Orwellovské zprávy ze světa
Sdílet článek:

Zprávy z různých koutů světa, o kterých se dá říci, že by G. Orwella vůbec nepřekvapily. O cenzuře hymny a zemi, kde třetině obyvatel vypli telefony, když nechtěli poslouchat.

O tom, jak se na čtyřech kontinentech inspirovali knihami George Orwella. Zdroj informací na konci článku.

(1) Čína cenzuruje vlastní hymnu

Čínští cenzoři intenzivně pracují na tom, aby zamezili jakýmkoli projevům nespokojenosti v souvislosti s drastickými protipandemickými opatřeními v čínských městech. Vrcholným počinem je cenzura části čínské hymny.

První věta čínské hymny totiž zní „Povstaňte, kdo odmítáte být otroky”. Obyvatelé Šanghaje ji začali používat jako symbol odporu proti zákazům vycházení a dalším restrikcí, které na ně vláda uvalila ve snaze zabránit šíření nemoci Covid-19. Heslo s úvodním veršem hymny ale na internetu nevydrželo dlouho. Podle časopisu Newsweek cenzoři heslo obratem zablokovali a při jeho vyhledávání na čínské sociální síti Weibo, která je obdobou amerického Twitteru, se zobrazila pouze hláška, že podle stávajích regulací nelze stránku zobrazit.

Čínští občané se tak museli uchýlit k alternativním hláškám. Nicméně ani příspěvek, který se ptal, „jaká je první věta národní hymny”, nevydržel dlouho a byl smazán.

Pozn. redakce: Na jednu věc propagátoři cenzury vždy zapomenou. Jak se rozjede, nedá se zastavit. Ale zase se můžeme vrátit do časů jinotajů a neustálého hledání nějakého smyslu mezi řádky. 

(2) Kdo zlobí, bude bez mobilu

Nigérie je jednou z několika afrických zemí, které požadují, aby se občané prostřednictvím SIM karty zaregistrovali do národní digitální databáze. Bez registrace do databáze není možné například otevřít bankovní účet nebo získat zdravotní pojištění.

Třetina obyvatel Nigerie se do databáze nezaregistrovala z důvodu obav o své soukromí a zneužití dat. Proto vláda přistoupila k razantnímu kroku a více než 70 milionům svých občanů zablokovala v druhé polovině dubna SIM karty.

Krok nigerijské vlády vyvolal obavy u ochránců lidských práv, kteří upozorňují, že nové technologie umožňují stálý dozor vlády nad svými občany a možnost okamžité represe vůči disidentům nebo nepohodlným kritikům.

Pozn. redakce: Co je na síti, může být monitorováno. Co je monitorováno, může být vyhodnoceno. Co je vyhodnoceno jako nežádoucí, může být vypnuto. To je železný zákon digitální identity. 

(3) V Itálii budou testovat sociální skóre

Podle Corriere di Bologna zavádí v městská rada v italské Bologni chytrou peněženku, do které budou občané dostávat od města digitální body podle svého chování. Největší důraz bude kladen na snižování uhlíkové stopy. Radní města řekl, že „občané dostanou body za recyklaci, za používání veřejné dopravy nebo když budou dobře řídit svoji energetickou spotřebu”.

Získané digitální body bude možné využít pro získání slev nebo na různé nákupy.

Účast v systému bude dobrovolná, ale občané se budou muset zaregistrovat do speciální aplikace.

Pozn. redakce: Na slevy nakonec dostanou všechny. I když v tomto případě vytane na mysli stará hláška dvojice Šimek-Grossman Nechci slevu zadarmo”.

(4) Když je pokles ekonomiky v podstatě růstem

Americká ekonomika v prvním kvartále tohoto roku překvapivě klesla o 1,4% v meziročním porovnání. Jedná se o nejslabší kvartál od počátku pandemie. Pokles domácího produktu byl pro mnohé ekonomy překvapení, protože předpovídali slabý růst.

Některé deníky se nebály to říci na rovinu. Anglický Guardian v titulku uvádí, že se jedná o „nečekaně hluboký” propad. Ovšem některá média se uchýlila k tajuplnějším titulkům. Deník New York Times napsal, že „Zpráva o HDP ukazuje, že se americká ekonomika propadla, maskujíce širší zotavení”.

