LADISLAV VĚTVIČKA
06. únor v dějinách:
-
V roce 1911 se narodil Ronald Reagan, americký prezident: „Obklopte se nejlepšími lidmi, které najdete, delegujte zodpovědnosti a nepřekážejte.“
-
V roce 1951 byl svými kolegy zatčen člen ÚV KSČ a poslanec Národního shromáždění Gustáv Husák a ve věznicích potom strávil přes devět let, z toho šest v samovazbě a přísné izolaci.
IDNES: Na gratulaci od předsedkyně Sněmovny k celosvětovému úspěchu hry Kingdom Come zareagoval kreativní ředitel Warhorse Studios Daniel Vávra. „Někdo jí řekněte, že jsem to dělal i já, známej dezinformátor a podvratnej živel. Lol. Myslíte, že to hraje na iPhone, nebo na Macbooku?“ komentoval. Pod příspěvkem Pekarové Adamové potom přidal ještě osobnější reakci: „Markéto, celá ta vaše parta mě posledních několik let nazývá rusským kolaborantem a uráží mne. Takže bych vám rád vzkázal – neparazitujte na něčem, na čem máte nulovou zásluhu,“ pustil se do političky Vávra, ke kterému se v komentářích přidaly desítky fanoušků hry.
Juraj Blanár pro Radio Universum: Už máme třetí rok ukrajinské války, a řekněte mi, co přineslo dodávaní zbraní pro tento konflikt? Já tedy nic jiného nevidím, jen zničenou krajinu, 75 % energetické soustavy zničené, civilní oběti – a vidíme tam množství zbytečně obětovaných životů mladých lidí. K čemu je to dobré?
A navíc, když vezmeme v úvahu to, co zástupci Spojených států – jako největší podporovatelé dodávaní zbraní do tohoto konfliktu – říkali, že oni nikdy nepočítali s tím, že Ukrajina Rusko porazí, tak Ukrajina se doopravdy nachází v nezáviděníhodné situaci. I prezident Zelenskyj, protože je pod velkým tlakem. Víte, že ho ještě bývalý prezident Biden tlačil do toho, aby snížil například mobilizační věk až na 18 let, kdy se lidé na Ukrajině málem vzbouřili. A odmítli to. Nakonec i samotný prezident Zelenský to odmítl. V devadesátých letech měla Ukrajina necelých 50 miliónů obyvatel. Jelikož nedokázali udělat takovou transformaci, jakou jsme museli udělat my – utahovat si opasky – pamatujete si ty všelijaké opatření, které tady byly? Oni to nezvládli, takže mnoho lidé, 10 miliónů nebo víc odešlo ze země. Z té země se stala oligarchická a zkorumpovaná země. To dnes nikdo nezpochybňuje. Dodnes nevíme, kde jsou ty zbraně, které se dostaly, až řekněme na frontu, a tak dále. Mluví se o tom hodně. A dnes? Jsou na úrovni – podle čísel, co jsem zachytil – na 25 miliónech obyvatel, a je to stále horší.
Hana Marvanová pro Deník TO: Do nové databáze hostů hotelů či penziónů by mohli na základě návrhu MMR nahlížet lidé z několika veřejných institucí, včetně FÚ, MMR či Finančního analytického úřadu. Evropská legislativa hovoří o tom, že jde o registraci ubytovacích jednotek, které jsou registrovány prostřednictvím platforem typu Airbnb. Tento registr má být veřejný, což ale náš zákon nesplňuje, protože je do něj vkládáno mnohem více údajů, než požaduje evropská legislativa, včetně dat o ubytovaných osobách v hotelech a penziónech. Česká úprava se s evropskou, ze které sice nejsem nadšená, ale pořád je pro mě přijatelnější, zcela míjí a představuje jednoznačně průlom do soukromí lidí. Nikdo nevysvětlil, proč by ministerstvo pro místní rozvoj mělo evidovat ubytované osoby. Evropské nařízení je zaměřeno na regulaci oboru podnikání, nikoli na centralizovaný sběr informací o tom, kdo, kde, kdy a s kým někdo přespí v rámci nějakých ubytovacích služeb, což je soukromá informace. Nelze vyloučit, že si bude ministerský úředník ukládat data na „flešku“ a budovat vlastní databázi ubytovaných osob. V zákoně není nic o tom, že to není možné. Neví se, kdo bude mít k databázi přístup, jak bude zabezpečena. Ale, i kdyby se to vědělo, jsem přesvědčena o tom, že pokud neexistují zvláště závažné důvody, nemá stát centrálně shromažďovat nové informace o občanech, jejich pohybu na našem území, protože je to zneužitelné. Připomíná mi to Orwellova Velkého bratra. Přitom Piráti, kteří s tím přišli, měli původně ochranu soukromí jako jednu z priorit a teď to po nich prosazuje ministr za STAN, přestože to vůbec nepomáhá samosprávám v řešení problémů s Airbnb.
