FIFA žádá Katar, aby přestal trestat znásilněné ženy jako zločince




Sdílet článek:

V islámu je podle práva šaría uznána žena jako „znásilněná“ jen tehdy, kdy má mužské svědky, kteří dosvědčí, že skutečně znásilněna byla. Je-li tedy žena znásilněna beze svědků, je podle práva šaría považována za zločince a dostane horší trest než sám násilník, který zpravidla není potrestán.

Tato praxe je zcela běžná nejen v chalífátech jako Saúdská Arábie, Katar nebo Somálsko, ale například i v Pákistánu, kde je ve vězení spousta znásilněných žen.

Ovšem v Kataru začali úplně stejně jednat i se znásilněnými ženami ze Západu, což již FIFA přimělo apelovat na muslimský chalífát, aby s touto šaríatskou praxí přestal.

To Katar odmítá, neboť podle jejich pravidel je znásilněná žena považována za pachatele závažného trestného činu, kterým je podle práva šaría mimomanželský sex.

Jak říká právo šaría:

„A ti, kteří obviňují čestné ženy, ale nepřivedou čtyři svědky, osmdesátkrát je bičují a nikdy nepřijmou jejich svědectví, jsou vskutku zločinci.“ (Korán 24:4)

„Proč nevyprodukovali čtyři svědky? Protože neprodukují svědky, jsou skutečně lháři v očích Alláha.“ (Korán 24:13)

Paola Schietekat, zmíněná níže, neměla čtyři svědky. Protože je žena, mělo její svědectví menší hodnotu než svědectví muže, který ji znásilnil (srov. Korán 2:282). V důsledku toho se její obvinění obrátilo proti ní. Byla obviněna z toho, že měla mimomanželský poměr, když napadení oznámila.

FIFA požádala policii v Kataru, aby nezacházela se ženami jako se zločinci, pokud nahlásí znásilnění nebo sexuální napadení během mistrovství světa.

Těhotné ženy by také neměly čelit žádným obviněním a v případě potřeby by jim měla být poskytnuta lékařská péče, uvádí se v pokynech vydaných bezpečnostním  týmem fotbalového orgánu.

Mezitím byli policisté instruováni, aby se nepřibližovali, nezadržovali ani nestíhali lidi vyvěšující vlajky duhy nebo jiné sexuální identity a ty, kteří vykazují známky vzájemné náklonnosti.

Katarská skupina zodpovědná za plánování a provoz turnaje však uvedla, že tento dokument „nebyl schválen“ jimi ani žádným vládním orgánem v hostitelské zemi.

Memorandum se zdá být pokusem zrušit katarské zákony, které vážně omezují svobody žen – a mohou dokonce potrestat ty, které jsou sexuálně napadeny.

Mimomanželský sex je v Kataru trestným činem a oběti znásilnění nebo sexuálního napadení mohou být obviněny ze sexu mimo manželství, i když je to na uvážení státního zástupce.

Paola Schietekat, 28, která pracovala pro organizační výbor Světového poháru, byla obviněna z mimomanželského sexu, když oznámila, že byla v loňském roce sexuálně napadena.

Byla obviněna z „mimomanželského sexu“, protože úředníkům nahlásila, že její kolega se vloupal do jejího bytu a znásilnil ji.

Muž byl osvobozen, ale Paola Schietekat uprchla ze země, neboť jí hrozilo až sedm let vězení a 100 ran bičem. Žaloba proti Maxičance byla nakonec v dubnu stažena.

V Kataru je nezákonné být těhotná a svobodná a ženám se doporučuje, aby nechodily k lékaři, pokud jsou svobodné a těhotné.

Ženy musí také získat povolení od svých mužských opatrovníků, aby se mohly vdát, studovat v zahraničí na vládních stipendiích, pracovat v mnoha vládních zaměstnáních, cestovat do zahraničí až do určitého věku a dostávat některé formy péče o reprodukční zdraví.

Memorandum Výboru pro bezpečnostní operace FIFA (SSOC) stanoví, jak by policie měla reagovat na různé scénáře během mistrovství světa.

Říká policistům: „Ženy by neměly čelit žádným obviněním, pokud nahlásí znásilnění nebo sexuální obtěžování.“

S tímto však Katar nesouhlasí. Lze tedy předpokládat, že ženy, které jsou o této katarské praxi informovány, budou v případě napadení raději mlčet…

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (6 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Jaké zákony i praxe panují v Kataru není žádné tajemství, takže pokud tam někdo dobrovolně jede a pak se diví, když narazí na realitu, není třeba nad ním ronit slzy.

  2. A já jsem si myslel, že jedou do Kataru sportovat… A oni se tam místo toho pokoušejí změnit Katar k obrazu svému. Proč se FIFA sere do politiky?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*