Dále píše, že kdyby se nezapočítávala inflace, byl by americký růst doslova „zářný”. Přeloženo do normálního jazyka to znamená, že ekonomika toho sice reálně vyprodukovala méně, ale protože se to dá díky inflaci prodat za více, jedná se o zářný růst.

Pozn. redakce: Někdy je propad růstem a chudoba bohatstvím. Naštěstí občanům pomůže nějaké to ministerstvo pravdy s radou, co si o tom myslet.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (16 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

5 Comments

 1. 10 miliard eur na spolupráci s Indií
  Německo poskytuje deset miliard eur na užší spolupráci s Indií v příštích letech. 02.05.2022 Současná vlna veder v Indii je známkou toho, že je důležité zastavit změnu klimatu. Indický premiér Modi vysvětlil, že hlavním cílem je zlepšit infrastrukturu https://www.deutschlandfunk.de/10-milliarden-euro-fuer-die-zusammenarbeit-mit-indien-100.html

  a navíc v V pondělí byl v Berlíně i indický premiér Narendra Modi , kdoví o čem byl pokec…i mimo tohle klima

  • a opět ta Indie )))) a to máme středu, v pondělí Německo, ve středu pokec na Moskvu))))
   Indie chce, aby jí Moskva slevila ropu pod 70 dolarů za barel. Argumentuje kompenzací rizik a překážkami při nákupu ropy z Ruska. S odvoláním na zdroje obeznámené s jednáním Dillí a Moskvy na nejvyšší úrovni o tom dnes informovala agentura Bloomberg (ČTK) 04.05.2022

 2. doslovná citace zm konce projevu i s tím ehm pozdravem na konci:
  Evropa má vůči Ukrajině velmi zvláštní odpovědnost. S naší podporou mohou Ukrajinci znovu vybudovat svou zemi pro další generace. Proto vám dnes navrhuji, abychom začali pracovat na ambiciózním balíčku obnovy pro naše ukrajinské přátele. Tento balíček by měl přinést masivní investice, aby byly uspokojeny potřeby a nezbytné reformy. Měl by řešit stávající slabiny ukrajinské ekonomiky a položit základy udržitelného dlouhodobého růstu. Mohla by stanovit systém milníků a cílů, aby se zajistilo, že evropské peníze skutečně poskytnou ukrajinskému lidu a budou vynakládány v souladu s pravidly EU. Mohlo by to pomoci v boji proti korupci, sladit právní prostředí s evropskými standardy a radikálně zvýšit výrobní kapacitu Ukrajiny. To přinese stabilitu a jistotu potřebnou k tomu, aby se Ukrajina stala atraktivní destinací pro přímé zahraniční investice. A nakonec to připraví cestu pro budoucnost Ukrajiny v Evropské unii.

  Slava Ukrajina a ať žije Evropa.
  zdroj–Projev 4. květen 2022 Štrasburk

  Projev předsedkyně von der Leyenové na plenárním zasedání EP o sociálních a ekonomických důsledcích ruské války na Ukrajině pro EU – posílení akceschopnosti EU

  více link– https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/speech_22_2785

 3. ..a ted ta hodnota balíčku )))cituju doslovně—A MMF odhaduje, že od května potřebuje Ukrajina každý měsíc 5 miliard EUR, jednoduše a jednoduše, aby udržela chod země, vyplácela důchody, platy a základní služby. Musíme je podpořit, ale sami to nezvládneme. Vítám, že Spojené státy oznámily masivní rozpočtovou podporu. A my jako Team Europe také přispějeme do tohoto balíčku.

  více 4. květen 2022 Štrasburk
  Projev předsedkyně von der Leyenové na plenárním zasedání EP o sociálních a ekonomických důsledcích ruské války na Ukrajině pro EU – posílení akceschopnosti EU

  https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/speech_22_2785

  • Kromě toho jsme nedávno navrhli pozastavit na jeden rok všechna dovozní cla na ukrajinský vývoz do naší Unie. Jsem si jist, že Evropský parlament tuto myšlenku jednomyslně schválí. To je, ale pro krátkodobou úlevu, to nestačí. Očekává se, že HDP Ukrajiny jen letos klesne o 30 % až 50 %.
   https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/cs/speech_22_2785

   Poznámka—„Člověk myslí, že umí chodit po vodě, jenže pak se ukáže, že má pouze načuráno v botách.“ — John Green
   síla daňoveho otroctvi

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*