Italské volby: Úder možný
Sdílet článek:

Italská pravicová koalice včera vyhrála parlamentní volby, získala většinu v obou sněmovnách a sestaví příští italskou vládu. Podle ranních projekcí daleko nejsilnější stranou je FdI Giorgii Meloni (25,9%), levicová PD (20,3%), hnutí M5S (15%), Salviniho Lega (8,4%), Berlusconoho Forza Italia (7,3%) atd. Pravicový blok dostal 44,26% hlasů, levice 26,2%. Podle projekcí, pravice obsadí v 200 členném senátu kolem 113 míst a 236 v 400 členné poslanecké sněmovně.

Poprvé po desetiletích je reálná šance, že EU zažije pořádný otřes od třetí nejvýznamnější země tohoto spolku, od Itálie. Nedělní volby v Itálii byly definitivně jiné než zažíváme posledních dvacet let, konečně dostane šanci vést zemi alternativa. V Maďarsku k tomu došlo, ale EU má v případě této malé země dostatečné nástroje, aby alternativu brzdila popř. zardousila, u Itálie to nebude možné. Evropskounijní žluto-modrá domina von der Leyenová předevčírem v Princetonu amorálním způsobem hrozila italské pravici, EU má prý dostatek nástrojů, aby rozhodování pravicové italské vlády zvrátila. Salvini okamžitě kontroval, ať odstoupí. Z toho se dá dešifrovat vzájemná politická sympatie. Podle evropských mainstreamových médií je vůdkyně italské pravice Meloni fašistkou od narození, včerejší Welt: “Nejnebezpečnější žena Evropy”, Parisien: “Mussoliniho stín nad italskými volbami”, historik Eric Gobetti: “Jak mohou v demokratickém systému existovat takové politické síly..” Přitom pokud nám nejsou odporné termíny jako rodina, národ, státní suverenita, tradice atd., pak z programu italské pravice nevyčteme nic až tak mimořádného, mimořádné je pouze to, že doposud vládnoucí režim pomalu demontoval všechny přirozené normy a tento stav vydává za normální.

V Itálii se nikdy volby neobejdou bez podrobných horoskopů, tedy v neděli konečně hvězdy přály nové evropské pravici. Podle Il Messagiero Giorgia Meloni má vynikající horoskop, znamení Kozoroha s ascendentem Lva, přechod Pluta zvýrazňuje magnetismus, na nebi převládá oheň a země, vytváří to vyprahlou a tvrdou sílu, noviny škodolibě naznačují, že na nebi se v neděli objevují fašistické symboly. Soupeř Meloni, levicový vůdce z Partito Democratico Enrico Letta, má dnešní dny velmi mizerný horoskop, samozřejmě vyhrát se dá i navzdor hvězdám.

Pravicová koalice plánuje zavést cenový strop na plyn, Salvini říká, že pokud Itálie chce být nezávislou zemí, musí říct ne čisté energii a budovat atomové elektrárny. Nukleární energie nemá na levici podporu, součástí levice jsou zelení a ti naopak požadují větší investice do obnovitelných zdrojů. Levice považuje lidská práva za pilíř svého programu, mluví o úplném uznání práv LGBT, o jednopohlavním manželství, právu na interrupci a na euthanasii a o zákonu proti homo-trans-fobii. Lega má zakotveno v programu právo dítěte na tradiční model rodiny. Pravice navrhuje zvednout minimální penze na 1000 eur, hodlá zavést prezidentský systém, posílit pravomoci prezidenta a prosadit jeho přímou volbu, pravicová vláda se určitě všemi možnými prostředky, včetně námořní blokády, pokusí omezit imigraci do Itálie.

 

Libor Číhal

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (17 votes, average: 4,76 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

  1. Zbývá jen Italům trochu závidět a hodně jim přát úspěch. Je jen smutné, že u nás většině lidí zatím nedošlo, co nám EU a její poskoci chystají. O fašistech nejraději mluví ti, co mají sami máslo na hlavě.
    Svým výrokem se “žlutomodrá domina” skvěle identifikovala jako opravdová liberální demokratka. Platí tedy jen trochu pozměněný starý vtípek, že rozdíl mezi demokracií a liberální demokracií je asi jako mezi kazajkou a svěrací kazajkou.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*