Čím víc mrtvých, tím lépe. Jak se ze světových médií stala hlásná trouba palestinských teroristů




Sdílet článek:

ADAM MARŠÁL

Oheň, výbuchy a prý až pět set mrtvých, hlavně žen a dětí. Záběry vyvolávající lítost, soucit, ale i hněv a odhodlání tohle všechno pomstít. Přesně takhle funguje propaganda a Hamás to moc dobře ví.

Informace o obětech na životech se začaly šířit vzápětí poté, co byla nemocnice Al-Ahlí v Gaze zničena výbuchem způsobeným patrně raketou. V budově se zřejmě kromě pacientů nacházelo i velké množství běženců hledajících útočiště před probíhajícím konfliktem.

Mohli to být Izraelci?

Izrael si při útoku na Palestinu nebere za cíl civilní obyvatelstvo tak, jako to dělá Hamás, ale míří na teroristy, sklady zbraní a další složky infrastruktury včetně podzemních tunelů. Hamás skladuje zbraně v obytných čtvrtích, dokonce i ve školách nebo v nemocnicích a své pozice umisťuje v těsné blízkosti civilních objektů nebo se ukrývá přímo v nich, a civilisty tak zneužívá jako lidské štíty.

Krátce po zveřejnění záběrů se spekulovalo o tom, zda právě nemocnice Al-Ahlí nesloužila jako sklad zbraní, jejichž exploze způsobila smrt ukrytých lidí, ale tato úvaha se nepotvrdila. Oběti tak s největší pravděpodobností nezabíjel výbuch munice, ale exploze paliva improvizované střely.

Daniel Hagari z izraelské armády IDF řekl, že k výbuchu v nemocnici Al-Ahlí došlo v době, kdy Hamás a organizace Palestinský islámský džihád z Gazy vypálily salvu deseti raket na jižní a střední Izrael. Sirény varující před tímto útokem zněly v mnoha městech. Hamás sám uvedl, že raketou dlouhého doletu R160 zaútočil na Haifu v severním Izraeli.

Podle mluvčího izraelské armády IDF palestinskou nemocnici v Gaze zasáhla raketa, kterou na Izrael vypustila organizace Palestinský islámský džihád (PID). Raketa selhala a měla dopadnout na parkoviště před nemocnicí.


Srovnání záběrů v areálu nemocnice a kráteru, který by vznikl, pokud by útok vedla izraelská armáda. Zdroj: IDF

Mluvčí izraelské armády zveřejnil satelitní záběry, na nichž srovnává teoretické následky rakety, jaké mají k dispozici palestinské teroristické jednotky, a účinky, které by způsobil izraelský nálet. Zatímco po útoku izraelské rakety by v zemi zůstal hluboký kráter o průměru několika metrů, povrch parkoviště před nemocnicí Al-Ahlí je až na ohořelé automobily netknuté. Tuto skutečnost potvrzují jak snímky ze satelitu, tak i přímo z místa neštěstí.

Izraelská armáda podle svého mluvčího v této době neprováděla v oblasti žádné operace. Tomu věřit můžeme i nemusíme, nakonec takové sdělení by se dalo očekávat i v případě, že by tomu bylo přesně naopak a Izraelcům by se asi hodilo takovou informaci zašumlat.


 


Inteligentní střely proti podomácku vyrobeným raketám

Mohla izraelská raketa minout a místo vojenského cíle trefit nemocnici? Jistě, ve válce stejně jako v běžném životě se může vloudit chyba. Jenže zatímco izraelská armáda IDF a izraelské vojenské letectvo IAF disponují „inteligentními“ raketami, střelami a municí, které jsou naváděné na cíl za pomoci laseru a GPS, Hamás i Palestinský islámský džihád používají k útokům na Izrael podomácku vyrobené rakety vykazující až zoufalou nepřesnost a nespolehlivost.

Munici a většinu komponentů Palestinci berou z pašovaného proviantu a jejich improvizované rakety s primitivní konstrukcí se liší kus od kusu. Z konstrukčního hlediska jde o vývojově zastaralé koncepce, které ve většině případů postrádají jakékoli navádění. Odpalovat se dají prakticky odkudkoli z kovových ramp připomínajících štafle.


Ukořistěné rakety Kassám patřící teroristické organizaci Hamás. Zdroj: IDF

Ve srovnání s izraelskými střelami, schopnými docílit až chirurgických zásahů, palestinské střely Kassám rozsévají smrt téměř nahodile. Například během května 2021 patnáct procent všech raket vypálených palestinskými teroristickými organizacemi selhalo a dopadlo na vlastní území. Odhaduje se, že jen od začátku ofenzivy minulý týden dopadlo na Gazu 450 raket Hamásu.


