EU se dnes podobá pološílenému hráči rulety, když prohrává, zvyšuje sázky
Sdílet článek:

LIBOR ČÍHAL

Bez obchodování a spolupráce s Čínou by se ruské šance v jeho konfliktu se Západem podstatně redukovaly. Pokud by se dnes Západu podařilo vzdálit Čínu od Ruska, byl by to jeden z nejtragičtějších bodů v historii civilizace. Zvítězily by nejregresívnější síly dnešního světa, kterým by rozpad Ruska umožnil přežít a posílit své struktury ovládání světa a parazitování na velmi dlouhou dobu. Naštěstí pro svět z anglických mutací čínských oficiálních novin nevyplývá (aspoň dnešní ráno) žádná změna politického kursu. Čínskou komunistickou stranou vydávané noviny Global Times dávají tušit, že může existovat něco lepšího než propagandistické plátky, kam se propadl mainstreamový tisk západního světa. Propaganda na Západě leze i z počasí a divadelního programu.

V pátečních Global Times se Wang Qi zamýšlí nad možným vývojem ukrajinské války, podle části expertních náhledů, pokud válka bude ještě nějakou dobu pokračovat, nemusí mít žádného vítěze. V časech, kdy ekonomika celého světa má vážné problémy, USA se svým rukojmím Evropskou unií stupňují válečnou konfrontaci, USA parazitují neomaleným způsobem na dodávkách plynu a zbraní do Evropy. USA mají zdaleka největší profit z ukrajinské války.

Wang píše, že podle jiných pozorovatelů, včetně bývalého ředitele CIA a ministra obrany Roberta Gatese, Rusko znovu získalo dynamiku a prolomilo patovou situaci. Vedoucí vědecký pracovník v čínské akademii věd zabývající se Ruskem a východní Evropou Zhang Hong se domnívá, že nynějším cílem ruského vedení je maximalizovat bezpečnostní zájmy Ruska v rovině rozumného rizika. Podle experta poslední stovky nových sankcí svědčí o tom, že Západ nechce kompromis, ale pokračování ve válce. I když Ukrajina v posledním období neprojevuje na bojišti aktivitu, je málo pravděpodobné, že by padla.

Většina dotazovaných čínských expertů soudí, že stalemate na bojišti bude pokračovat i v roce 2024.

Všichni dotazovaní čínští experti, a mají blízko k mocenskému centru, tvrdí, že nátlak, který Západ vyvíjí na Čínu, aby změnila postoj k Rusku, se mine účinkem. Dnes americký zkapalnělý plyn zaplavil Evropu, americkým zbrojařům nesou dodávky zbraní do Evropy gigantické zisky, konflikt garantuje USA kontrolu nad Evropskou unií. USA nemají důvod usilovat o zastavení války, ovšem podle čínských expertů trvající válka bude mít tragický dopad všude po světě. I když se americké usilování nemine cílem a válka Rusko oslabí, USA a Evropa s velkou pravděpodobností budou čelit daleko hlubší a nebezpečnější konfrontaci s Ruskem než dnes. USA vyvolají velkou tragedii celé humanity, USA jsou kořenem zla.

V pátečním Global Times je i interview s poslankyní Bundestagu Sevim Dagdelen, členkou nové politické strany Aliance Sahra Wagenknecht, která řadu let byla členkou zahraničního výboru německého parlamentu. Podle poslankyně USA znemožní jakýkoliv pokus o zastavení války. V roce 2022 Boris Johnson na americký pokyn torpedoval dojednaný mírový plán. Dnes USA přinutily Spolkovou republiku, aby nahradila masívní americkou vojenskou a finanční pomoc Ukrajině, kterou momentálně blokuje sněmovna representantů. Podpora válečnému kursu velké části evropské populace vyprchala, na druhé straně jsme svědky válečné hysterie v evropské vládnoucí politické třídě. Vládnoucí frázemi o válce s Ruskem a vyzbrojování eskalují situaci. Dnes pozorujeme fašistickou politiku baltských států proti ruskému obyvatelstvu. Situace se stává velmi explozívní. Válečné štvaní jde ruku v ruce s arogancí a oživením německých konceptů být ochrannou mocností východní Evropy, jak se to projevovalo v období první světové války.

Podle poslankyně americké společnosti a korporace mají daleko největší profit z války. USA zneužily válku a utužily dozor nad Evropou, která je největším poraženým ve válce. Evropská elita není ochotna reflektovat situaci a naopak hledá vlastní záchranu v utužení své vazalské poslušnosti k USA. Podle kielského ekonomického institutu světové ekonomiky, instituce Evropské unie k lednu 2024 poskytly Ukrajině pomoc ve výši 144,1 miliard eur, je to dvakrát tolik co USA. Evropa předběhla USA i v přislíbené vojenské pomoci, USA slíbily 42 miliard, Evropa 62,4 miliard. Aliance Sahra Wagenknecht se staví proti dodávkám zbraní na Ukrajinu a proti sebezničující ekonomické válce s Ruskem a usiluje o rovnoprávné politické vztahy s USA.

EU se dnes podobá pološílenému hráči rulety, když prohrává, zvyšuje sázky. EU riskuje přímý konflikt s Ruskem. Podle německé poslankyně, prohlubující se sociální krize v Evropě v důsledku zbrojení a jednostranné závislosti EU na USA je šancí na přehodnocení kursu, ale může to vést i k další eskalaci.

Situace je dnes daleko nebezpečnější než byla v období Studené války. NATO je válečná aliance s globálními ambicemi, stejně jako se od roku 1994 posouvala k hranicím Ruska, dnes expanduje agresívním způsobem do Asie. Vojenské výdaje NATO několikrát přesahují vojenské výdaje Ruska, štáb NATO musí šokovat fakt, že přes masívní vojenskou pomoc Ukrajině se žádné vítězství nerýsuje.

Podle poslankyně se ve světě musí ustavit systém globální rovnováhy jako alternativa k imperialistickému západnímu systému. NATO není obranný, ale válečný pakt, ideálem mu není ani mír, ani demokracie.

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (39 votes, average: 3,23 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

2 Comments

  1. Úplně celá koZa, hospodářství i militantní běsnění, je hnána inflační měnovou expanzí. Vivat Výmarská republika. :-/

  2. EU se podobá státu,kam by se chtěl nacpat celý svět že je už nemáme kam dávat.A přitom v RF je tolik mìsta.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*