Nejzajímavější technologické objevy současnosti




Sdílet článek:

Přechod do moderního století znamená neustálý technologický rozvoj, který je možné vnímat prakticky ve všech koutech světa a ve všech oblastech. Svět se posunul od dříve často skloňované globalizace do plně globalizovaného prostředí, které využívá nejmodernějších technologií pro vytváření nových způsobů přístupů k podnikání, sdílení informací, léčbě, ale také cestování – na planetě nebo vesmírem. Podívejme se na největší objevy současnosti.

Umělá inteligence

Nejžhavějším tématem posledních dvou let je umělá inteligence. Ačkoliv se na jejím rozvoji pracuje již několik desítek let, obrovský průlom přišel před necelými dvěma lety, který dostal AI do popředí mnoha oborů, ale zároveň způsobil také konverzaci plnou vášní a nedůvěry – zejména v humanitních oblastech, kde umělá inteligence pravděpodobně změní autorské právo napříč světem.

Neméně důležitá je však z pohledu technologií, například v herním světě. Na kasinech, jako je například Hellspin, se stává integrovanou součástí pro zajištění férovějšího herního prostředí a zajímavější herní zkušenosti. Rozsáhlé pokroky dělá umělá inteligence také ve světě lékařském, kde se používá například pro odhalení nádorů roky před jejím propuknutím, jak bylo nedávno prokázáno v oblasti rakoviny prsu.

Využívání sluneční energie

Se stále zvyšujícím se počtem úkazů a studií, které upozorňují na nebezpečí globálního oteplování se mnoho vědců a společností zaměřuje na nalézání alternativ, které jsou udržitelnější a pro planetu šetrnější. Sem spadá také využívání sluneční energie, jejích buňky, panely, ale také jejichž technologická dostupnost se neustále zvyšují. Jedním z posledních trendů je využívání solárních buněk v logistice a dopravě – zejména instalace solárních panelů na střechy vozových parků.

Velkým objevem je poté perovskitový solární článek, který je novinkou v rozvoji vstřebávání solární energie a její přeměny na udržitelnou energii z přírodního zdroje. Principem tohoto článku je pokrytí silikonové vrstvy na solárních panelech, což pomůže vstřebávat výrazně větší množství slunečních paprsků a jejich přeměny na solární energii. Rozvoj a adaptace této technologie se očekává v rozmezí následujících pěti let.

Pokroky v oblasti lékařství

Je to nekonečná bitva – může se zdát, že se lidstvo vypořádá s jednou nemocí, jiná se objeví nebo se stane agresivnější. O rozvoji v lékařství se veřejně příliš nemluví, pokroky jsou však zcela zásadní a důležité pro pacienty i rodiny. Jednou z nejnebezpečnějších podob onemocnění jsou rakovina, degenerativní onemocnění a onemocnění způsobené na buněčné úrovní. Právě úprava buněčného materiálu se stala průlomem poslední doby se svým nově získaným schválením v některých regionech. Tato průlomová technologie je zcela zásadní pro pacienty trpící na Srpkovitou chudokrevnost, jinak nevyléčitelné onemocnění se setkalo s prvním vyléčeným případem díky CRISPR technologii.

Dalším průlomem je větší adaptace robotů a umělé inteligence nebo virtuální reality do světa lékařství. Velkým krokem vstříc technologiím jsou také vzdálené operace. Chirurg a lékař Doktor Ye Zhewei se od pacienta se zlomeninou nohy nacházel téměř 4 000 km, přesto díky 3D kamerovému systému a virtuální realitě bylo možné zákrok úspěšně provést. Tato technologie je příslibem zejména pro specializované obory lékařství, u nichž je častý nedostatek odborníků, velmi často se jedná zejména o neurologii.

4D tisk

Toto označení může být zavádějící – nejedná se o žádnou extra dimenzi, ty jsou lidstvu navždy vzdálené. Jedná se naopak o pokrok v 3D tisku, který je již dnes velmi dobře dostupnou záležitostí. Používá se sice v mnoha komerčních oblastech, 3D tisk je však zcela zásadním nástrojem také například v oborech, jako jsou prostetika, lékařství, výrobě nebo vzdělávání.

Nové technologické pokroky materiálů a integrovaných technologií poté vytváří tzv. 4D tisk – v tomto případě již vytvořené 3D tištěné kousky mají nějaký druh extra schopnosti při aplikování stimulu, ať už se jedná o tlak, vodu, teplo, chlad. Zvyšuje se tak jejich funkčnost a s tím také rozsáhlé možnosti potenciálu.

Biotechnologie v agrikultuře

S globálním oteplováním, ale také zvyšující se populací Země, vyplývají stále nové otázky a obavy. Jednou z nich je schopnost pěstování v budoucnosti, která je do jisté míry omezená právě vývojem globálního oteplování, které podle nových zjištění dokonce nyní zasahuje do procesu fotosyntézy a bude mít také vliv na změny v počasí, které je již nyní nestabilní vědeckou disciplínou s těžkou mírou předpovědí.

Biotechnologie mohou přinést částečnou úlevu, má to však svůj háček – jsou velmi drahé, alespoň v tuto chvíli. Principem biotechnologie v agrikultuře mohou být zejména genetické úpravy. To může pomoci rychlejšímu růstu vybraných rostlin, zejména obilovin. Ty mohou navíc vydržet náročnější klima, a přesto růst a poskytovat tak velmi důležitou úrodu.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (No Ratings Yet)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*