LIBOR ČÍHAL
Sobotní útok íránských dronů a raket na Izrael se čekal, dvakrát ho předem avizoval íránský duchovní vůdce Ali Chamenei jako odvetu za izraelské bomby na íránský konsulát v Damašku. Íránci dali v sobotu spektakulární možnost izraelské protiraketové obraně Iron Dome, aby prokázala své kvality. Izraelci sestřelili velkou většinu ze 300 dronů a raket vypálených z Íránu, satelitní snímky potvrzují, že pár raket a dronů prošlo izraelskou obranou a jisté škody způsobily. Lze považovat sobotní útok ze jasný íránský neúspěch? Sobotní noc nebyla pro Izrael moc levná, podle novin Ahronoth přišly izraelské rakety proti íránskému útoku na miliardu dolarů, podle jiných odhadů na půldruhé miliardy. Kolik takových útoků ještě izraelská obrana snese než dojde munice. Náklady Íránu byly mnohem menší, jeden dron stojí 20 tisíc dolarů, téměř všechny použité rakety byly staré modely blízké k vyřazení z armády. Podle amerických a izraelských zodpovědných činitelů 99 % střel bylo sestřeleno, pouze 7 raket ze 110 dopadlo na izraelskou půdu, způsobily škody i na letecké základně v Negevu.
Pokud se bude útok chápat jako širší test izraelského obranného systému, zkouška dopadla velmi dobře. Izraeli s íránským útokem významně pomohly americké baterie Patriot v Iráku a americké válečné lodi v oblasti, např. dvě eskadry stíhaček F-15E Strike Eagles sestřelily 70 dronů. Vělšina íránských dronů a raket nepatřila k nejsofistikovanějším, kterými íránská armáda oplývá. Pokud by Íránci použili 3000 balistických raket nebo řízených střel, a ne kolem padesáti, představovalo by to pro Izrael vážný problém. Kupodivu během sobotní noci íránský spojenec v Libanonu Hezbollah se kromě pár vypálených střel, útoku zdržel. Íránci chtěli otestovat spolehlivost svých raket, které zaznamenaly spousty selhání, ale prokázaly, že mohou projít všemi vrstvami izraelské obrany. Američtí generálové jsou víc optimističtější, v CBS vysvětlil generál Kenneth McKenzie, který velel americkým silám na Blízkém východě, že Íránci dlouhou dobu nemohou sobotní útok zopakovat a Izrael je mnohem silnější než před sobotním útokem, podle generála Írán může dvakrát třikrát útok opakovat, ale ne desetkrát. Francouzský generál Stéphane Audrand má jiný názor, Íránci nejsou zdaleka u konce svých možností. Írán stojí jeden dron Shahed-136 20 tisíc dolarů, jeho sestřelení 150 tisíc dolarů. Nízkými náklady na drony může Írán vyčerpat izraelský arzenál, navíc Izrael částečně svůj arzenál vyčerpal proti raketám Hezbollah a Hamasu, které jsou vůbec velmi nízkonákladové. Velkou roli hrál fakt, že Írán svůj útok předem avizoval a Izrael útok očekával. Íránský ministr zahraničí Amir-Abdollahian prohlásil, že Írán sdělil Bílému domu, že operace bude minimální s cílem potrestat Izrael.
Íránský šáh chtěl ve spojení se Západem proměnit tuto muslimskou zemi v technologickou a ekonomickou velmoc, zdá se, že k realizaci tohoto snu není Západ vůbec potřeba, dobře to dokáží i středověcí ajatoláhové a navíc udrží i nezávislost země, což by se šáhovi nepodařilo. Írán je přesvědčen, že Západ měří dvojím metrem, což potvrdily západní reakce na izraelské bombardování íránského konzulátu, ale jeho vůdci jsou v zahraniční politice velmi racionální. Nedotknutelnost státní suverenity je pro Írán velmi podstatná a podle přesvědčení íránského vedení, oproti perfidnímu Západu ji může garantovat pouze silný Írán. Ajatoláhové definují svou politiku k Západu jako tzv. strategickou trpělivost, tj. vyhnout se za každou cenu přímému střetu se Západem až do chvíle, kdy bude reálná šance Západ porazit. Írán nikdy v historii nevstoupil do konfliktu, který by nemohl vyhrát. Západní sankce nedokázaly Íránu zabránit, aby se nestal vysoce rozvinutou zemí, která rychle spěje do stavu, kdy bude schopna západnímu světu vojensky čelit.
Zajímalo by mě,jak si iron dome poradí,až těch dronů a raket-včetně hypersonických budou příště tisíce,jak už íránci avízovali???To z těch židáků asi moc nezbyde 😀