Satelitní záběr zobrazující místo dopadu rakety. Zdroj: IDF

Primitivní ocelové dělostřelecké rakety pojmenované po otci moderního džihádistického hnutí al-Kassámovi vyrábějí Palestinci od vypuknutí druhé intifády v roce 2001. Jejich dosah se liší podle typu od 3 až 4,5 km až po zhruba 20 kilometrů. Bojové hlavice nesou výbušninu o hmotnosti od pěti do dvaceti kilogramů.

Rakety poháněné směsí cukru a dusičnanu draselného se vyrábějí na koleni s výrobními náklady odhadovanými na 500 až 800 dolarů za kus. Podle mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch, která sleduje a prosazuje dodržování lidských práv, jsou rakety Kassám příliš nepřesné a nespolehlivé, než aby mohly být účinně nasazovány proti vojenským cílům. Jejich hlavní smyslem je škodit civilnímu obyvatelstvu.

Propaganda teroristů a jejich vliv na světová (i česká) média

Například deník The New York Times zveřejnil zprávu s titulkem „Izraelský útok zabil stovky (lidí) v nemocnici, tvrdí Palestinci“ jen na základě prohlášení mluvčí palestinského ministerstva zdravotnictví. Zpráva se šířila rychlostí exploze.

Světová i česká média v rámci soutěže o to, kdo zveřejní šokující zprávu jako první, nestíhají ověřovat informace z více zdrojů, nebo se o to už dokonce ani nesnaží. Významné tituly v Česku i jinde zveřejnily zprávu nikoli na základě informací od vlastních zpravodajů nebo zpravodajských agentur, ale zpravodajství postavily na informacích jedné strany konfliktu.


 


Izrael se nabízel jako logický viník. Podle západního měřítka by nedávalo smysl, aby Palestinci útočili na vlastní nemocnici. V tomto případě se ale lze na situaci dívat podle pravidel vlastní etiky.

Teroristé z organizací Hamás a Palestinský islámský džihád vedou svatou válku, v níž se dopouštějí zvěrstev odhodlaní obětovat kohokoli včetně sama sebe. I když raketa s největší pravděpodobností dopadla na nemocnici v důsledku selhání, teroristé se nerozpakovali svou vlastní chybu využít a v rámci propagandy ze smrti (možná) stovek civilistů obvinit Izrael.

Že Hamás od samého začátku věděl o skutečné příčině neštěstí, má podle izraelských sil svědčit i zachycená komunikace mezi operativci této teroristické organizace. Zatímco v telefonátu komentují selhání rakety, jeden z nich lituje, že k výbuchu nedošlo někde jinde. V nahrávce zazní i skutečnost, že raketa byla vypálená ze hřbitova poblíž nemocnice.


Záběry na okolí nemocnice před a po raketovém útoku. Zdroj: IDF

Hamás tak prostřednictvím mezinárodních médií předal veřejnosti svůj pohled na to, co se stalo, a dodal i počty obětí. Mluvčí ministerstva zdravotnictví v Gaze mluvila o pěti stech mrtvých, agentura AP snížila odhad na dvě stě až tři sta obětí.

Ve válečné propagandě bohužel vždy platí, že čím více mrtvých, tím lépe. Když válka zabíjí ženy a děti, je to smutné a bolestivé. Nemá to tak být. Ale v době, kdy se v evropských velkoměstech hromadně demonstruje proti Izraeli a světem se šíří nový antisemitismus, můžou další falešná obvinění Izraele sdílená médii působit jako rozbuška s potenciálem napáchat mnohem větší zlo než zbloudilá raketa teroristů. Příště už to může být třeba za našimi dveřmi.

info.cz

Velmi špatnéŠpatnéPrůměrnéDobréVelmi dobré (56 votes, average: 4,93 out of 5)
Loading...

>> Podpora

Svobodný svět nabízí všechny články zdarma. Náš provoz se však neobejde bez nezbytné finanční podpory na provoz. Pokud se Vám Svobodný svět líbí, budeme vděčni za Vaši pravidelnou pomoc. Děkujeme!

Číslo účtu: 4221012329 / 0800

 

>> Pravidla diskuze

Než začnete komentovat článek, přečtěte si prosím pravidla diskuze.

>> Jak poslat článek?

Chcete-li také přispět svým článkem, zašlete jej na e-mail: redakce (zavináč) svobodny-svet.cz. Pravidla jsou uvedena zde.

Sdílet článek:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*