Vidlák: O energiích jsme se už mockrát bavili a do voleb ještě hodněkrát budeme, takže v této chvíli jen řeknu, že musíme odejít z lipské burzy, opustit systém emisních povolenek a zastavit zavírání uhelných dolů. Okamžitě. Pokud po volbách nevznikne vláda s dostatečným mandátem tohle udělat, tak jsme v řiti. Současní Hladíci a Síkelové totiž dělají kroky, aby se těžba už pokud možno nedala obnovit. Musíme zestátnit ČEZ a v Česku musí být elektrika za české ceny. Ano, přebytky klidně můžeme prodat Němcům za německé ceny, ale tady u nás musejí a mohou být ceny elektřiny za dvě koruny. Tím myslím silovku. Kompletní cena elektřiny včetně distribuce, daní a dalších příživnických poplatků musí být maximálně 3,60 Kč. Brání tomu jen nenažranost, nic jiného.
Miloš Zeman pro Parlamentní listy: USA zastavily vyplácení peněz v rámci USAID, což brutálně postihlo neziskovky i různá opoziční hnutí po celém světě. Ušetří tak stovky miliardy dolarů. Jak to vnímáte?
– Když je někdo nezisková organizace, měl by si vydělat sám na sebe a nenatahovat ruku kvůli dotacím. V řadě případů u neziskovek jsou jejich členy či vedoucími sporné osoby. Jako příklad uvedu u nás často propagované Evropské hodnoty, v jejichž čele je Jakub Janda, což je gay pornoherec. Takových případů je samozřejmě víc.
V reakci na to se ozvalo mnoho českých politických neziskovek, že budou v existenčních problémech. Stejně tak i mnohé organizace v jiných zemích, které například organizují protivládní demonstrace. Lze americké kroky brát jako stopku za financováním lidí, kteří se pokoušeli po světě měnit režimy?
– Koncepce barevných revolucí ve své podstatě ztroskotala…
Petr Hampl: Vlastnictví jako kontrola – Majitel ovládá fabriku, řídí ji, vydává příkazy, mění technologie, prosazuje kroky vedoucí k tomu, že jsou vyráběna produkty s určitými parametry. Vlastnictví je pro něj zdrojem moci. Téměř vždy je za tím to, že ho činnost podniku zajímá nebo dokonce baví. Betonový král Tomáš Březina v jedné přednášce nabádal studenty, aby se soustředili na to dělat práci dobře (což se dá chápat i tak, aby vás bavila). Na peníze nemyslete, ty prostě přijdou.
Michal&Petr: Členové výboru ENVI EU hlasováním zamítli námitku konzervativních poslanců Evropy proti přimíchávání larev tzv. “moučného červa” do chlebů, housek, koláčů a dalších pekařských výrobků určených pro lidskou konzumaci. A tak EU mohla konečně vydat své kýžené nařízení 2025/89, kterým se povoluje až do roku 2030 přidávat do evropských chlebů, housek, rohlíků, celkem 40 gramů sušených larev moučných červů na každých 1000 gramů výrobku. Do kila těstovin se povoluje přimíchávat 35 gramů těchto larev. Do zeleninových výrobků se povoluje přimíchávat 30 gramů, do sýrů a sýrových pomazánek 15 gramů, a do výrobků z ovoce, jako třeba džemy 35 gramů. Larvy moučného červa je povoleno přimíchávat od 10. února 2025 do 10. února 2030. Další povolení budou vydána. Podle návrhu poslance Trochu zamítnout toto povolení, je obzvláště nebezpečné, že “potraviny s přimíchanými červy nesplňují kritéria pro viditelné označení alergenních červů v jídle, a tím bude řada lidí konzumovat červy v nevědomosti, ačkoli je kvůli svým zdravotním problémům jíst nesmí.”
Buďte první kdo přidá komentář