Z mrtvolné stagnace může Evropu zachránit jen nějaká málo pravděpodobná revoluce
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Z mrtvolné stagnace může Evropu zachránit jen nějaká málo pravděpodobná revoluce a nebo pravděpodobnější politický zvrat, ovšem spojený evropský mainstream zná dnes plejádu metod, jak zardousit skutečnou politickou změnu. Ve Francii by skutečnou demokratickou alternativu znamenal prezidentský úřad v rukou le Penové, ta včera prohlásila, že pokud k tomu dojde, a francouzská politička o tom nepochybuje, předsedou vlády se stane předseda RN Jordan Bardella. RN Marine le Penové vede před evropskými volbami v sondážích veřejného mínění, podle sondáží by dnes le Penová porazila Macrona i v prezidentském klání. Velmi mladý předseda hnutí RN si vysloužil politické ostruhy v imigrantském departamentu Saint Denis, nejdřív zde vedl mládežníky RN a posléze i RN. Před pár dny jmenoval Macron premiérem Francie Gabriela Attala, nejmladšího ve funkci v historii Francii. Má se za to, že jedním z důvodu jmenování je Macronova válka s RN, Attal by měl srazit Bardellovu popularitu, který vede kandidátku RN do Evropského parlamentu. Mladý proti mladému.

Ovšem dneska ráno se dočteme v BVoltaire, že macronisté se probudili do chmurného rána: neprokázalo se, že Gabriel Attal je dobrou zbraní, průzkum realizovaný státní televizí potvrdil prvenství kandidátky RN vedené Bardellou: RN má 28,5% preferencí, Macronova Renaissance o deset bodů méně. Pokud by červnové evropské volby průzkum potvrdily, znamenalo by to velkou změnu politické orientace Francouzů, velké vítězství dlouhá desetiletí systémem satanizované politické síly. Průzkum odhalil i některé další podstatnější změny politické orientace společenských sektorů, je velkým překvapením, že RN má sympatie u 28% vyšších profesionálních kádrů oproti 26% macronistů, ale stejně tak má RN největší sympatie u nejchudších lidových vrstev.

V zemi s tak závažnými ekonomickými a společenskými problémy jako je Francie, by se očekávalo, že popudem k jmenování nové vlády bude snaha nalézt premiéra, který by byl schopen v dnešní krizové situaci kormidlovat tak důležitou evropskou zemi. Ovšem nový předseda vlády se kromě půvabu mládí ničím dalším neprokázal. V RiposteLaique píše Sophie Durand, že po rozchodu se svým bývalým partnerem, kterého nyní jmenoval ministrem zahraničí, obohacoval nový premiér své zkušenosti s francouzským lidem hlavně přes jeden selektivní pařížský gay bar. Bývalý Mitterandův synovec a ministr kultury Frédéric Mitterand v rádiu novou vládu charakterizoval slovy: “Nic neznají, ale není to závažné. Vybral (Macron) je proto, co jsou, a ne proto, co umí nebo dělají. Je to casting pro reklamní film, výsměch jakékoliv kompetentnosti.” Luis de Funes v Bláznovství velikosti řekl: “Jsem ministrem, ale nic neznám”, ovšem tento film jsme považovali za dobrou komedii. Jsou některé profese, kde je mládí předností, např. u manekýnů, ale vláda není přípravou na módní přehlídku. Slovo kompetence tu nemají ve slovníku”.

Attal jmenoval svého expartnera Stéphana Sejourné ministrem zahraničí (dnes je na návštěvě u Zelenského v Kyjevě), člověka bez jakýchkoliv profesionálních nebo politických zkušeností, některé noviny jeho jmenování kvalifikují jako “promotion canapé.” Nový ministr soudí, že zkušenosti má velké, protože vyrůstal v zahraničí a ví, co Francie ve světě znamená. Francie měla na postu velké postavy své minulosti, jako Chateaubrianda, Brianda, dobrého znalce Německa Jean François-Ponceta , schopného Villepina atd. Pokles úrovně vlády je spektakulární, vesměs se Francouz nad novou vládou ušklíbne. Vláda složená z frekventantů pařížských šik center totálně bez vazby na ostatní Francii. Bývalé tradiční strany gaullističtí Republikání a socialistická strana úplně vymizely z politické infrastruktury, levičácké Insoumise a Reconquete Erica Zemmoura jsou považovány Francouzi za příliš extrémistické. Zůstaly pouze dvě reálné politické síly a mezi nimi se vede boj o osud Francie a celé Evropy. Jeviště je připraveno aneb kostky jsou vrženy: Macronova Renaissance a Rassemblement National Marine le Penové.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (9 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

3 Comments

  1. nic jiného než velká evropská revoluce evropu nezachrání… a nebude to veselá revoluce…

  2. Mně o novém premiérovi stačil český titulek: “Je mladý a zažil šikanu kvůli své orientaci.” Tak to je to, co islamizovaná Francie potřebuje: teplého ufňukaného cucáka! To bude Arabům imponovat!

  3. skyla.Mate v tom matek.Nic jiného než dřina jak v zemi draka Evropu nezachrání, a držet čelo peletonu ve zbrojení jak RF.Práce bude dost ve zbrojovkach nemějte obavu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*