SYRZDARMA
V pondělí bude uveden do funkce nový prezident USA. Bude se jednat „jen” o zásadní změnu, nebo o velký třesk? Argumenty pro tvrzení, že půjde spíše o velký třesk a seznam toho, co může vyletět do vzduchu.
Subjektivní výběr argumentů pro „teorii velkého třesku” plus nekompletní seznam toho, co se může udát v příštích několika málo měsících na základě informací z předvolebních diskuzí a vystoupení různých členů Trumpova týmu v médiích. Odkaz na zdroj některých informací v textu nebo na konci článku.
Z nuly na sto za pár vteřin
Donald Trump přiznal, že při nástupu do funkce před osmi lety nebyl dobře připraven a při výběru členů kabinetu nebo nejbližších spolupracovníků spoléhal na doporučení lidí z Washingtonu.
Druhým problémem byl fakt, Senát, který potvrzuje nominované kandidáty, zdržoval v roce 2017 jejich uvedení do funkce.
Situace v roce 2025 je podstatně jiná. Donald Trump si do svého týmu vybral osoby, jejichž loajalita vůči němu prošla zatěžkávací zkouškou v době, kdy na něj byly podány desítky žalob. Zároveň se podílel na schválení kandidátů i na nižší pozice v administrativě a tento týden oznámil, že jím vybraný tým již čítá přes tisíc lidí.
V Senátu mají republikáni jasnou většinu a jsou si vědomi síly mandátu, který voliči prezidentovi ve volbách dali. Slyšení s nominovanými kandidáty je v plném proudu a dosavadní průběh potvrzuje předpoklad rychlého schválení.
Odboj je v troskách
Před osmi lety bylo zvolení Donalda Trump pádem meteoru. Při jeho inauguraci byla nemalá část Washingtonu v plamenech, velké firmy se od něj distancovaly a média vysílala od rána do večera dramatické zprávy o „nástupu diktátora”.
Střih do roku 2025.
Majitel největší sociální sítě Facebook, Mark Zuckerberg, říká, že končí s cenzurou, během podcastu přiznává, že jej Bidenova vláda nutila k cenzuře, a jako tečku oznamuje v New York Times, že ruší firemní politiku, podle které mají být na pánských záchodech k dispozici tampóny.
Google, Apple, Amazon a další firmy věnovaly peníze do Trumpova inauguračního fondu.
Jako pomocný ukazatel odboje v troskách může sloužit článek v Daily Mail, podle kterého se světové módní firmy perou o to, která z nich navrhne první dámě Melanii šaty na inauguraci. Přitom v roce 2017 od ní většina firem dávala ruce pryč, neboť nechtěly být spojovány s „toxickým” jménem.
Média hlavního proudu ztratila jakoukoli moc ovlivňovat veřejné mínění. Z důvodu neustálého lhaní jim dramaticky klesla sledovanost a mimo skalní jádro progresivní levice nejsou schopna přesvědčit nikoho o ničem.
Velký úklid
Za osm let vlády Baracka Obamy byly všechny klíčové pozice ve státní správě obsazeny lidmi vybranými jím nebo jeho administrativou. Během prvního funkčního období Donalda Trumpa část státní správy věrná Obamovi otevřeně nebo potichu sabotovala instrukce nového šéfa. V jejich konání je utvrzovala média, která opakovaně přirovnávala Donalda Trumpa k Hitlerovi.
Nová administrativa se poučila. V souladu s běžnou praxí oznámila, že očekává rezignace všech „politicky jmenovaných” zaměstnanců do 20. ledna 12.01 hodin, ale navíc vyzvala k okamžitému odstoupení i další zaměstnance.
Donald Trump například řekl, že očekává v den své inaugurace rezignační dopisy všech vojenských velitelů, kteří byli zodpovědní za stažení americké armády z Afghánistánu. Uvedl také, že okamžitě obnoví nařízení ze svého prvního funkčního období, které mu umožňovalo propustit sabotující státní zaměstnance.
Změnu přístupu může naznačovat i nový oficiální portrét prezidenta. Zmizel úsměv a portrét se podobá fotografii, kterou pořídila policie při jeho obvinění v New Yorku.
