Mírně cynická reportáž z klimatické konference v Egyptě
Sdílet článek:

V Egyptě probíhá konference, jejímž tématem je klimatická změna a jak jí zabránit. Chybí největší producenti emisí a účastníci se příliš neřídí heslem, že „slova učí, ale příklady táhnou”.

Několik náhodných střípků z klimatické konference v Káhiře lehce cynického pozorovatele. Zdrojová informace na konci článku.

(1) Závěry jsou předvídatelné

Závěry konference se dají shrnout ještě před jejím oficiálním ukončením: Uskrovněte se, odevzdejte nám svoje peníze a my je investujeme do projektů na vaši záchranu.

Pozn. autora: Tak když to bude bez korupce, tak je to v pohodě.

(2) Největší producenti emisí chybí

Konference se nezúčastnily Čína, Indie a Rusko, které dohromady produkují přes 40% světových emisí CO2, z toho Čína 29%, Indie 7% a Rusko 5%.

Pro srovnání produkují USA 14% světových emisí CO2 a 28 zemí EU zhruba 10%.

Na konferenci přijel rekordní počet lobbistů za fosilní paliva. Celkem se jich podle organizace Global Witness NGO registrovalo 627. Tvořili druhou nejpočetnější skupinu za delegací Spojených arabských emirátů.

Pozn. autora: USA a Evropa = 24%. Čína/Indie/Rusko = 41%. Redukce emisí USA/Evropy o 30% je vykompenzována, pokud Čína/Indie/Rusko zvýší emise o 17%.

(3) Indie a Čína nehodlají omezovat spotřebu uhlí

Indický ministr prohlásil na nedávném jednání parlamentu, že Indie nebude v dohledné budoucnosti omezovat spotřebu uhlí a že fosilní paliva budou představovat důležitou součást indického energetického mixu v letech příštích. Dále řekl, že „žádný odklon od uhlí se nekoná”.

Čína plánuje navýšit produkci uhlí do roku 2025, aby se vyhnula nedostatku energie z minulého roku. Přestože je Čína velkým investorem do větrných a solárních elektráren, vydali komunističtí vůdci pokyn ke zvýšení produkce energie z uhelných zdrojů, aby zabránili opakování energetických výpadů z minulosti.

Pozn. autora: Co když je klimatická změna ďábelskou zbraní v geopolitickém zápolení o světovou nadvládu?

(4) Omezovat sebe samé je těžké

Podle anglického Daily Mail se na klimatickou konferenci do egyptského Sharm el-Sheikh slétlo zhruba 400 soukromých tryskáčů.

Reportéři německého deníku Bild napsali, že klimatizace běží všude na plné obrátky během konference, kde mocní vysvětlují světu, jako zachránit planetu úsporami energie.

Doporučení mezivládního panelu pro klimatickou změnu IPCC říká, že „náhražky masa z rostlinných zdrojů a potrava z hmyzu mohou napomoci k přechodu na zdravou a udržitelnou dietu”. Cateringová služba, kterou mají hosté k dispozici, se doporučením neřídí a nabízí hovězí s houbovou omáčkou, kuřecí prsa s pomeranči nebo lososa.

Pozn. autora: Bylo by lepší jít příkladem, ale když se to dá nařídit…

(5) Věda jsme my

Melissa Fleming je členkou orgánu OSN, který má na starosti komunikaci. Na nedávném setkání světového ekonomického fóra prohlásila, že OSN uzavřela dohodu s firmou Google:

„Uzavřeli jsme dohodu. Pokud například zadáte do vyhledávání na Googlu heslo ‘klimatická změna’, zobrazí vám Google nejdříve informační zdroje OSN. Navázali jsme spolupráci, když jsme zjistili, že se po zadání hesla ‘klimatická změna’ objevily neuvěřitelně zkreslené informace na prvních místech. Věda jsme my a myslíme si, že svět by to měl vědět.”

Pozn. autora: Proto je těžké se dozvědět, že ledu na jižním pólu spíše přibývá.

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (10 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. jestliže sleduji start US rakety ( jakož samozŕejmě se to týká i jiných) k Měsíci, tak jen uvažují, kolik aut my muselo vyfouknout své emise , aby se vyrovnalo emisím z této rakety . To, oč se tu někdo pokouší se snižováním emisí, je naprostá zbytečnost.

  2. Jen houby, které způsobují hnití dřeva (jinak by se tu hromadilo po dlouhou dobu) vyprodukují cca 8,5x více CO2 než veškerá lidská činnost. A to stále nikdo exaktně nedokázal přímou příčinnou souvislost mezi CO2 a teplotou na zemi.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*