Podivuhodný příběh LNG
Sdílet článek:

Před pár měsíci znali zkratku LNG jen odborníci a fajnšmekři. Nyní však o zkapalněném zemním plynu čteme všude. A jsou to podivuhodné příběhy. Zejména v tom, že o některých věcech se nemluví a nepíše.

Jen v tomto týdnu jste si o LNG mohli v médiích přečíst třeba to, že společnost QatarEnergy podepsala s čínskou firmou Sinopec dohodu o dodávkách LNG na 27 let. Japonsko důrazně varuje, že celosvětová konkurence na trhu se zkapalněným zemním plynem (LNG) kvůli nedostatečným investicím na straně nabídky v příštích třech letech zesílí. Dlouhodobé kontrakty na LNG, které začínají platit před rokem 2026, jsou vyprodány. Německo za plovoucí terminály na LNG zaplatí nejméně o 3,5 miliardy eur (85 miliard Kč) více, než se původně předpokládalo, celkem 6,56 miliardy eur (160 miliardy Kč).

V týdnech minulých jsme četli třeba to, že i Česko si pronajalo část terminálu na LNG v Holandsku, nebo že lodě plné LNG čekají v evropských přístavech, protože plyn není kam vyčerpat.

Zajímavé ale je, že se nikde nedočtete o tom, kde a za jakých podmínek se tento plyn těží, jakým způsobem se zkapalňuje a znovu převádí do původního skupenství, jaká je uhlíková stopa jeho převozu obřími loděmi a vlastně celého byznysu se zkapalněným zemním plynem.

Tento klimatický či chcete-li zelený aspekt, se z mediálního pokrytí vytratil. Bije to to do očí zejména ve srovnání s tím, jakým způsobem média informují o uhlí. Příliš se nedozvíte o tom, že se z něj u nás stále vyrábí většina elektřiny i tepla, že by nás bez uhlí čekala skutečně krušná zima. Naopak neustále se omílají emise a zátěž na klima.

Uhlí samozřejmě je fosilní a emisní zdroj. Jenže zemní plyn také. Podle studie, kterou si už v roce nechala zpracovat sama EU, je klimatická zátěž obou zdrojů v celém procesu od těžby přes přepravu až po spalování víceméně srovnatelná. A to byl porovnáván plyn, který putuje plynovody. Přeprava tankery a veškeré procesy, které ze zemního plynu dělají LNG a naopak, uhlíkovou stopu nepochybně ještě zvyšují. Přesto je o tom podivuhodné ticho po pěšině.

Plynařská lobby evidentně pracuje intenzivně. Nepříjemné otázky pro politiky jsou ale na místě, a odpovědi na ně více než žádoucí.

 

 

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (15 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

11 Comments

 1. Upozorňovat na ekologická negativa a finanční náročnost zkapalňování zemního plynu není v současné době politicky žádoucí.

 2. Kdyby agresor nenapadl sousedni stat, o nejake LNG by se nikdo nemusel zajimat.Tak se bude 30 let budovat LNG jak se budovaly ropovody.Vysledkem bude nezavislost svobodneho sveta na diktatorech.Vinik? Zbytecna valka a neduverivost do budoucna.

   • No vidite.A vy do te jeste vetsi svobody jit nechcete,ale s chuti by jste ji tu nacpal kazdemu do bytu.

  • Jste tak hloupý? Rusové si “jistě” vyhodili hotový plynovod do luftu…stačilo otočit jen kohoutem a neničit infrastrukturu. A Ukáčka odebírají od “agresora” jako by se nechumelilo? Jste KAŠPAR co pro stromy nevidí les. A co ty ruské LNG lodě pod vlajkou Lybie jsou asi zastírací manévr co? Bože …. čím více sankcí tím více výdělku pro “agresora” hm to je teda taktika!

   • Pane to vsechno muze byt.Ale bez prvotni priciny napadeni agresorem bezduvodne sousedni stat(ja vim ,vy bandera,ochrana ruskych obcanu-ale ja treba kvuli nerostnym surovinam,plynu,obili zabrani uzemi,chtit vymazat Ukrajinu z mapy,byt car Veliky,nemame hranice,jsme velky narod,at,atd.)by nic z Vaseho pláče nebylo,a mohl jste byt v klidu.Tak se zbytecne rozcilujete.Puste si radsi Anton spelec ostrostrelec.

     • Podle vyjadrovani bych Vas tipoval na Markyzu z okna.Jinak to plati i o Vas a dalsi podobne.Bez napadeni sousedniho naroda by jste nemuseli spradat konspiracni teorie na obhajobu niceni mest a zabijeni lidi.Pokud se Vas to samozrejme to zabijeni nekoho v rodine netyka,berete to zrejme z nudy jako serial ordinace v ruzove zahrade na pokracovani.

 3. Otázkou zůstává, proč nakupovat “břidličný” zemní plyn přivezený přes půl světa, když ho máme v našem podzemí dost.

 4. Lepsi by bylo,kdyby panu agresorovi dosli naboje.Americkym koncernum dava vydelat pan agresor.Bezte mu vynadat za to.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*