Den první
Prezident USA řídí stát mimo jiné za pomoci exekutivních příkazů. Joe Biden před čtyřmi lety ihned po nástupu do funkce podepsal do té doby rekordní množství exekutivních příkazů, bylo jich 28. Z velké části jimi rušil vše, co předchozí administrativa nařídila, počínaje omezením imigrace a konče přistoupením ke klimatické dohodě z Paříže.
Hned první den podepíše nový prezident vyšší desítky exekutivních příkazů. Jejich hlavním tématem bude omezení imigrace a okamžité zahájení deportací. Trumpův poradce označil připravovaný balík příkazů jako „nejkomplexnější seznam opatření k zajištění hranice v americké historii”. Zároveň uvedl, že ministerstvo obrany má důležitou úlohu při zajištění „země před zahraniční invazí”.
Následovat by měl balík zákonů v republikány kontrolovaném Kongresu, ve kterém by měly být zahrnuty všechny klíčové body Trumpovy agendy. Měl by být připraven a schválen do svátku „Memorial Day”, během kterého si Američané připomínají oběti válek a jejž slaví poslední pondělí v květnu.
Zdravotnictví
Kandidátem na ministra je bývalý demokratický politik ze slavné rodiny Robert Kennedy Jr., který se dlouhá léta zabývá bojem proti farmaceutickému průmyslu. Jedním z důvodů pro podporu Donalda Trumpa je pro něj ochrana dětí, více zde. Plán nové vlády zahrnuje například:
- Okamžité vystoupení ze světové zdravotnické organizace WHO.
- Revize všech institucí, které mají na starosti schvalování léků a veřejné zdraví.
- Zákaz reklamy na léky v médiích (pozn. redakce: tvoří velkou část příjmů televizí).
- Analýza dětských vakcín s cílem zjistit, zda nezpůsobují autismus u dětí nebo nemají další vedlejší účinky, a zastavení tendence předepisovat na všechny problémy okamžitě léky.
- Vyšetřování spolupráce lékařských časopisů s farmaceutickými firmami při zatajování vedlejších účinků léků.
Energetika a klima
Program by se dal shrnout to jedné věty: Levná a dostupná energie pro energeticky nezávislou Ameriku. Zahrnuje:
- Výrazná podpora domácí těžby ropy a plynu zrychleným vydáváním těžebních licencí a dalšími opatřeními.
- Zákaz výstavby větrných elektráren a konec všem dotacím na jejich provoz. Doslova zaznělo, že „větrné elektrárny jsou ekonomická a environmentální katastrofa”.
- Odstoupení od Pařížské dohody.
- Další patření pro zajištění levné a dostupné energie, která je nezbytná pro rozvoj umělé inteligence vzhledem k její vysoké energetické náročnosti.
Diverzita a inkluze
- Nekompromisní boj proti „radikálním levičákům” ve vzdělávacím systému za pomoci změn v obsazení školských a univerzitních akreditačních komisí.
- Součástí nového akreditačního procesu bude důraz na podporu tradičních hodnot západní civilizace.
- Zrušení všech pozic ve federální vládě, které se zabývají diverzitou a inkluzí.
- Konec s diskriminací vůči „nebarevným” lidem za pomoci pokut a dalších opatření.
- Konec všech LGBT experimentů v americké armádě a návrat k dřívějším standardům výkonnosti.
- Nominace Mela Gibsona, Sylvestera Stalloneho a Johna Voighta za „prezidentovy oči a uši” v Hollywoodu.
Svoboda slova
- Zákaz pro federální zaměstnance podílet se na cenzuře a zákaz využití státních prostředků na identifikaci a označování dezinformací.
- Revize zákona o komunikacích s cílem omezit pravomoc sociálních sítí mazat příspěvky.
- Instrukce pro ministerstvo spravedlnosti, aby vyšetřilo všechny případy cenzury v online světě.
- Zastavení jakéhokoli financování neziskových organizací a akademických institucí, které se podílejí na cenzuře.
