Piráti: Večírek skončil




Sdílet článek:

FRANTIŠEK SCHILDBERGER

Když se na české politické scéně objevila strana, která původně měla za důvod svého vzniku nelegální – tedy pirátské – využívání cizího duševního vlastnictví, bylo to zábavné a bylo to něco nového: mladí lidé, kteří hlasitě dávali najevo, že jim nejde o koryta a politikou se nepokrytě bavili. Při ustavování jejich poslaneckého klubu se z místnosti ve sněmovně i přes zavřené dveře ozývaly vlny radostného smíchu jako na dobrém večírku: přiznám se, že i mě to okouzlilo a zpočátku jsem jim fandil, i když jsem je samozřejmě nevolil. Bavila mě ta mentalita idealistických středoškoláků – včetně členského hlasování o věcech, které v normálních stranách řeší vedení, a propírání vnitrostranických sporů na veřejně přístupném internetu. Odpouštěl jsem jim, respektive nebral moc vážně, jejich nadšení pro genderovou, sexuálně menšinovou a marihuanovou problematiku.

Jenomže politika je droga; první nabídku účasti ve vládě kdysi, ještě od Miloše Zemana, piráti odmítli, letos už se jim vzdávat se výhod politických funkcí moc nechtělo: místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richtrová na výzvy k odchodu z vedení zákonodárného sboru odmítavě reagovala slovy o tom, kolik důležité práce ještě musí vykonat, a i když nevím, kdo z deseti pirátských náměstkyň a náměstků na různých ministerstvech je ještě nyní, po odstoupení pirátů z vlády, ve funkci, odhadoval bych, že mnozí, ne-li všichni…

Piráti se prostě okoukali; jejich odlišnost i bizarnost (včetně dredů na hlavě místopředsedy vlády) už přestala i jejich mladší, bohaté a městské voličstvo bavit, a to tím spíše, že při výkonu moci a veřejné správy piráti nic moc nepředvedli, ba naopak. Voliče v manuálně pracujících a chudších a venkovských vrstvách obyvatel neměli nikdy.

Ještě na sjezdu před dvěma roky v Brně Pirátská strana vykazovala sebevědomí a zvesela zdůrazňovala svoji odlišnost od ostatních stran – například tím, že kromě nepominutelného předsedy Ivana Bartoše si zvolila do čela čtyři místopředsedkyně, čtyři, samé ženy. „Je vidět, že to jde“ – rozuměj: u nás, u pirátů – „i bez kvót,“ chlubila se Olga Richtrová, jedna z opor strany, ne-li její pilíř – pardon: pilířka.

Jenže večírek skončil. Série zdrcujících volebních porážek, které vedení pirátstva jaksi stále odmítalo vzít na vědomí, je konečně dostihla.

Na letošním sněmování o minulém víkendu jsme viděli zemětřesení. Převládli členky a členové, kteří odmítli asistovat při dalším umírání strany. Do čela partaje nezvolili nikoho z genderových, sexuálně menšinových, levičáckých a marihuanových ideologů & ideoložek, nýbrž Zdeňka Hřiba. Zkušeného a praktického politika, osvědčeného v řízení hlavního města i v politických bojích na pražské radnici. A ten se netají tím, že chce piráty změnit v normální liberální stranu – což znamená i přepsaní stanov a opatrný odstup od menšinových ideologií.

Zastánci opačného směru (v širokém rozpětí od Bruselana Marcela Kolaji po revolucionářku Naděždu Konstantinovnu Michailidu) v reakci na to zahájili masový odchod ze strany, ale na jejich velkou politickou budoucnost bych si teď nevsadil.

A ovšem ani na úspěch Zdeňka Hřiba s jeho vizí silné a politicky relevantní staré – nové liberální strany; zejména ne na získání voličů mimo hlavní město Prahu.

SKLENENYKOSTEL.CZ

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 4,25 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

1 Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*