smrtelném nebezpečí pro existenci sousedního státu. V tomto smyslu je Čína mluvčím celého globálního jihu.

Osou čínské politiky je ekonomická a technologická cesta nahoru, kterou dnes americká politika identifikuje jako vrcholně nebezpečnou americké hegemonii. EU je poslušným nástrojem USA v protičínské válce a tento fakt se skrývá za fasádou úsměvů čínských vůdců při jednáních s lídry EU. Když nechtějí slyšet ruské argumenty zblízka v Evropě, budou si je muset vyslechnout v Pekingu a jejich reakce nebude pro Číňany moc zajímavá.

Čínský tisk považuje Leyenovou za symbol americké dominance nad EU a nabádá Macrona, aby šel ve stopách prezidenta de Gaulla cestou strategické autonomie. Ovšem Leyenovou navrhl Merkelové právě Macron, řízení budou oba dva z jednoho centra. Nedávná jednání čínského prezidenta s Vladimírem Putinem znamenala pro evropské lídry studenou sprchu, nicméně Macron se domnívá, že čínského prezidenta přesvědčí o změně kursu, bez povšimnutí tento nesmysl nechávají i jemu oddané noviny ve Francii. Leyenová ekonomice rozumí méně než Macron a asi zůstane u červené čáry hrozeb, pokud Čína začne dodávat Rusku munici. Krátce před cestou Leyenová vyzvala evropskou sedmadvacítku k vztahům s Čínou bez komplexů, EU má podle ní ukazovat Číně tvrdou tvář, prohlásila, že generální tajemník Xi je tajemníkem represívní politické strany, který zamýšlí postavit Čínu do centra světového dění. Nevysvětlila, co je na tom špatného. Ve Figaru píší, že v pondělí se mezi Macronem, Leyenovou a Bidenem harmonizovaly detaily návštěvy. V této souvislosti vyvstane otázka, jak je to s českými zájmy ve vztazích s Čínou. Americký imperialismus dominuje, ovšem jisté zohlednění německých a francouzských zájmů se dá očekávat, a kde jsou české? Poslední africká země má kapacitu si v jednáních s Čínou zohlednit svůj zájem, trapné Česko se dobrovolně vzdalo rozhodování o svých zájmech.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,82 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*