PL
Jak jsou na tom ceny potravin rok od snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na 12 %? A co během uplynulého roku nejvíce zdražilo, anebo zlevnilo? Jak ParlamentníListy.cz zjistily, zatímco výrazněji zlevnily cukr, těstoviny, šunka či oleje, uspořené peníze oproti cenám z přelomu předloňského a loňského roku mnohdy při nákupu „odmazalo“ několik radikálně dražších potravin. Kromě nepřekvapivě mnohem vyšších cen másla a vajec peněženky spotřebitelů neblaze zasáhlo též zdražení kakaa a čokolády či mnohých mléčných výrobků. Někdy jde i o desítky korun.
Během předloňského prosince obchodníci ve velkém slibovali, že snížení daně z přidané hodnoty u potravin propíšou do koncových cen českým zákazníkům v plné výši, načež se s příchodem ledna začaly v supermarketech objevovat mnohdy až groteskní ceny a místo „běžných“ 29,90 Kč či 49,90 Kč byly k vidění cenovky hlásící 24,23 Kč, 40,62 Kč, 58,30 Kč nebo třeba 116,77 Kč, prostřednictvím nichž chtěli dát obchodníci najevo, že snížení DPH promítli do cen pro spotřebitele. Pak ovšem postupem času podobné cenovky zmizely. Kam se tedy posunuly ceny potravin v průběhu uplynulého roku? Ještě více dolů, anebo naopak nahoru?
Odpovědět na tuto otázku nelze napřímo příliš lehce, jelikož zatímco mnohé potraviny v uplynulém roce průběžně zlevňovaly a spotřebitelé postupně začali věřit, že to nejhorší je již za nimi, vše se otočilo v průběhu posledních měsíců, kdy část položek zdražila tak výrazně, že „odmazala“ úsporu při nákupech zboží, u nějž již ceny průběžně klesají.
Neblaze je tento trend vidět i na vývoji spotřebitelských cen za prosinec. Ke zrychlení meziročního cenového růstu totiž došlo zejména v meziročním srovnání právě u potravin a kupříkladu ceny vajec vzrostly o 36,3 %, olejů a tuků o 16,9 %, ovoce o 5,9 %, čokolády a čokoládových výrobků o 28,0 % a nealkoholických nápojů o 5,9 %.
Potěšitelné naopak může být, že prosinec byl ve znamení zlevnění části potravin oproti listopadu. Meziměsíčně klesly spotřebitelské ceny zejména u ovoce (o 2,8 %), zeleniny (o 1,8 %), drůbežího masa (o 2,2 %) či například polotučného trvanlivého mléka (o 4,0 %). Radost však hned vzápětí může zkazit meziměsíční růst cen u brambor o 10,9 % či ceny másla o 5,1 %.
Peněženky lidem „provětraly“ máslo, vejce, smetana i krutí maso
A jak se tedy změnily cenovky v obchodech? Leckde při růstu cen nepomohlo ani loňské snižování DPH. Pro každého, kdo byl v posledních měsících nakupovat, asi nebude překvapením, že neblaze na celkovou sumu nákupu měly vliv zejména mléčné výrobky. „Rekordmanem“ je pak máslo, jehož kilogram zdražil během roku téměř o 80 korun z necelých 170,90 Kč na více než 250 Kč. V praxi to znamená, že každá 250gramová kostka másla vyšla na konci loňského roku oproti předloňskému dráž až o dvacetikorunu, a zatímco předloni bylo možné máslo koupit průměrně za cenu kolem 42,70 Kč, minulý měsíc bylo průměrně za 62,50 Kč.
Z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) též vyplývá, že namísto zlevnění je lehké zdražení též u zakysaných mléčných výrobků či tvarohu, jehož cena se za rok zvedla cca o 2,20 Kč/kg. Značnější zdražení je též u smetany, jež v obchodech v prosinci stála průměrně o 21,30 Kč/l více než na přelomu předloňského a loňského roku. Samotné mléko pak zdražilo v případě trvanlivého plnotučného o 1,92 Kč/l, trvanlivé polotučné naopak zlevnilo o 16 haléřů.
