SLOVANKA
Tucker Carlson ve středu nejprve odhalil, že cestoval do Moskvy, aby udělal rozhovor s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem, a celý rozhovor byl následně zveřejněn ve čtvrtek večer.
Mezi nejdůležitější zprávy, které Lavrov předal, patřil vzkaz směrem k Washingtonu a jeho spojencům, kteří „musí pochopit, že budeme připraveni použít jakékoli prostředky, abychom jim nedovolili uspět v tom, co nazývají strategickou porážkou Ruska.„
A s odkazem na nedávné ruské použití hypersonické rakety Orešnik Lavrov vyjádřil naději, že podporovatelé Kyjeva berou „vážně“ novou zbraň, o které Rusko říká, že pro ni neexistuje žádná obrana, protože Moskva zůstává připravena použít „jakékoli prostředky“ k vlastní obraně.
„Vysíláme signály a doufáme, že ten poslední, před několika týdny, signál s novým zbraňovým systémem zvaným Orešnik, že to bylo bráno vážně,“ zdůraznil Lavrov. Celý rozhovor:
Hned úvodní otázka položená Tuckerem se dostala přímo k hlavnímu bodu, který je jistě v mysli mnoha diváků:
Tucker Carlson: Pane ministře Lavrove, věříte, že Spojené státy a Rusko jsou právě teď ve vzájemné válce?
Sergej Lavrov: To bych neřekl. A v každém případě to není to, co chceme. Chtěli bychom mít normální vztahy se všemi našimi sousedy, samozřejmě, ale obecně se všemi zeměmi, zejména s tak velkou zemí, jako jsou Spojené státy.
A prezident Vladimir Putin opakovaně vyjádřil svůj respekt k americkému lidu, k americké historii, k americkým úspěchům ve světě, a nevidíme žádný důvod, proč by Rusko a Spojené státy nemohly spolupracovat v zájmu vesmíru.
Tucker Carlson: Ale Spojené státy financují konflikt, do kterého jste zapojeni, samozřejmě, a nyní umožňují útoky na samotné Rusko. Takže to nepředstavuje válku?
Sergej Lavrov: No, oficiálně nejsme ve válce. Ale to, co se děje na Ukrajině, je, že někteří lidé to nazývají hybridní válkou.
Nazval bych to také hybridní válkou, ale je zřejmé, že Ukrajinci by nebyli schopni dělat to, co dělají s moderními zbraněmi dlouhého doletu, bez přímé účasti amerických vojáků. A to je nebezpečné, o tom není pochyb.
Nechceme situaci zhoršovat, ale protože ATACMS a další zbraně dlouhého doletu jsou používány proti pevninskému Rusku, vysíláme signály.
Doufáme, že ten poslední, před pár týdny, signál s novým zbraňovým systémem zvaným Orešnik byl brán vážně.
V kontextu těchto prohlášení se dovolával nežádoucí a katastrofické možnosti, že patová situace mezi Ruskem a NATO vstoupí do jaderné eskalace:
„Zpráva, kterou jsme chtěli podat při testování – v reálné akci – tohoto hypersonického systému, je, že budeme připraveni udělat cokoli, abychom hájili naše legitimní zájmy.
Neradi bychom byť jen pomýšleli na válku se Spojenými státy, která bude mít jaderný charakter… ale, protože někteří lidé ve Washingtonu … Zdá se, že nejsou příliš schopni pochopit ruské zájmy, pošleme další zprávy, pokud nevyvodí potřebné závěry.“
A další zajímavý okamžik nastal, když nejvyšší ruský diplomat nastínil motivy své země v případě Ukrajiny vs. Washingtonu…
„Bojujete za udržení globální hegemonie nad každým regionem, zatímco my bojujeme za naše legitimní bezpečnostní zájmy.
Senátor Lindsey Graham dokonce řekl, že ukrajinské vzácné nerosty nesmí být ponechány Rusku – a otevřeně přiznal, že jejich cílem je vykořisťování zdrojů.
Podporují režim ochotný vzdát se přírodních a lidských zdrojů. Bojujeme za lidi, jejichž předkové po staletí budovali a rozvíjeli tuto zemi.“
„V každém případě to není to, co jsme chtěli,“ řekl jinde k otázce války. „Chtěli bychom mít normální vztahy se všemi našimi sousedy – ale obecně se všemi zeměmi, zejména s velkou zemí, jako jsou Spojené státy.“
„Nevidíme žádný důvod, proč by Rusko a Spojené státy nemohly spolupracovat v zájmu vesmíru,“ zdůraznil Lavrov.
„Pozvánka ke katastrofě“: Sergej Lavrov v rozhovoru právě tak komentoval řeči o omezené výměně jaderných úderů mezi USA a Ruskem…
Lavrov mimo jiné hovořil o Amerikou prosazovaném „světovém řádu založeném na pravidlech.“
Dále hovořil o expanzi NATO (aktuálně zejména v oblasti Asie). Severoatlantická aliance tak podle Lavrova dávno přešla deklarovaný obranný charakter již jen vstupem do indo-pacifické oblasti (založení ASEAN).
Upozorňuje na to, že nukleární válka by neměla vítěze. Jaderná výměna by vedla ke katastrofě.
Lavrov pak víceméně opakoval stanoviska Ruska, která už známe, jako požadavek na neutrální status Ukrajiny.
Dále Lavrov upozornil na to, že Bidenova administrativa se snaží zanechat pro nastupující Trumpovu administrativu co největší nepořádek. Snaží se, aby byly vztahy USA – Rusko do Trumpova nástupu co nejhorší.
Vyjádřil se i ke vztahům s Evropou.
„Všechno přátelství, společné výlety do sauny, hokejové zápasy – všechno okamžitě zmizelo,“ odpověděl Sergej Lavrov na otázku Carlsona o vztazích mezi Ruskem a západoevropskými zeměmi.
Celý rozhovor můžete shlédnout také zde.
Buďte první kdo přidá komentář