Novinky

Německý kancléř Scholz ve Spolkovém sněmu: „Rusko nesmí tuto válku vyhrát“
Sdílet článek:

 

„Všechny nás spojuje jeden cíl: Rusko nesmí tuto válku vyhrát, Ukrajina ji musí přestát,“ zdůraznil Scholz. Teprve až ruský prezident Vladimir Putin pochopí, že nemůže zlomit obranyschopnost Ukrajiny, „bude ochoten vážně jednat o míru“, uvedl kancléř. Za tímto účelem je podle něj důležité posílit obranné prostředky Ukrajiny.

Scholz ujistil přítomné o pokračující německé podpoře Ukrajiny v sankcích proti Rusku, přijímání ukrajinských uprchlíků, hospodářské pomoci a „ano, také v dodávkách zbraní včetně těžké techniky“. Dodal, že dodáváním těžkých zbraní Ukrajině nejde o eskalaci konfliktu.

Německá vláda rovněž podle Scholze podporuje Ukrajinu vojensky, a to „uvážlivým, vyváženým a mezinárodně úzce koordinovaným způsobem“. Kancléř zároveň dodal, že Německo by nepodniklo žádné jednostranné kroky a spolková vláda by neudělala nic, co by z NATO udělalo válčící stranu.

Šéf SPD dále upozornil, že tato podpora je v Německu poněkud kontroverzním tématem. „Pro někoho je podpora nedostatečná, pro někoho naopak příliš velká.“ Scholz na toto téma zdůraznil: „Pomoc brutálně napadené zemi v obraně není eskalace,“ naopak jde podle něj o příspěvek k ukončení útoku.

Kancléř ve svém projevu rovněž zdůraznil, že k udržení míru je potřebná ochota spojenců NATO tento mír bránit. Vstup dvou nových zemí, Finska a Švédska, do Severoatlantické aliance podle něj přispěje ke společné obraně. „A proto říkám, milí švédští a finští přátelé, buďte srdečně vítáni,“ uvedl podle ČTK Scholz na adresu nových kandidátů.

Kritické hlasy

Friedrich Merz (CDU), předseda parlamentní frakce CDU/CSU, ve čtvrtek v rozpravě k Scholzovu vládnímu prohlášení obvinil německého kancléře z „dvojakého jednání“ ohledně dodávek zbraní na Ukrajinu. Scholz vyvolal dojem, že dodávky zbraní probíhají, uvedl Merz. „Pravdou je, že už několik týdnů nebylo dodáno prakticky nic.“

Merz také znovu kritizoval skutečnost, že Scholz na rozdíl od jiných německých politiků dosud na Ukrajinu nevycestoval. Předseda CDU také znovu vyzval Scholze, aby odvolal spolkovou ministryni obrany Christine Lambrechtovou (SPD), která se nedávno stala terčem kritiky kvůli letu vrtulníkem se svým synem.

Vážení čtenáři, nenechte si ujít to nejlepší z Epoch Times! Přihlašte se k odběru Newsletteru. Jednou týdně vám tak budeme moci zasílat výběr těch NEJ zpráv.

Kritika postupu německé vlády na Ukrajině zazněla také z úst ukrajinského velvyslance. Andrij Melnyk znovu obvinil německou vládu z nedostatečné vojenské podpory své země. Přestože Bundestag 28. dubna rozhodl o dodávkách těžkých zbraní, „Ukrajina od té doby žádné těžké zbraně z Německa nedostala“, řekl Melnyk ve čtvrtek novinám Funke Mediengruppe.

Melnyk, který se opakovaně kriticky vyjadřuje o německé vládě a kancléři Olafu Scholzovi, řekl, že se zdá, „že německá vláda nemá vůli nám co nejdříve pomoci těžkými zbraněmi“.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

6 Comments

  1. Rusko obsadí ruskojazyčné oblasti , zamezí Ukrajině i přístup k Černému moři a zbytek Ukrajiny nechá , ať se o něj stará západ !

  2. z celé té posrané a zkorumpované ukrajiny je mě už fakt na blití-a ještě mnohem víc ze všech těch jejich “uprchlíků”-ukrajina podle našich humanistických a demokratických médií a páchnoucími ůsty našeho “milého” premiéra vítězí na všech frontách-tak ať se ukrajinci konečně sbalí a táhnou do hajzlu!!!!!!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*