Soudních případů týkajících se změny klimatu přibývá. Zde je důvod




Sdílet článek:

KIT KNIGHTLY

Skupina seniorek ze Švýcarska včera vyhrála takzvaný „přelomový“ případ v oblasti lidských práv týkající se „změny klimatu“.Evropský soud pro lidská práva na jednání ve Štrasburku konstatoval, že švýcarská vláda porušila lidská práva těchto žen tím, že „neučinila dost“ pro boj s údajným vlivem „změny klimatu způsobené člověkem“.

Podle agentury Reuters jde o „rozhodnutí, které vytvoří precedens pro budoucí žaloby týkající se klimatu“:

Očekává se, že rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ve prospěch více než 2 000 švýcarských žen, které podaly žalobu, bude mít odezvu v soudních rozhodnutích po celé Evropě i mimo ni […] Švýcarské ženy, známé jako KlimaSeniorinnen a starší 64 let, uvedly, že nečinnost jejich vlády v oblasti klimatu je vystavila riziku úmrtí během vln veder. Tvrdily, že jejich věk a pohlaví je činí obzvláště zranitelnými vůči těmto dopadům změny klimatu.

Zpráva dále:

Verdikt ve švýcarském případě, proti kterému se nelze odvolat, bude mít mezinárodní dopady, a to především tím, že vytvoří závazný právní precedens pro všech 46 zemí, které podepsaly Evropskou úmluvu o lidských právech. (Zvýraznění autor)

Tento případ není zdaleka ojedinělým příkladem. Je součástí pokračující a rozsáhlé právní kampaně, jejímž cílem je spojit lidská práva s falešnou agendou v oblasti změny klimatu.

Známé je, že skupina portugalských teenagerů se již několik let pokouší žalovat 32 zemí (dříve jich bylo 33, ale když se to stalo účelným, vypustili ze seznamu žalovaných Ukrajinu).

Zdá se pravděpodobné, že ani portugalští teenageři, ani švýcarští senioři nepředstavují skutečný občanský aktivismus. Jsou silně podporováni nevládními organizacemi podporovanými korporacemi, jako jsou Avaaz, Climate Litigation Network a další. A to vypovídá samo o sobě.

ESLP ve Štrasburku projednává již šest dalších případů „změna klimatu vs. lidská práva“ (nepočítaje případ portugalských teenagerů, který byl nedávno zamítnut z technických důvodů).

Podobné případy řeší i další země od Brazílie přes Jižní Koreu až po Austrálii.

Zrovna minulý týden indický Nejvyšší soud konstatoval, že indičtí občané mají “právo nebýt vystaveni nepříznivým účinkům změny klimatu”, což je skutečně bizarní zjištění, které se zdá být nebezpečně vágní.

To jsou jen současné případy, po tomto rozhodnutí ve Štrasburku můžeme pravděpodobně očekávat lavinu nových, jak poznamenává agentura Reuters, „dodá to odvahu dalším komunitám, aby podávaly žaloby na ochranu klimatu proti vládám“.

Není těžké pochopit účel této právní kampaně.

Obecně platí, že nadnárodní soudy vydávající právní rozhodnutí s dopadem na více zemí jsou způsobem, jak vytvořit kvazi-globální legislativu jen podle názvu.

Jak například poznamenává agentura Reuters, tento jediný soudní případ zastupující pouhé 2 000 lidí z jedné malé země si účinně vynutil vytvoření „závazného právního precedentu“ ve všech 46 signatářských zemích EÚLP, které mají dohromady více než 700 milionů obyvatel.

Přesněji řečeno, spojením změny klimatu s lidskými právy mohou vlády ospravedlnit prosazování stále přísnějších politik v oblasti změny klimatu a zároveň vyvolat dojem, že je soudní orgány nutí k dodržování svých práv.

Nyní mohou účinně tvrdit: „Musíte přejít na elektromobil, jinak porušujete lidská práva jiných lidí“, ale také: „Neobviňujte nás, že nám soudci svazují ruce“.

Umožňuje to také propagandistickou kampaň stupňujícího se rozdělujícího jazyka, která zrcadlí zprávy o očkovaných a neočkovaných během „pandemie“.

Vzpomínáte si, jak nám říkali, že „neočkovaní plní jednotky intenzivní péče a zvyšují pravděpodobnost dalšího uzavření“? No, v budoucnu se z toho stane „popírači změny klimatu porušují vaše lidská práva tím, že odmítají používat chytrý měřič“.

Snad nejvíce znepokojující na tomto případu je tato všude opakovaná věta [zvýraznění přidáno]:

Švýcarská nečinnost v oblasti klimatu porušuje lidská práva.

Dříve bylo porušování práv obecně považováno za aktivní, nikoli pasivní. Myšlenka, že můžete porušit něčí práva „nečinností“, vytváří precedens, že soudy mohou – a měly by – nutit k akci na „ochranu“ práv druhých.

Velmi kluzký svah. Koneckonců, pokud mohou být státy a vlády nuceny jednat, mohou jednat i jednotlivci.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

4 Comments

  1. Tak to už nemám slov. Nebude lepší, levnější a rychlejší, vymítit lidstvo jadernou válkou? Je třeba vyčistit tuto planetu od homo debilis jednou pro vždy. Doufám, že příroda už tu chybu neudělá.

    • Proč lidstvo? Stačilo by tu ekoteroristickou havěť a jejich loutkovodiče. A né jadernou válkou, ale polní soud a ke zdi.

  2. Co k tomu dodat…hony na čarodějnice byly nic proti tomuto zvěrstvu! Budou nás popravovat jen za to, že dýcháme…a tím jako způsobujeme změnu klimatu…pak ale začíná zabij, nebo budeš zabit…jímá mne z toho hrůza.

  3. Je to způsob jak prosadit polické cíle nedemokratickým způsobem. Když už nestačí manipulace méédii a politickými neziskovkami, nastupují zahraniční smlouvy a soudy. V rámci tohoto prohnilého systému se tak dá prosadit cokoli.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*