![RADIOJEREVAN](https://svobodny-svet.cz/wp-content/uploads/2024/09/RADIOJEREVAN-678x381.jpg)
SYRZDARMA
Americká agentura USAID prý dávala miliony dolarů na podporu různých nezávislých médií. Rádio Jerevan, které bylo doteď závislé na náladě ředitele, se rozhodlo, že se stane nezávislým, a sepsalo žádost o podporu. Očekávání jsou veliká.
Jak se rádio snaží podojit evropského daňového poplatníka podle vzoru z Ameriky.
Čtenář Jirka K. z úrodné nížiny píše:
„Milé rádio,
na jakém velkém projektu v současnosti pracujete?”
Rádio Jerevan:
„Milý Jirko, snažíme se přesvědčit evropský fond na podporu demokracie, že za finanční injekci v hodnotě čtyř náhodně vybraných cestovních výkazů libovolného člena evropského parlamentu bude rádio Jerevan propagovat nadšeně jakoukoli strategii EU, kterou si vymyslí. Podle zkušeností z Ameriky mohou nezávislá média dostat slušné miliony, když budou nezávisle na realitě psát, co se jim řekne.”
Studentka Žaneta nově otevřeného studijního oboru Lepší demokracie se zvědavě ptá:
„Milé rádio,
„Jaká je budoucnost opravdové demokracie? Určitě jste to probírali na vašem podzimním kurzu.”
Rádio Jerevan:
„Milá Žaneto, je to takzvaná demokratická exploze, která se vyznačuje jevem odborně nazývaným fata morgána soukromého majetku a svobodné kritiky. Znamená to, že de iure to tak je, ale de facto s tím majetkem lidé nemohou dělat nic, protože ani za celý svůj život nestihnou přečíst všechny související regulace, a kritizovat to mohou, ale doma, pozor, jenom doma!”
„Výrazy fata morgána, de iure a de facto jsou do textu přidány proto, aby se kontroloři informací museli podívat do slovníku, než začnou jednat.”
Tajný útvar ministerstva pro odhalování tajných extremistických skupin posílá holuba se zašifrovaným dopisem:
„Milé rádio,
potřebujeme sehnat nějakého odborníka na fašismus. Jak se pozná, že je někdo odborník?”
Rádio Jerevan:
„Milí agenti, opravdový odborník se pozná podle toho, že fašismus vidí všude. Bude pro vás přínosem, neboť se pak můžete řídit osvědčeným pravidlem demokratických policejních složek, kterému se mezi starými bardy říká Ježura nebo také Berijáda. Pravidlo zní: Nejdřív zatkni, pak se ptej, co měl udělat. V nejhorším případě ho vždy dostanete na to, že v tramvaji zvednul podezřele ruku, když se chtěl chytit madla.”
Ministr zdravotnictví potřebuje naplánovat rozpočet na farmaceutické firmy na příští rok:
„Milé rádio,
na čem závisí vyhlášení nové pandemie Světovou zdravotnickou organizací WHO?”
Rádio Jerevan:
„Milý ministře, kromě těsnosti dveří v čínských laboratořích zejména na tom, kolik dostane WHO peněz. Čím více peněz, tím více pandemií. Matematicky je to přímá úměra.”
Známá tisková agentura nedostala včas zprávu od svého zpravodaje v USA:
„Milé rádio,
jaký je nejvýznamnější ilegální imigrant, který byl v posledním týdnu deportován z USA na Guantanamo?”
Rádio Jerevan:
„Milá agenturo, není to ilegální imigrant, ale zase je docela známý. V posledním letadle seděl princ Harry, který se prý dostavil dobrovolně se slovy, že si potřebuje odpočinout.”
Odborový svaz regulatorních pracovníků ze země třešňového piva se nervózně ptá:
„Milé rádio,
čeho se nejvíce bojí úředníci v USA?”
Rádio Jerevan:
„Milí svazáci, tak údajně toho, že přijde nějaký klučina, který je bude deset minut pozorovat při práci a pak za půl minuty napíše algoritmus, jenž je zcela nahradí. Rádiu Jerevan se podařilo dokonce získat zdrojový kód: [IF NO PRACE, DEJSI COFFEE; IF PRACE, DEJSI COFFEE TAKY; END].”
Borec na konec
Rubrika „Borec na konec” uvádí mimořádné osobnosti nebo události nedávné doby.
Borcem na konec je, fanfára, německý okresní soud v Tiergartenu.
Soud v plném rozsahu osvobodil dvě aktivistky, které nastříkaly na Braniborskou bránu graffiti a k činu se přiznaly. Důvodem pro osvobozující rozsudek bylo tvrzení obhajoby, že aktivistky bránu postříkaly v místě, o kterém věděly, že je natřeno ochranou proti graffiti.
Otázka na konec
Milý pane doktore Chocholoušku,
vy asi do Německa nejezdíte, že?
Upozornění kontrolorům:
Rádio Jerevan si dává veliký pozor, aby za svoje slátaniny od nikoho nic nedostalo. Co je pravdy na tom, že když dostane peníze z Ameriky za psaní toho, co se jim hodí, je to v pořádku? A pokud ano, jaký je rozdíl mezi cizí mocností a „tou” cizí mocností?
Buďte první kdo přidá komentář