Peněženkám neprospěl ani růst cen kakaa, přičemž stogramové balení zdražilo za rok z 30,10 Kč na 38,68 Kč a podobně je na tom i káva – zrnková zdražila o 11,50 Kč/kg, a rozpustná pak dokonce o 76,70 Kč/kg.
Vše se propsalo i do cen čokolád. Mléčná tabulková čokoláda tak zdražila z průměrných necelých 26 korun na více než 35 Kč za sto gramů.
Kdo by proto raději mlsal sušenky, pak i ty jsou dražší o 7,15 Kč/kg a podražily i hrozny (téměř o 27,60 Kč za kilo) či pomeranče, byť ty pouze o 1,52 Kč za kilogram.
U masa nejvíce zdražilo krůtí z přibližně 174,70 Kč na 217,30 Kč či hovězí maso, jehož kilogram je dražší přibližně o šest korun a dražší stolování mají i strávníci dopřávající si častěji rýži, jelikož její kilo podražilo téměř o 4,50 Kč na necelých 48 korun.
A v neposlední řadě pak až o téměř jedenáct korun zdražilo plato deseti vajec, jež během předloňského prosince stálo ještě kolem 37 korun.
Naopak levnější byl v obchodě v prosinci oproti předloni cukr. Kilo krystalu zlevnilo téměř o 9,30 Kč a cukr moučka o 8,44 Kč.
Levnější je také olej, jehož litr se podle ČSÚ prodával vloni téměř za 51,40 Kč, kdežto dnes stojí skoro o 3,50 Kč méně, a rostlinný tuk, u něhož spotřebitelé zaznamenali zlevnění až o 36,30 Kč/kg na současné ceny kolem 121,50 Kč.
O více než dvě koruny je levnější hladká mouka a výraznější zlevnění je dále u těstovin, které stojí téměř o 12 korun méně a prodávají se kolem 61 Kč/kg, či u masných výrobků. Přibližně o 8,50 Kč/kg jsou levnější párky či o 11,30 Kč/kg vepřová šunka. Na cenu kolem 189,50 Kč/kg zlevnilo o 23,70 koruny pak taktéž mražené filé.
Nakolik se zlevní nebo nezlevní, ukáže leden
Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček na začátku týdne poznačil, že průměrná míra inflace v roce 2024 dosáhla 2,4 %, což bylo o 8,3 procentního bodu méně než v roce 2023 a nejméně od roku 2018. „Během celého roku 2024 se meziroční tempo růstu pohybovalo mezi dvěma a třemi procenty. Nejnižší meziroční růst cen byl zaznamenán v únoru, březnu a červnu, kdy činil dvě procenta. Nejvyšší, tříprocentní, byl pak v prosinci,“ uvedl.
Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek však dodává, že i když prosincová inflace dopadla lépe, než se čekalo, „spotřebitelé jistě nezapomněli, jak rychle rostly ceny v posledních letech“. „Za tři roky to bylo o více než 27 %, od prosince 2019 pak dokonce téměř o 39 %,“ zdůraznil, co současné situaci předcházelo.
V tomto roce by podle něj inflace mohla velmi rychle poklesnout z tříprocentní hranice, avšak jak rychle to bude, uvidíme až podle lednového přecenění zboží a služeb.
Analytik Miroslav Novák ze společnosti AKCENTA CZ dodává, že z pohledu vývoje spotřebitelské inflace v letošním roce bude velmi důležitý právě leden. Očekávat růst spotřebitelské inflace letos podle něj lze i právě kvůli zdražování potravin a „otazníkem pro letošek“ podle Nováka budou mimo jiné i ceny služeb.
PL
Ten titulek mi připadá trochu zavádějící. Neznám osobně žádného svéprávného Čecha, který by třeba jen na vteřinku uvěřil, že za této vlády dojde ke zlevnění čehokoli (kromě neprodejného šuntu).
Je dobře, že je všecko drahé, a že se tím pádem vybere víc z DPH. Aspoň si pomyjér Chujala s partičkou spoluchujů můžou zvednout své uboze podhodnocené platy a rychleji tak dohánět ty Německé.