KATEŘINA LHOTSKÁ
Rozmohl se nám tu takový nešvar – jakmile někdo začne kritizovat současné kroky EU nebo naší vládní koalice, riskuje, že bude označen za „proruského“, „dezoláta“ nebo rovnou obojí.
Pokud si někdo chce tuto nálepku zajistit opravdu s jistotou, tak obvykle stačí, když prohlásí, že válka se pro Ukrajinu nevyvíjí dobře, že další mrtví zvrat v jejím vývoji nepřinesou a že by tedy nebylo od věci hledat cestu k zastavení bojů a zahájení jednání o míru. Pak už mu ji totiž nikdo neodpáře, i kdyby v něm bylo ve skutečnosti proruského tolik, jako je masa ve veganském párku. Nicméně si ji může vysloužit i jinak.
Dezoláti
Třeba kritikou těch největších šíleností progresivistické politiky jako je třeba zelená transformace, migrace, plíživá cenzura nebo třeba genderová teorie. Z pohledu nejfanatičtějších rusobijců jde totiž o jasný důkaz toho, že daný člověk hltá ruskou propagandu. Jak jinak by ostatně podle nich mohl přijít na to, že je Green Deal nesmysl, sestěhovat lidi z různých kultur na jedno místo a čekat, že si nadšeně padnou kolem krku, je nebetyčná blbost, cenzura je zkrátka cenzura a nějakým „bojem proti dezinformacím“ se to neokecá a pohlaví, že jsou opravdu jenom dvě.
Toto nálepkování u nás dosáhlo takových rozměrů, že se úplně vytratil původní obsah těchto pojmů a ty se staly pouhou nadávkou. To samozřejmě neznamená, že u nás nejsou lidé, kteří k Rusku nevzhlíží s obdivem a nedrží Putinovi palce. A je také samozřejmě pravda, že Moskva u nás svoji propagandu šíří. Ostatně stejně, jako šíří „západ“ v Rusku tu svou. Je to totiž normální a běžné chování velmocí (a nejen jich) už po tisíciletí. Pokud však každý kritik bruselské či naší vládnoucí vrchnosti dostane téměř automaticky nálepku „proruský“, tak se v tom množství ti, kteří skutečně vzhlížejí k Moskvě s obdivem, jaksi ztratí. Takže když si někdo myslí, že tímto cejchováním svých názorových odpůrců zasadí Rusku ránu, tak pravý opak je pravdou. Pomáhá tím totiž zneviditelnit jeho skutečné podporovatele.
Pomocníci
Pravda, i oni se někdy dají poznat. Jenomže co si myslíte, že nahrává Rusku víc? Blbeček, který si nalepí „Z“ na batoh a běhá s ním po Václaváku, nebo to, že si sama EU vytvoří taková pravidla, která pak našim firmám prakticky znemožňují vyrábět zbraně? Přesně to se totiž stalo v důsledku zavedení ESG nedovolující bankám, aby financovaly zbrojní průmysl.
Rusko má také dlouholetou tradici v podpoře různých zelených aktivistů. Už v roce 2014 prohlásil tehdejší šéf NATO Anders Rasmussen, že Putinova vláda spolupracuje s ekology prosazujícími zákaz frakování. O čtyři roky později pak zveřejnil podobnou informaci ve své zprávě i americký Kongres. Nejaktivněji si však počínalo Rusko v Německu, kde financovalo nadaci Klimastiftung, která dostala od Gazpromu 192 miliónů € a nadaci German Baltic, která od něj dostala „jen“ 15 miliónů €. A otázkou přitom je, zda jsou tyto případy výjimkou nebo pouze špičkou ledovce. Obě zmiňované nadace usilovaly o odklon od spalování uhlí a jeho náhradu ruským plynem. Právě to je přitom jedním ze stěžejních kroků zelené transformace. Tedy politiky, jejíž zatím jediným efektem je postupná deindustrializace EU a s tím související ztráta konkurenceschopnosti a pozic na světových trzích. Takže přesto, že Rusko nakonec do EU dodává mnohem méně plynu, než očekávalo, má i tak řadu důvodů si spokojeně mnout ruce a pochvalovat si, jak se mu investice do zelených aktivistů vyplatila.
Takže kdo nahrává Rusku víc? Nějaký trouba, který jej velebí na sociálních sítích, nebo ti, kteří dělají politiku oslabující hospodářství a obranyschopnost „západu“? Kdo si myslí, že ten první, je dle mého soudu latentní „putinovec“.
Když už jsme v tom nálepkování…
DENÍK TO
Rusko rafinovaně uplácí zelené aktivisty, aby ovládlo svět. Tak jo. Zelené vyděrače uplácejí všichni! Pokud chce někdo realizovat větší projekt, už tu jsou zelení, kteří podávají žaloby a stavbu brzdí. Do té doby, než jim na konto na záchranu planety nepřistane pěkná sumička. A Gazprom chtěl stavět nordstrým. Co asi dělal ČEZ, když chtěl stavět Temelín?