INN
Je to začátek konce Hizballáhu? Pokud bychom se při hodnocení míry podpory Hizballáhu mezi libanonským obyvatelstvem spoléhali na západní média, snadno bychom dospěli k naprosto mylnému závěru, že se všechny různorodé libanonské etnické skupiny shromáždily kolem Hizballáhu.
Ve skutečnosti nemůže být nic vzdálenějšího pravdě. Od křesťanů po drúzy a od sunnitů po dominantní šíity se projevuje masivní odpor vůči íránské zástupné teroristické skupině Hizballáh, která se šikanózním způsobem snažila stát se mafií ve státě.
Poprvé po více než čtyřiceti letech se libanonská teroristická skupina Hizballáh jeví jako slabá. Poté, co byl 27. září izraelským leteckým úderem na Bejrút zlikvidován vůdce skupiny Hasan Nasralláh, aureola kolem její nezranitelné síly vůči Izraeli a dalším regionálním rivalům rychle vybledla. Nyní se skupina potýká s nespokojeností místních obyvatel, k níž se přidává snižující se schopnost zapojit se do vojenských konfliktů v celém regionu včetně Sýrie a Jemenu.
Teroristická organizace – která byla kdysi díky přílivu peněz z prodeje narkotik považována za jednu z nejbohatších na světě – v současnosti prožívá svou nejhorší krizi a v očích libanonské veřejnosti již není vnímána jako obránce své země.
Ještě před Nasralláhovou smrtí dávalo šíitské obyvatelstvo najevo opovržení vůči Hizballáhu a jeho vůdci za to, že uchvátil jejich životy a že byli nuceni poslouchat jeho velení spojené s Íránem, jinak jim hrozily hrozivé následky nebo smrt.
Nesouhlas šíitských muslimů s Hizballáhem a Íránem
Velkým hlasitým kritikem Hizballáhu je významný libanonský šíitský učenec Ali Al-Amin, který má vliv mezi libanonskými šíity. Ve vyjádření pro Al Arabiya News 10. října Al-Amin zdůraznil nutnost předání zbraní Hizballáhu libanonské armádě. Dodal, že „ve světle přítomnosti jiných než státních zbraní přetrvávají obavy“.
„Vyjádřili jsme se k této válce poté, co vypukla, a řekli jsme, že nijak nepomáhá Gaze a že poškodí Libanon a ohrozí ho. Pokud jde o tvrzení, že izraelské hrozby byly jasným ospravedlněním vstupu do války, je to nesprávné tvrzení, protože tyto hrozby existovaly již před 7. říjnem 2023, tak proč Hizballáh nevyhlásil válku kvůli nim?“ řekl Al-Amin.
Libanonští šíitští vůdci, včetně Alího al-Amína, viní Hizballáh ze zániku Libanonu a z útrap, kterými tamní obyvatelé trpí. A co je nejdůležitější, v Libanonu dramaticky sílí názory a hněv šíitů vůči Hizballáhu i Íránu, přičemž mnozí obviňují Írán, že prostřednictvím svého agenta Nasralláha hází Libanonu klacky pod nohy.
Skutečný hněv proti Hizballáhu otevřeně vyjádřený v médiích
Míra hněvu mezi průměrnými šíitskými muslimskými libanonskými občany, kteří byli rozhodnutím teroristické skupiny jít do války poškozeni, je navíc hlubší.
„Naše budova je zničená, byl vydán rozkaz, že se nesmíme vrátit a vzít si svoje oblečení – prosili jsme: dobře, jen nám dejte nějaké oblečení a nábytek. Řekli nám, to je váš problém, vyřešte si to! Nemáme peníze na jídlo, odpovídají, že je to rozhodnutí bezpečnosti a kdo se vrátí domů, bude zastřelen. Chtějí za nás rozhodovat o našich domovech,“ uvedl 17. října na virálním videu na internetu jeden zoufalý Libanonec z jižní čtvrti Bejrútu – která je baštou Hizballáhu.
„To nejsou nějaké zabavené peníze, bratře, to jsou moje peníze, měl bych se vrátit do svého domova, kdykoli budu chtít, když budu chtít, tak v něm umřu,“ řekl občan. „Měli by odstranit své muniční sklady zpod našich domů, celý den z něho (muničního skladu) vykládají a zase do něj nakládají, dokud celý dům nezavřeli,“ dodal občan. „Ať si odstraní své sklady zpod budovy, které mají uvnitř.“
Kritika Hizballáhu v libanonské šíitské ulici exploduje
Opovržení vůči Hizballáhu nevyzařuje jen od libanonských šíitských učenců, ale zasahuje daleko do šíitského muslimského obyvatelstva v zemi. Jedním z nejhlasitějších hlasů proti Hizballáhu a íránské kontrole země je politický analytik Hadi Murad.
Murad je nespokojený šíitský muslimský analytik, který se domnívá, že libanonští šíité jsou posíláni na porážku jako ovce ve prospěch íránského režimu mulláhů.
„Tato íránská expanze vyzývá k boji do posledního šíitského muslima v Libanonu, kdo je tento Íránec, aby žádal Libanonce od předsedy sněmovny Berrího, že za něj budeme bojovat ve válce do posledního šíity. Íránec není vítán, aby nám dával rozkazy shora i zdola, abychom za něj bojovali, a on sedí na vyjednávacím stole,“ řekl Murad v krátkém videu, které 7. října zveřejnil pro libanonskou síť Al Mašad na své stránce na Facebooku.
Další libanonští občané, kteří nejsou šíity, vyzvali šíitské obyvatelstvo Libanonu, aby se chopilo této krize jako příležitosti k povstání proti nadvládě Hizballáhu a Íránu. Libanonský soudní komisař Peter Germanos tak učinil 10. října v rozhovoru pro síť Al Hadath.
