Volby na Slovensku a v Polsku a naše velké prázdno
Sdílet článek:
VÁCLAV KLAUS
V závěru tohoto týdne budou slovenské parlamentní volby, které rozhodnou, zda Slovensko zůstane samo sebou, unikátním seskupením lidí hrdých a pracovitých, nám blízkých, zemí, která listopadem 1989 a následným rozdělením Československa získala šanci žít podle svého a vládnout si sama. Variantou je, že se stane malým kouskem nepřehledné Evropské unie, který nebude schopen ubránit se jejím progresivistickým ambicím všechno s národem spojené zlikvidovat.

I když to v kouřové cloně médií a silných předvolebních výroků politiků nemusí být všem až tak jasné, právě o to v těchto volbách jde. To, co dělá mediálně-politický kartel s Robertem Ficem, je téměř neuvěřitelné, ale hlavně mimořádně smutné. A že se na tom přiživují nejen režimoví čeští novináři, ale i prezident Pavel, je ještě horší. Nevěřím, že nechápou, o co skutečně jde. Mne nejvíce trápí, že si neuvědomují, že i nás bude brzy čekat podobné dilema.

Minulý týden jsem byl na mezinárodní konferenci v Budapešti a přesvědčil jsem se, že to dobře chápou Maďaři. Dlouho jsem o tom hovořil i s premiérem Orbánem, který má ke Slovensku blízko a který to vidí stejně. Nemám ale pocit, že by tomu mohli rozumět zejména američtí účastníci konference, kteří jsou zcela orientováni na svůj boj s Ruskem a zejména s Čínou.

Brzy budou volby i v Polsku. Najednou se začínají ozývat autentické polské zájmy, nejen odvěké polské nepřátelství s Ruskem. Reakce předsedy vlády a ministra zahraničí nejen na vůči Polsku velmi agresivní slova prezidenta Zelenského, ale i německého kancléře Scholze, dávají tušit, že se i v Polsku vnitropolitická situace přiostřuje. I Polsko by ale mělo zůstat – i po volbách – Polskem a nepokoušet se přeměnit se v „Trojmoří“ s ambicí stát se velmocí.

Jen my jsme nepoučitelní. Zoufalství naší pětikoalice přesahuje všechny meze. Místo jednoduché, pragmatické politiky, kterou vláda neumí, se utíká k hledání jakýchsi nových vizí pro Českou republiku. Nechtějí vědět, že jiná vize než svoboda, trh a demokracie není. Hledáním tzv. strategických investic podle vzoru komunistických pětiletek vláda dokazuje, že jí svoboda, trh a demokracie nestačí. Chtějí něco jiného a myslí si, že právě to od nich naši občané očekávají.

P.S.: Ve chvíli psaní této glosy „pípla“ zpráva tiskové agentury, že „von der Leyenová ocenila podíl českého předsednictví v EU na schvalování klimatického návrhu Fit for 55, klíčové části Zelené dohody pro Evropu“. Ano, nejsme jenom nejukrajinštější, jsme i nejzelenější.

 

VÁCLAV KLAUS

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (12 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*