Zprávy ze světa pravé demokracie včetně jedné diplomatické roztržky




Sdílet článek:

SYRZDARMA

Američané se bojí přispívat na kampaň republikánského kandidáta, nepokoje v Gruzii a španělsko-argentinská roztržka s komentářem, který si nebere servítky.

Co se událo v minulých několika dnech.

Kompletní zdrojové informace na konci článku.

(1) USA

Okrajové médium zveřejnilo na sociálních sítích rozhovor s finančním ředitelem politické organizace Donalda Trumpa ve státě Mississippi Philem Bryantem. V rozhovoru zaznělo:

Překlad redakce:

Jsem finanční ředitel pro stát Mississippi. Získáváme peníze pro kampaň Donalda Trumpa. Mluvil jsme s řadou velmi bohatých osob, které mi řekly, že nemohou dát peníze Donaldu Trumpovi, protože by se jim u dveří objevila FBI.

A já jim říkám, přemýšlejte o tom, co jste právě řekli. Pokud uděláte počestnou investici na politickou kampaň republikánského kandidáta na prezidenta, máte FBI za dveřmi. A ti lidé uznají, že to je současná realita Spojených států amerických.

Pozn. redakce: Otázka v učebnicích občanské nauky pro pátý ročník základní školy. Milé děti, jestlipak víte, které režimy využívají policejní složky k zastrašování svých politických oponentů? To byste neuhodli.

(2) Gruzie

V Gruzii chtějí schválit zákon, podle kterého by se média a neziskové organizace musely registrovat jako „lobbisté pro zahraniční země”, pokud dostanou více než 20 % finančních prostředků na svoji činnost ze zahraničí. Zákon schválil gruzínský parlament, ale prezident jej vetoval. Zákon vyvolal v zemi velké protesty, neboť je vnímán jako odklon od prozápadní orientace.

Evropská unie a Spojené státy tlačí na Gruzii, aby zákon nepřijímala. Parlament zastává názor, že zákon chrání gruzínskou nezávislost a omezuje snahy „globálních válečníků” vyvolat konflikt s Ruskem.

Rusko Gruzii porazilo v konfliktu, který trval pět dní a udál se v srpnu roku 2008. Podle zprávy amerického velvyslance v Moskvě z téhož roku bylo pravděpodobným důvodem konfliktu setkání NATO v Bukurešti, na kterém zástupci NATO prohlásili, že se Gruzie a Ukrajina stanou členy NATO. Detaily zprávy amerického velvyslance zde.

Gruzínská vláda zveřejnila na sociálních sítích informaci, že maďarský eurokomisař Oliver Varhelyi vyhrožoval během telefonního rozhovoru gruzínskému poslanci, když se ho snažil přesvědčit, aby gruzínský parlament zákon nepřijímal. Měl říci: „Viděli jste, co se stalo premiéru Ficovi, měli byste být opatrní.”

Podle vyjádření eurokomisaře byla jeho slova vytržena z kontextu, ale nepopřel, že odkaz na Roberta Fica v jeho rozhovoru zazněl.

Pozn. redakce: Manipulace za pomoci chybějícího kontextu je jadernou zbraní mediální manipulace, těžko uvěřitelný příklad zde. Proto je těžké gruzínskou kauzu posoudit. Ale jedna informace není nikde uvedena. Proč je ten zákon tak kontroverzní? 

V USA mají Foreign Agents Registration Act, zákon z roku 1938, který říká, že všechny osoby a organizace, které lobbují za cizí vlády nebo zahraniční organizace, se musí registrovat u ministerstva vnitra a zveřejnit svoje financování.

Podle Wikipedie nebyl zákon příliš vymáhán až do roku 2017, kdy ministerstvo obvinilo osoby kolem Donalda Trumpa z jeho porušování. 

(3) Španělsko 

Minulý týden odvolal španělský premiér Pedro Sánchez velvyslance v Argentině. Argentinský prezident Javier Milei to nazval „nesmyslem hodným osudově arogantního socialisty” a řekl, že Argentina svého velvyslance neodvolá.

Konflikt vypukl v polovině května, kdy Javier Milei v průběhu jednoho svého vystoupení naznačil, že manželka premiéra Sáncheze je namočená v korupčním skandálu. Korupční obvinění Sánchezovy manželky hýbou Španělskem již celý měsíc a aktuálně probíhá oficiální vyšetřování, které má zjistit, zda premiérova manželka prodávala svůj vliv na premiéra za peníze.

Premiér Sánchez požadoval za výroky argentinského prezidenta omluvu, ten to ale odmítl a argumentoval, že ministři španělské vlády jej v minulosti opakovaně nazvali xenofobem a tvrdili, že bere drogy.

Co o tom napsala španělská média, ta mimo hlavní proud:

Překlad, zkrácení redakce.

Levice zavedla jako nepsanou normu, že oni mohou urážet, pomlouvat, zakazovat dle libosti a beztrestně a ostatní lidé musí být zticha. To je podle nich respektování demokracie. Není proto překvapením, že nevypukla žádná diplomatická krize nebo mediální skandál, když Ortega nazval španělského krále zlodějem nebo o něm Maduro řekl, že je vrahem.

V čem spočívá strategie neustálého politického osočování? V urážkách a beztrestném napadání za mlčení a souhlasu společnosti. A když se napadený brání, svalí na něj vinu a udělají ze sebe oběť. Přesně to udělala španělská vláda.

Ovlivňování argentinských voleb ze strany španělské vlády bylo ostudné. Bez okolků podporovali kandidáta kirschnerismu, jednoho z nejzkorumpovanějších režimů v Americe, který je zodpovědný za ekonomickou a sociální katastrofu, již zažívá Argentina nyní.

Od přesvědčivého vítězství Javiera Milei s náskokem 12 %, se španělská vláda prezentovala různými útoky na argentinského prezidenta, během kterých ho nazývala hyenou, nebezpečím pro demokracii, kandidátem strachu, fašistou a vůdcem mezinárodní utrapravice. Dávno předtím, než Milei něco řekl o Španělsku.

Problémem Španělska není Milei. Je jím fakt, že je u moci ultralevice a tváří se, že jí není. Dokud si toho nevšimneme, budeme se dívat na druhou stranu, zatímco nám zruší svobodu.

Pozn. redakce: Když někdo píše, jak mu narostl zobák, je to zábavnější čtení. No, má pravdu předsedo, vytane na mysli. A neplatí to jen pro Španělsko.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (11 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Nevím,jestli je španělskej král vrah,ale zloděj je zcela určitě-a to nejen on,ale pokud vím z toho co psal i náš mainstream a nejen on,tak i celá jeho rodina

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*