„Je to příležitost pro vážený šíitský sektor v Libanonu. Jako Libanonci, kteří mají mnoho přátel, víme, že mnoho šíitských zastánců nepodporuje Hizballáh a mnoho dalších, kteří dříve s Hizballáhem sympatizovali, a dnes si uvědomili, že Írán této situace využil a dochází k íránské zradě, a to je zřejmé,“ řekl Germanos. Dodal, že „všechny frakce jsou žádány, aby neakceptovaly přítomnost Hizballáhu, ale také oddělení Hizballáhu od šíitského sektoru. Hizballáh je jedna věc a šíitský sektor je věc druhá.“
Germanos dále vyzval k povstání libanonských šíitů proti Íránu.
„To, co je nyní zapotřebí, je šíitské povstání, klíčem k řešení této (krize) je skutečné šíitské povstání, aby šíité nenechali zabíjet své syny kvůli íránskému jadernému programu,“ řekl Germanos.
„Víme, že íránské zbraně jsou rozprostřeny v regionu, ať už jsou to Lidové mobilizační síly (Irák), syrské milice nebo Hizballáh či Hútíové (Jemen), jsou prodlouženou rukou íránského impéria nebo Chomejního republiky, které nerozhodují,“ dodal. „Když v Libanonu vybuchly pagery … jeden z nich vybuchl v rukou íránského velvyslance, což znamená, že Írán prakticky řídí operace v Libanonu,“ řekl Germanos.
„Když byl (bývalý prezident) Michel Aún, který byl mužem Teheránu v Libanonu, zvolen během takzvaného ‚prezidentského urovnání‘ a zbytek vůdců frakcí podepsal toto zlověstné prezidentské urovnání, Hizballáh zcela infiltroval libanonský deep state,“ řekl Germanos.
Nová odhalení operací Hizballáhu a jeho využívání lidských štítů
Kanál „Lebanese Survivor“ na YouTube, který provozuje bývalý libanonský armádní generál Tabet Tabet, odhaluje tajné operace Hizballáhu již několik let. V reportáži ze 17. října se píše: „To, co dříve říkali vůdci Hizballáhu, média a politici, že když na nás (vy Izrael) zaútočíte, zaútočíme na vás a vypochodujeme na Galileu a Jeruzalém, ale dnes je to tak, že když na nás (vy Izrael) udeříte, my utečeme. A včera se nám Mohamed Raad (poslanec spojený s Hizballáhem) a Wafiq Safa (koordinátor a styčný důstojník Hizballáhu) bezostyšně schovávali mezi civilisty v Bejrútu.“
„Je tu Hizballáh, který skladuje své zbraně a munici v civilních domech,“ uvádí se ve zprávě.
Mohamed Shoieb je libanonský aktivista a zakladatel Jižní nezávislé lidové fronty. Jeho dcera byla kdysi unesena Hizballáhem a tři obchody, které vlastnil, byly na příkaz Hizballáhu uzavřeny. Jako šíitský obyvatel jižního Libanonu má politiky Hizballáhu plné zuby.
„Vezměte to ode mě a jsem zodpovědný za každé slovo, které řeknu; více než 95 procent obyvatel jižního Libanonu se staví proti vládě Hizballáhu, ale bojí se,“ řekl Šúib v rozhovoru v září.
„Jsem jedním z lidí, kterým (agenti Hizballáhu) po léta rozšiřovali zákaz prodeje a zavřeli tři mé obchody,“ dodal Shoeib. Nalepili na ně plakáty s Nasralláhem a řekli: „Odplata se blíží.“ A tak se mu to stalo.
„Palestinský lid by si měl osvobodit Palestinu, proč bychom my jako Libanon nesli toto břemeno a (ostatní) arabské státy tomu jen přihlížejí,“ řekl Shoeib ‚Řekl jsem to před otevřením jižní (libanonské) fronty (proti Izraeli), aby se Írán dostal k jednacímu stolu,‘ dodal Shoeib.
V této fázi, přestože Hizballáh dostal od Izraelců výprask, je příliš předčasné oznamovat trvalý konec nejoblíbenější teroristické náhražky Íránu na Blízkém východě. Po celá léta se jen málokdo odvážil Hizballáh kritizovat ze strachu, že přijde o život. Hizballáh se neštítil popravovat libanonské vedoucí představitele, novináře, křesťany a drúzy, ani když na to přišlo, jak ukázala jeho divokost v Sýrii, kde na příkaz syrského prezidenta Asada zabil desítky tisíc palestinských Arabů. Přesto otevřená kritika hrůzovlády Hizballáhu ze strany předních Libanonců všech náboženských vyznání signalizuje možnost, že se íránská kontrola nad Libanonem možná blíží ke svému konci.
Je to tedy začátek konce Hizballáhu?
Senior Fellow IPT Hany Ghoraba je egyptský spisovatel, politický a protiteroristický analytik týdeníku Al Ahram a pravidelný spolupracovník BBC. Je autorem knihy Egyptské arabské jaro: Autor je také autorem knihy „The Long and Winding Road to Democracy“ (Dlouhá a klikatá cesta k demokracii).Je autorem a přispěvatelem více než desítky mezinárodních médií, periodik a sítí, včetně Newsmax, OANN, BBC Radio, CSP, MEF, American Spectator, American Thinker, Arab Weekly a Al Arabiya News.
To tedy znamená, že Libanonci a šíité budou odteď volit Azraelské dobráčky, co jim něžně boří školy, školky, nemocnice, kuchyně i obýváky a ohleduplně zapalují ženy s dětmi na útěku? No pokud jim dodají Dominion, tak jistě ano.