Pozn. redakce: Předchozí vláda, která měla být posledním obráncem demokracie, zavedla všechna tato opatření, která bude rušit nastupující vláda, jež je podle médií diktátorská. Proč to zní jako nesmyslný výrok?
Zahraničí
Pozn. redakce:
Vyjádření na téma zahraniční politiky nemají velkou informační hodnotu, protože žádný dobrý vyjednavač dopředu neříká, čeho a jak chce dosáhnout. Proto představují dosud známá prohlášení spíše vypouštění průzkumných balónků, testování reakcí na různé pozice nebo vytyčování hranic pro jednání.
Jedna strategie je však jistá. Je to využití dovozních tarifů jako prostředku pro prosazování zájmů Ameriky a vyvíjení tlaku na ostatní země. Tarify využil Donald Trump již ve svém prvním funkčním období proti Číně. Protože fungovaly, nechal je Joe Biden v platnosti. Nová administrativa chce zřídit specializovaný úřad pro výběr tarifů.
Trumpův „tarifní plán” nehovoří o jednostranném zvyšování tarifů, ale nastoluje princip „oko za oko, tarif za tarif”. Vy „x” procent na naše zboží, my stejných „x” procent na vaše zboží. Je to hrozba, protože Amerika vymáhá obecně nižší tarify než její obchodní partneři.
Pozn. redakce: Fakt, že informace o plánu „tarif za tarif” nejsou příliš známé, může mít dvojí vysvětlení. Trump o jednostranně nižších tarifech lže, a přestože se jedná o jednoduše ověřitelnou informaci, nikdo ho dosud ze lži neusvědčil. Jediným dalším možným vysvětlením je naprostá neprofesionalita médií a fakt, že realitou manipulují ještě více, než by si kdo dokázal představit.
Diplomatické vztahy
Pozn. redakce:
Již v minulém funkčním období hájil Donald Trump důsledně zájmy amerických občanů například ve vztahu k NATO a povinnosti přispívat do obranného rozpočtu. Je vysoce pravděpodobné, že jeho postoj vůči Evropě a dalším zemím bude výrazně nesmlouvavější vzhledem k silnější pozici, již má v obou komorách parlamentu, a mandátu, který mu dali voliči.
Jako příklad může sloužit seznam pozvaných hostů na jeho inauguraci. Pro USA byla historicky nejbližší zemí vždy Velká Británie. Na pondělní inauguraci však nedostal pozvánku ani nový britský velvyslanec, britskou „vlajku” bude zastupovat jeho předchůdce. Naopak Nigel Farage, vůdce opoziční strany Reform UK dostal prominentní místo.
Média dokonce spekulují o tom, že nová administrativa může zažalovat některé členy Labour Party za nelegální vměšování do amerických voleb. Někteří její členové se totiž osobně účastnili kampaně Kamaly Harris na území USA, což je nelegální.
Pozn. redakce: Vyjádření nejvyšších ústavních činitelů České republiky na adresu amerického prezidenta je ukázkovým příkladem, jak poškozovat zájmy občanů České republiky neschopností zkrotit vlastní ego a neznalostí elementárních pravidel diplomacie malé země.
Tajemství minulosti
- Zveřejnění seznamu klientů Jeffrey Epsteina, který na svůj soukromý ostrov vozil vlivné muže tohoto světa v doprovodu nezletilých dívek a jenž spáchal sebevraždu za hodně divných okolnosti ve vězení se zvýšenou ostrahou, která v době sebevraždy nic nestrážila.
- Odtajnění dokumentů o vraždě prezidenta Johna Kennedyho.
- Zveřejnění dalších dokumentů o tom, co se skutečně stalo 6. ledna 2021 u Kapitolu a jakou roli v celé akci hrála FBI včetně podivné kauzy nastražených bomb, jejichž původce je stále neznámý.
- Odtajnění dokumentů o operaci Crossfire Hurricane, jejímž cílem bylo vyvolat „ruskou kauzu” Donalda Trumpa, již iniciovala Hillary Clinton a o níž věděl nebo se na ní přímo podílel Barack Obama.
- Informace o podivných dronech, které nedávno létaly na Amerikou.
Buďte první kdo přidá komentář